Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség megszakítása » Mikortól emberi élet a kis...

Mikortól emberi élet a kis életkezdemény?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Mindenki azután olvasson/válaszoljon, hogy megitta mindkét reggeli kávéját, én kultúrált megvitatást szeretnék.


A napokban igen korbácsolja a kedélyeket, hogy milyen irányt vettek az abortusztörvényeket illetően az USA egyes tagállamai. (Érdekes, hogy anno a lengyelek is mennyire meg lettek lincselve hasonló intézkedéseik miatt szintén a tengerentúlról is.)

Az meg még jobb, hogy amíg Spanyolországban tervezik bevezetni a menstruációs-szabadságolásokat, addig Nyugaton egy nő nem rendelkezhet a testében történő dolgokról.


Szóval, csak felvetődött bennem a kérdés, hogy aki nagyrészt abortusz-ellenes, számára mikortól élet az élet.


Mesterséges megtermékenyítés előtt egy spermát és egy petét nem nevezünk annak. És onnantól, hogy megtörtént a művi termékenyítés, már "kisember"? Ha a zigóta emberi szervezeten belül van, akkor már ugyanazok a jogok védik (kellene, hogy védjék), mint mondjuk a 6. 12. 24. vagy 25. hetes embriót illetve magzatot?

Hiszen van, ahol már ezen szerek alkalmazása is tiltott.


Mert ha 6-12. hétig és a 12. héttől idősebb embrió és magzat sokak szemében egyenlő jogokkal kell, hogy rendelkezzen, akkor ez ugyanúgy vonatkozik a szedercsíra állapotra is az ő tekintetükben?


Ez százszor meg volt vitatva, sokak határozottak a véleményükkel kapcsolatban.


De mi van a lefagyasztott embriókkal? Azokat (őket?) ki lehet dobni, ha már nincs rá valamilyen okból igény? Vagy őket is ki kéne hordatni valakivel (??) hiszen kik vagyunk mi, hogy kukába öntsük azokat?


Ilyenkor van különbség női szervezetben és egy petriben lévő életkezdemény között? Ha egyiket "el lehet dobni" a másikat miért nem?


2022. máj. 27. 09:53
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
95%

Amíg nem volt gyerekem, addig azt mondtam, hogy 12 hétig biztos nem az. Magzat, az anya döntési joga az elsődleges.


Aztán terhes lettem, láttam az uh kijelzőn verni a szívét annak a kis plüssmackó alakú valaminek, ráadásul ficánkolt is, és azóta teljesen megváltozott a véleményem.

ÉN nem bírnám megtenni.

Viszont nem tiltanám be, mert nem kell mindnekinek ugyanúgy gondolkodni, mint nekem.

2022. máj. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
95%
Az a kérdés, amiben összevetted a lombik során lefagyasztott kis sejtecske jogait pl egy 10 hetes magzatéval, az egy nagyon nehéz kérdés. Én nem is tudom rá a választ.
2022. máj. 27. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
87%

Én azt gondolom, a hazai köztes nézet jó megoldás. Szóval, ez a 12. hét, akkor van lehetőség döntésre is, de nem korlátlanul.


Természetesen, ettől függetlenül elítélem, ha valaki felelőtlenül védekezik és ezért megy abortuszra.

2022. máj. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
89%

Itt csak kompromisszum lehetséges.

Az anya élete, életminősége, a család élete, és a leendő gyermek kilátásai szintén számítanak.

Például olyan körülmények közé szülni, ahol saját maga sem akarja az életet... hát...

2022. máj. 27. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
90%

Ez egy borzasztó nehéz kérdés.


Annak aki 2 havonta abortál könnyebb azt gondolni, hogy a 12. Hétig nem élet..vagy addig nem, míg “gazdatest” nélkül életképtelen..


Én úgy gondolom a kezdetektől él, de nem vagyok abortuszellenes.


Mérlegelni kell, minden szempontból a kérdést.


Gondoljuk a kulturális változáskora és szemléletekre, amik az idők és területekbszeribt is változtak.


Mondjuk Taigetos?


Szóval ez nagggggyon nem fekete és fehér.


Saját magam:

Elsőkörben mindent megteszek egy nem kívánatos terhesség ellen ( mielőtt megtörténne)

Ha mégis minden erőfeszítés ellenère besikerül, akkor elvetetném.( ez jelenleg nincs így, nem teszek meg mindent, de nem próbálkozunk- megszakítunk leggyakrabban vagy óvszer peteeréskor, ha megis terhes lennék, akkor örömmel várjuk egyébként)

Ha beteg a magzat, akkor is elvetetném, akár a 20. Héten is.

