Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Ha gyarban dolgozom, es...

Ha gyarban dolgozom, es varandos leszek akkor le kell szamolnom majd vagy tappenzre mehetek?

Figyelt kérdés

Es ha tappenzre mehetek, meddig lehetek azon? Szulesig? Mindegy mennyi ideje dolgozom ott barmennyi idovel tappenzre mehetek?

Gondolom szulesig kapom a tappenz penzt, aztan szules utan a gyest, gyedet vagy tgyast, nem tudom melyikre leszek jogusult.

Nem rughatnak ki varandosan tappenz alatt? Es mennyi tappenzt kapnek vajon minimum? Kicsit sok lett a kerdes de nem tudok senkit megkerdezni errol :)

Koszonom a valaszokat.


márc. 8. 15:08
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Ja es meg annyi, hogy varandosan meddig kell dolgoznom? Mikortol mehetek el tappenzre?

Nem mondhatjak azt amiatt mert terhes vagyok, hogy menjek es szamoljak le? Egyebkent en meg eletemben nem lattam terhes not ebben a gyarban, pedig nem egy szinvonalas gyar, ugyhogy tenyleg ossze vagyok zavarodva.

márc. 8. 15:10
 2/13 anonim ***** válasza:
93%

Miért kéne leszámolnod? Jesszus! Hisz akkor nem kapsz semmilyen juttatást majd a babával.

Elmész táppénzre.

Egyébként pedig a munkáltatónak törvény szerint kötelessége olyan munkakört és munkarendet biztosítani, amit terhesen is tudsz végezni (éjszakai műszak/túlóra kizárva), ha ilyet nem tud, fel kell mentenie a munkavégzés alól, és akkor távolléti díjjal (béred 100%-a) otthon maradhatsz.

Gyakorlatban persze inkább táppénzre szoktak menni.

márc. 8. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
97%

"Nem mondhatjak azt amiatt mert terhes vagyok, hogy menjek es szamoljak le?"


Mondani bármit mondhatnak, csak épp akkora pert lehet a nyakukba varrni ilyenért, mint az állat, és fizethetnek neked, mint a katonatiszt.


Legyél már tisztában a jogaiddal! Terhesség alatt védelmet élvezel, akkor is, ha a munkáltató még nem tud róla.

márc. 8. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
98%

Huhh.hát van zavar a fejben...

Ha leszámolsz, a táppénznek, csed/gyednek búcsút is mondhatsz azzal a lendülettel.

Fel nem mindhatnak neked, ha terhes vagy.


Táppénzre annyit mehetsz, amennyit dolgoztál az elmúlt évben.

Táppénzre akkor mehetsz, ha az irvos kiír.


A munkáltatónak kötelessége lenne olyan munkát biztosítani, ami neked is csinálható. Ha nem, akkor a tavolléti díjadat kellene fizetnie.

márc. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Éjjel (talán 10 után) , van ahol máshova osztanak be, ha a jelenlegi munkaköröd veszélyes rád nézve. (pl emlegetni kell nehéz dolgokat, vegyszerrel dolgozol stb.)

Dolgozz, amíg bírod és a munkaköröd megengedi.

Aztán táppénz.

márc. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
#5 lemaradt a mondat fele. Éjjel nem dolgozhatsz.
márc. 8. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha az orvos kiír, elmehetsz táppénzre. Annyit lehetsz táppénzen, amennyit előtte dolgoztál. A táppénz számítási módja: a jogosultság kezdőnapját (amelyik nappal kezdődik a táppénz) megelőző 3. hónap utolsó napjától visszaszámított 180 napi átlagkereset 50% (ha nem rendelkezel 730 nap folyamatos biztosítással, illetve kórházi ellátás esetén) vagy 60%a (ha megvan a 730 nap). A táppénz naptári napokra jár, és csak 15% adót vonnak belőle (természetesen ha nem vagy adómentes).

A szülést megelőző napig lehetsz akár táppénzen, vagy a szülés várható idejét megelezően maximum 28 nappal előbb kérheted a csecsemőgondozási díjat (csed). Ennek a számítási módja ugyanaz, mint a táppénznek, de a mértéke 100%. Ezt az igényelt dátumtól számítva 168 napig kapod.

Ezt követi a 169. naptól kezdve a gyermekgondozási díj (gyed). Számítási mód ugyanaz, a mértéke 70%. Ebből 15% szja-t és 10% nyugdíjjárulékot vonnak. Szintén naptári napra jár, viszont van maximuma (minimálbér kétszerésen a 70%-a maximum/hónap). Ez a gyermek 2 éves koráig jár.

2 éves kor után van a gyes, ami 25.650 Ft. Illetve ha a csedre, gyedre nem vagy jogosult, akkor szülés napjától csak ez jár.

márc. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Koszonom a normalis valaszokat!

Aki azt irta van zavar a fejben meg stb, annak csak annyit mondanek hogy sosem voltam meg terhes,es nincsenek hasonlo helyzetben levo ismeroseim, nem olvasgattam meg ebben a temaban. Ugyhogy igen, ossze vagyok zavarodva mivel nem voltam még ilyen helyzetben.

márc. 8. 16:56
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a munkáltató bármikor azt mondja (függetlenül attól, hogy terhes vagy), hogy akkor menj leszámolni, akkor az esetedben - mivel a kérdés alapján nagyon nem vagy tisztában a jogaiddal - az legyen az első gondolatod, hogy nem írsz alá semmit. De tényleg semmit. Bármit is elédraknak, annyi legyen a válaszod, hogy ezt az ügyvédeddel szeretnéd előbb megbeszélni.

(Aztán ha nem is keresel fel ügyvédet, legalább a munkaügyi központot hívd fel.)

márc. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, milyen gyàr. Van, ahom nyugodtan dolgozhatsz vègig. Ha veszèlyes a babàra, vagy vàrandòsan ràd a munkakörõd, vagy màr nem bìrod, akkor könnyìtett munkàt kell adniuk.
márc. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!