Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Ki tudja, hogy miből számítják...

Ki tudja, hogy miből számítják a GYED-et ha a második gyerekem GYES alatt születik?

Figyelt kérdés
Mert most ugye a gyedemet a fizetésemből számítják ki. De ha Gyesen születik a gyerek ( ami mosz 28500ft, levonásokkal 25800 körül)akkor ebből az összegből számítják ki a gyedet? Kérlek segítsetek!
2012. febr. 1. 19:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem, nem a gyesből, mert a gyes ellátás, és egyik ellátás sosem alapja egy másiknak.


Az, hogy mi lesz az alapja, az attól függ, hogy a gyed igénylését megelőző évben milyen ellátást kaptál nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan). Ha gyedet, akkor a korábbi ellátás alapját képező jövedelem alapja lesz az új gyed alapja is.

Ha viszont gyest, akkor a minimálbér.


Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér, akkor mindenképpen az lesz az alap.

2012. febr. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem teljesen értek egyet az előttem szólóval. Ha a megelőző két évben azért nincs 180 naptári napi jövedelem (nem táppénz, nem gyed, nem gyes) mert gyed van, akkor az előző elátás alapja az új ellátás alapja.


Tehát ha gyes alatt szülsz, akkor valszeg az előző két éven belül szinte csak gyeded van. Az ellátás alapja pedig ez lesz...


(És miért nem mentél pár nap szabira és utána táppénzre gyes helyett? az nem lenne több? bár nem feltétlenül jársz jobban a gyednél, de ha a táppénz sok tízezerrel több, akkor megéri utána a kicsit kevesebb gyeddel is. Ám ezt egy kismamatb szakértő tudja pontosan megmondani, nem én.)

2012. febr. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én meg azt nem értem, mivel nem értesz egyet:)


Ha figyelmesen elolvasod, hogy mit írtam, akkor látod: akkor minimálbér, ha 6 hónapot meghaladóan volt gyesen. És értelemszerűen, ha 6 hónapot meghaladóan gyeden volt (ahogy írtam én is, és Te is), akkor meg a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.


Amit te leírtál, az csak tippelés, hiszen lehet szülni a gyes első, és a gyes 12. hónapjában is, mindkettő gyes alatt van, mégis eltérő lesz a második babára kapott ellátás alapja a két esetben.


Szóval mi az amivel nem értesz egyet?

2012. febr. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ja, és már megbocsáss, de NEM előző KÉT éven belül, hanem az igénylést megelőző évben. Ne kövesd már el te is azt a hibát, hogy összevissza kevered a biztosításban töltött napokhoz kapcsolódó időt, meg a bérezett naphoz kapcsolódó időt.
2012. febr. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem tudom mit csináljak. Ez az egész ügy nagyon bonyolult. Ahány vélemény annyi féle változat. Az lesz, hogy megkérdezem a munkáltatót, mert Ő a kifizető, hogy hogyan fognak számolni. A kisfiam most volt 1 éves csak sürget az idő, mert áprilisig el kell döntenem. Már csak egyszer próbálkozhatunk márciusban mert különben kifutok az időből. Mert vagy gyeden szülök vagy átnyúlik gyesbe, vagy visszamegyek dolgozni. De a táppénz is nagyon kevés. Azt meg nem hiszem, hogy megteszi a munkáltató, hogy papíron visszavesz 2 év után elmegyek szabadságra és szabadság után táppénzre. Mondjuk most ezt szeretném igazán, de félek ha ezt mondom kirugnak a fenébe...


mi a véleményetek erről? Köszönöm az eddigi válaszokat!

2012. febr. 2. 11:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Ne véleményekre adj, hanem tényekre. Igaz, itt nagyon sokan válaszolnak úgy, hogy gőzük sincs a tényekről, csak hallomás alapján összeraknak valamit, amit terjesztenek.


A törvény elég egyértelmű, pontosan azt írja, amit én is leírtam neked.

Az ellátások alapja általában az igénylést megelőző év (nem két év, csak egy), ha volt 180 bérezett napod.

Ha nem volt, akkor két lehetőség van: 1. vagy azért nem volt, mert az igénylést megelőző évben nagyobbrészt (több, mint 6 hónapig) tgyásban, gyedben, táppénzben részesültél (ezek kombinációja is lehet), vagy azért, mert pl. gyesben.


Az első esetben az a jövedelem lesz az új ellátás alapja, amiből az utoljára kapott ellátásodat is számolták - így nagyságrendileg meg fog egyezni a korábbival (bruttóban, hiszen az adózási szabályok már azóta változtak, de ezt nem keverjük most ide.)


A második esetben a minimálbér alapján számolnak.



Vegyük a te esetedet.

Pl. a gyerek 2013. januárban tölti a 2 évet.

Ebben az esetben neked arra kell figyelned, hogy a gyed igénylés is 2013-ban történjen, hiszen akkor lesz az alapja a 2012-es év.

Mivel gyedet a tgyás lejárta után lehet igényelni, így ahhoz, hogy a gyed alap 2012 legyen, július 16-ig meg kell kezdeni a tgyást (tehát a szülés várható időpontja augusztus 13 körülre kell essen.


Mindez azt jelenti, hogy nem kell márciusig-áprilisig feltétlenül teherbe esned, ráérsz október végéig.


A másik variáció, hogy amikor teherbe esel, elmégy táppénzre. Ebben az esetben még később is ráér összehozni a gyereket, hiszen a kedvezményes számítás akkor is él, ha táppénzen vagy. Vagyis ha az alappéldából indulok ki, akkor 2013-ban legalább 4 hónapod van teherbe esni, hiszen ha csak 4 hónapot vagy gyesen, és a többi időt táppénzen (majd tgyáson) töltöd, akkor még mindig nem a minimálbér lesz az alap, hiszen csak akkor lenne, ha a gyesből lenne több hónapod - de mivel 12 hónapból 4 az nem a nagyobbik része az évnek, így ebben az esetben is még a kedvezményes számítás élne nálad.


Remélem így már kicsit érthetőbb.

Ha szeretnél utánajárni, akkor az eb. törvényben mindent megtalálsz (kicsit jogi szakszöveg, de ha az itt leírtak alátámasztására használod, akkor nem lesz vele gondod)

2012. febr. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!