Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Aki EDA-val szült, tudna...

Aki EDA-val szült, tudna válaszolni?

Figyelt kérdés
Hogy műlödik? Mikor kötik be, utána mit éreztél? Tolófájásoknál már kiveszik?
2017. dec. 21. 23:06
 1/6 anonim ***** válasza:
Szia! En azzal szultem. Akkor adtak be, mikor mar nagy fajdalmaim voltak, es mar fel napja vajjudtam. Elotte azt mondtam, az en gerincembe nem szurnak semmit, no ott megvaltozott a velemenyem :) A gerincedbe kotnek egy branult es folyamatosan adagoljak a gyogyszert. Tudsz mellette jarni is. Viszont keszulj fel, h pisilni nem tudsz, engem folyton katetereztek. A fajdalom teljesen elmulik, de a tolofajasokat ugyanugy erzed. Marmint az inger, h nyomnod kell az ugyanugy jon. Azt hallottam, h az EDA miatt kesobb indulhat meg a tejed.( ezt nem tudom mennyire igaz, csak hallottam valahol) Nekem az 5. nap lett tejem.
2017. dec. 21. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Szia! Köszi a választ! Elvileg 2 hét múlva szülök, és nem tudom, kérjek e majd. Az abbaj, szörnyen alacsony a fájdalomküszöböm, ezt mondtam a dokimnak is, ő mondta, nézzek utána az eda-nak, szívesen adnak ott, ahol szülni fogok, és ügyesek is.
2017. dec. 21. 23:30
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
48 órája voltak erős fájásaim, amiből az utolsó 10 óra pokoli volt, viszont egyáltalán nem tágultam. Ezért megindították a szülést, mellé kaptam EDA-t. Onnantól kezdve semmit nem éreztem, még aludni is tudtam pár órát, mire jöttek a tolófájások. Annál a résznél már éreztem valamennyit, így tudtam, mikor kell nyomni, de még mindig nagyrészt érzéketlen volt mindenem. Csak pár óra múlva tudtam újra rendesen felállni és járni. A tejemre nem volt hatással.
2017. dec. 22. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Bár nem szültem még, szülészeten dolgozom, rendszeres szoktunk EDA-t kérni a vajúdóknak, így azért nem némi fogalmam a dologról.


Mikor kötik be?

Jellemzően akkor, ha jó fájásaid vannak, viszont nem igazán van remény arra, hogy hipp-hopp megszülj. Mi kb. 4 centig szoktuk bekötni, később csak akkor, hogy ha nem halad a szülés, hanem stagnál.

A tágulási szak vége felé, 7-8 centinél azért nem szoktuk, mert mire beáll a hatása, már kb. kitolási szak jön, akkor pedig célszerű leállítani, mivel a legtöbben nem érzik mellette, hogy hogyan is kellene nyomni. És ugye idő, mire az ember kerít egy anesztest, az oda is tud jönni, megszúrja, beadja, beáll a hatása.

De gondolom ez intézmény-függő, szerintem magánkórházakban, ahol ez is plusz bevétel, ott nem fognak olyanon szívózni, hogy már 8 centi a méhszáj, hanem simán bekötik. Ami végül is olyan szempontból érhető, hogy azért egy először szülő nő még eltűnt méhszájjal is elszenvedhet egy-másfél órát, mire tényleg a kitolás jön.


Maga a szúrás az egy bőrérzéstelenítésből áll, aztán bevezetik a kanült, ami ottmarad a hátadban, és szülés után veszik ki. A gyógyszert folyamatosan adagolják rajta, és mivel szülés után is egy darabig még marad, szülés utáni fájdalomcsillapításra is alkalmas, bár általában hüvelyi szülés után erre nincs szükség.


Mit érzel utána?

Attól függ, hogy mennyire jól sikerült megszúrni, hogy adagolja az aneszteziológus a gyógyszert, meg gondolom egyéni tényezőktől is. Van, aki simán alukál a fájások mellett EDA után, valaki érezgeti a fájásokat, de nem fájdalmasan, valakinek csak csökkenti a fájdalmat. Előfordulhat olyan is, hogy nem sikerül bevezetni a kanült.


Az is változó, hogy kinek mennyire zsibbad el a lába tőle. Mászkálni EDA-val nem lehet, de van, aki simán fel tud állni az ágy mellett kapaszkodva. Van, akinek viszont annyira elzsibbad, hogy nem tud felkelni.


Mi a tolófájásoknál általában le szoktuk állítani, ont azért, hogy jobban érezze a szülő nő hogy hogyan, hova kell nyomni. De láttam már olyat is, akinél nem kellett leállítani, mert amellett is tökéletesen tudott nyomni.

Kivenni magát a kanült nem veszik ki, csak leállítják az infúziós pumpát. A kanült magát szülést követően max másnap veszik ki, de sokszor már rögtön szülés után.


Egyébként szerintem az EDA igen jó tud lenni, mármint nem csak amiatt, hogy a szülő nő kevesebbet szenved, hanem azért is, mert néha kb. reménytelen helyzetekben segíti a szülés menetét. Mi főleg olyanoknak szoktuk kérni, mikor idő előtti burokrepedés történik valami borzalmasan rossz méhszájértéknél (nincs kifejtődve még, teljesen zárt, vagy alig nyitott nyakcsatornával) és nincsenek fájások. Ilyenkor x idő után bekötjük az Oxytocin infúziót, és mikor már tényleg jó fájások vannak, akkor kérünk rá EDA-t.

De volt olyan is, hogy x centiig tök jól haladt a vajúdás, aztán elakadt, stagnált egy jó darabig, utolsó esélyként bekötöttük az EDA-t és rövid időn belül megszült.

Szóval általánosságban mondható, hogy a tágulást rövidíti, a kitolási szakot viszont kicsit megnyújtja.

És általában kell mellette Oxytocin infúzió, mivel a fájásokat sokszor ritkítja.

2017. dec. 22. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :) Szerintem mindenképpen kérni fogok, a régi sztereotípiák megdőlni látszanak.
2017. dec. 23. 01:48
 6/6 anonim ***** válasza:
Erdekes válaszokat olvastam. Eda val szültem par hete, es nekem nagyon fajt utána. Kaptam oxit is, es sokkal erősebbek voltak a fajasok.
2017. dec. 23. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!