De ez én és a férjem nézete, nagyon fájna, de a lelkiismeretemmel jobban el tudok számolni, mint egy tudatosan bevállalt beteg gyerek gondozásával/ nevelésével.


Van 2 gyermekem.

A kisebbiknél volt olyan probléma, amikor megcsapott a komoly betegség szele.

Genetikai tanácsadáson és magzatvízmintavételen is voltunk vele.

Így teljesen àtgondoltan írom a fentieket.

Mert végigpörgettük élesben a lehetőségeket.



Nekem az ész nélküli, súlyosságát figyelmenkívül hagyó abortuszokkal van komoly morális problémám.


Fagyasztott embríót nem tartom élőnek, mesterséges nem méhben van stb..


Nekem egy szinten van a aa

Békapetékkel vagy a halikrával..

Nem kötöm a beavatkozásig egy emberi élőlényhez..

Tényleg pár csíra..

2022. máj. 27. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
90%

Én alapvetően abortuszellenes vagyok, de ez a téma azért nem fekete-fehér. És azt azért tudni kell, hogy az emberi történelem során ezt a kérdést mindig megoldották így vagy úgy. Aki nagyon nem akart gyereket - jellemzően azért, mert házasságon kívül esett teherbe, de néha a sokgyerekes asszonyok is ilyesmihez folyamodtak -, az vagy megoldotta házilagos módszerekkel, pl, gyógyfüvekkel vagy veszélyesebb praktikákkal, vagy születése után megölte/kitette/lelencbe adta a gyereket, aki ott jó eséllyel elég hamar meg is halt. Szóval lehet itt beszélgetni az emberi élet szentségéről, de ha már választani kell, inkább az x hetes sejtcsomót kaparjuk ki, mint hogy a gyerek kínok között, elhanyagolva haljon meg egyévesen a lelencházban, mint ahogy az volt évszázadokon keresztül. És ezeket a lelencházakat ugyanazok az egyházak tartották fenn, akik a magzatelhajtást amúgy szigorúan üldözték.

Szóval nem hiszem, hogy a kérdésedre van egzakt válasz, de ez a megoldás, ami most van, még mindig a kisebbik rossz, mint az, ami korábban ment ezen a vonalon.

2022. máj. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%

ÉN onnantól tekintem életnek, miután elkezd dobogni a szíve, pulzálni a szívcső.

Addig esély, lehetőség az életre. Amíg meg nem született, addig viszont ÉN úgy gondolom, az anya a fontosabb, ő dönt hogy mi történjen a testével, és ebbe senkinek nincs beleszólása, lévén bármely döntés következményei elsősorban a szülő nőt érintik.

2022. máj. 27. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Természetesen nincs egzakt válasz, nem is lehet. Pont ezért kérdeztelek meg titeket, mert erről mindenkinek más a véleménye, nekem is meg van, de attól még érdekel másoké.
2022. máj. 27. 10:40
 9/26 anonim ***** válasza:
95%

Szerintem a méhen kívüli életképesség sem lehet szempont, mert a földrajzi adottságok határozzák meg. Nem mindegy hogy valaki egy zsákfaluban vagy egy egyetemi kórház mellett lakik.


Csak akaratlagosan lehet meghúzni egy határt, mert a szívhangtól már biztosan élet, de addig általában ki se derül a terhesség. A 12 hét ilyen szempontból szerintem korrekt, ahogyan az is, hogy betegség esetén van lehetőség a 24. Hétig az abortuszra, mert sok esetben csak a 20. heti ultrahangon derül ki a probléma.


A teljes tiltás viszont semmi jóra nem vezet. A magzat életét védjük, de ha megszületett akkor már mindegy? Nyilván sok esetben a szülők vagy nagyon fiatalok vagy szociális és egyéb okokból alkalmatlanok egy gyerek ellátására, akit ezáltal sokkal nagyobb szenvedésnek teszünk ki.


A legfontosabb a felvilágosítás és a terhesség megelőzése lenne. Ez persze leginkább pont ott nem valósul meg, ahol a legjobban kéne..


Én személy szerint a lefagyasztott embriókat a beültetésig nem sorolnám ide.

2022. máj. 27. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
80%
Nekem is onnantól hogy elindult a szívverés 🤷‍♀️ onnantól nem tudok rá nem úgy gondolni. Ez a fogantatás után kb. 21 nap.
2022. máj. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!