Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 60-as fájások a ctg-n, jelezhe...

60-as fájások a ctg-n, jelezheti ez már a szülés közeledtét?

Figyelt kérdés
2010. szept. 8. 16:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Nem.
2010. szept. 8. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Azokat neked is érezned kell rendesen, attól hogy a gép mutatja. Nem mindig mér pontosan. Ha érezted a fájásokat, akkor természetesen jelezheti, bár attól is függhet hány hetes vagy.

40 hetes

2010. szept. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem!" 5 tévedés a CTG/NST-vel kapcsolatban

Vida Agi - Szülés - 2010 02 1 | 1 komment


Az anyukák a kiírás időpontjának közeledtével egyre türelmetlenebbek. És mivel türelmetlenek, minden eszközt felhasználnak, amiből meg lehet jósolni mikorra várható a nagy nap. Az egyik ilyen “jóseszköz” a CTG/NST vizsgálat, amivel kapcsolatban sokan úgy vélik, képes megmondani a szülés időpontjának közeledtét. Ám ezek a közkézen forgó mondások, mint a “szép görbét produkált a babám, közel a szülés” nagyjából akkora jósértékkel bírnak, mintha kártyavetéssel próbálnád megmondani a pontos dátumot.


1. tévedés: A CTG és az NST ugyanaz


A CTG a gép neve (kardiotokográf), ezzel figyelik a baba szívhangját mozgás közben, azaz, hogy hogyan reagál a baba a mozgásra. Ha mozgáskor leesik a szívhang, akkor a zsinór feltehetőleg a nyakán van, ha a mozgásra begyorsul a szívhang az a jó. Ezt a vizsgálatot hívják NST-nek (nonstressz vizsgálat). Eközben általában nyomogatni kell egy gombot, amikor a baba mozog és ezt a két eredményt vetik össze (fontos: ha csuklik a baba, nem kell minden csuklásra nyomni a gombot, mert elég sűrű lesz az ábra tőle :) )


Ha emellett a fájásokat, azaz a méh összehúzódásait is figyelik, akkor azt a vizsgálatot hívják CTG-nek. Egyes orvosok csak NST-t csinálnak a 36. héttől és csak a végefelé kezdenek CTG vizsgálatot is készíteni, más orvosok már a 36. héttől minden alkalommal CTG-t csinálnak, azaz a méhösszehúzódásokat is figyelik.


2. tévedés “Ha vannak cikkcakkok a CTG leleten, akkor azok jóslófájások”


A méh normál állapotban, azaz terhességen kívül is naponta többször összehúzódik, éppen ezért a CTG leleten is ez a folyamatos méhmozgás látszik. A fájásoknak van erőssége, ha van egy-egy erősebben kiugró és hosszabb ideig tartó (tehát nem hegyes, hanem inkább kerek tetejű, tehát hosszú ideig eltartó) hullám a fájások között, akkor az már valódi méhösszehúzódás, tehát fájás.


3. tévedés “Ügyes volt a babám, sok cikkcakkot produkált”


A cikkcakkokat nem a baba “produkálja” a papíron, hanem a méhed. Hiába mozog akármilyen ügyesen a baba, nem tud méhösszehúzódásokat varázsolni a leletre.


4. tévedés “40-es fájásaim voltak”


A CTG leleten 50-től felfelé számít fájásnak a görbe. A jósfájásoknál csak 1-1 kiemelkedő csúcs van, a valódi fájásoknál szép periodikus sinus-görbét látsz, amik egymás után követik egymást.


5. tévedés “Fél óra alatt 2 fájást is mért a gép, akkor most hamarosan megszülök?”


Sajnos még a legmodernebb orvosi eszközökkel sem lehet pontosan megmondani, mikor jön el a szülés időpontja. Gyakran hetekig eltartanak a jóslófájások, mégsem indul be a szülés, más kismamáknál pedig nincsen semmi jele, mégis elindul a vajúdás. Az első fiam születésekor délután 4 felé végeztek nálam CTG-t, amin a baba mocorgása látszott, méhaktivitás azonban nem, ezért az orvossal elbúcsúztunk, adott következő CTG-re időpontot 2 nap múlva, a szülés pár órával később mégis beindult és amikor már fájásokkal visszamentem a gép gyönyörű egyenletes görbéket mutatott. A második fiammal éppen a CTG vizsgálatról tartottam hazafelé, amikor elkezdődött az első erős fájás, a CTG most sem mutatott semmit előtte fél órával :) Hát ennyire képes a CTG előre megjósolni a történéseket :D "

2010. szept. 8. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Én még nem szeretnék szülni, örülök, hogy ezeket írtátok.


Nagyon sok erős jóslóm van, napi 2000 mg magnézium mellett is, de itt a ctg-n ezekből a 60-asokból én semmit nem éreztem, nagyon csodálkoztam amikor megláttam!


36 hetes vagyok.

2010. szept. 8. 17:13
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ennyit mért mikor elfolyt a magzatvíz és bementünk a kórházba de én nem éreztem fájást,ezért tettek gépre hogy mutat-e valamit.60-70közt változott!

Nem kizárt hogy korábban szülsz de ezt én az erős jóslok miatt írom inkább:-)

2010. szept. 8. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A hétfői NST-n 100-ra is ment fel a görbe nemegyszer,mégis egyben vagyok még:))


38 hetes km.

2010. szept. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nem az a lényeg,hogy mennyire megy fel a görbe,hanem ha felmegy,akkor ott is marad-e,nem rögtön megy le. Tehát nem hegycsúcsszerüt kell látni,hanem dombokat,ami szabályosan ismétlödik. És a rendes fájást már igencsak fogod érezni,hiába csak pl 80-ig megy fel. Szóval még több heted is simán lehet hátra.
2010. szept. 8. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszi nektek is!


Akkor majd ez ad ilyen sinus-görbe alakzatot, ezek szerint.

2010. szept. 8. 20:59
 9/13 anonim ***** válasza:
Írtad, hogy szeded a magnéziumot. Én úgy tudom, hogy a vége felé már nem lehet szedni, lehet, hogy én tudom rosszul. Bocsi a kérdésért.
2010. szept. 8. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Igen szedem, holnap este kell bevennem az utolsót!

Kiváncsi leszek, hogy mennyire erősödnek fel tőle a joslók :S

2010. szept. 9. 08:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!