Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A fogorvos panorámaröntgenre...

A fogorvos panorámaröntgenre küldött, megcsinálják?

Figyelt kérdés

Lehet egyáltalán?

Mikor elküldtek rá, még nem tudtam, hogy terhes vagyok.

10-én lenne a fogászatra időpontom, addig elvileg meg kéne lenni a panorámaröntgennek.

De ilyen esetben mi van?


(Nincs gyulladás, fájó fog se, viszont sok a lyukas, amit tömni kéne, emiatt küldtek tovább.)



ápr. 7. 21:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
8%
Nem csinálják.
ápr. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
89%
Kérdezz rá. Szerintem egy mirdern gèppel, főleg, hogy csak az àllkapcsod sugàrozzàk, nem nagy a rizikò. Esetleg àtteszik màsodik trimeszterre. Mindenkèppen kèrdezz rà szerintem holnap reggel telefonon.
ápr. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
44%
Én nem engedném. Van, ahol megcsinálják, van, ahol nem. Nekem ugyanez van, rengeteg lyukas fogamat kell tömni. Amikor elkezdődött, még nem voltam terhes, de nem csináltak, pedig jeleztem is, hogy tervben van a baba. Aztán új doki lett, kellett volna. Akkor már 14 hetes voltam. Azt mondta, biztos nem csináltat és dühöngött egy sort, hogy miért nem csináltak, amikor még lehetett volna.
ápr. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

#3

És így a töméseket se csinálták meg?

ápr. 7. 22:54
 5/17 anonim ***** válasza:

De, azokat igen. Csak nekem mindig egy helyen fáj, ha fáj és arra mindig mindenki azt mondta, hogy annak pont nem kéne, mert lyukas ugyan, de nem olyan vészes, mint némelyik másik. Arra már tizenx éve is azt mondta az akkori doki, mert már akkor is fájt. Erre most derült ki, hogy abban már volt egy tömés, tehát akkor utána is fájt, ki tudja miért.

Erre azt mondták most, kicserélik azt a tömést, meg betömik rajta az "új" lyukat, mert már az is van, de ugye, nem tudjuk, mi van alatta, hisz nincs röntgen. Arra készüljek, hogy lehet, hogy gyökérkezelés kéne, de ők azt szintén nem csinálnak terhesen, szóval akkor húzni kell.

Nem kellett, betömték, de azóta is fáj 🤦🏽‍♀️ Viszont amikor még 100éve tömték (amiről nem tudtam), akkor készült előtte röntgen, tehát lehet, hogy ugyanolyan indokolatlanul fáj most is, mint eddig mindig. Én már komolyan nem értem 🤷🏼‍♀️

#3

ápr. 7. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%
A szájüregi röntgennek semmi köze a hasadhoz. Az le van takarva ólomköténnyel, de amúgy se érne oda a sugár.
ápr. 7. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
84%

Semmi veszélye nincs a panorámaröntgennek, sőt, semmilyen röntgennek, sem terhesen, sem nem terhesen. Egyedül a mellkasi/hasi röntgennél mérlegelik az előnyt-kockázatot terhesség esetén, elsősorban korai terhességnél, bár általában ha felmerül valamiért, hogy kellene röntgen, akkor annak nyomós oka van.


Ólomkötényt adnak nem terhesen is, és ha extra parás vagy kérhetsz duplát (mondjuk én magánellátásban voltam, ott megkérdezték, kérek-e).

ápr. 8. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
53%
Én szoptatás alatt voltam. Nekem azt tanácsolta a hölgy aki csinálta, hogy legalább 1 adagot fejjek le és azt öntsem ki. Úgyhogy valamennyi sugárzás biztosan ér.
ápr. 8. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Hívd fel! Amikor én voltam, konkrétan összevesztek, hogy meg merjék-e csinálni, végül nem csináltàk meg. Tömni, húzni tud, csak a röntgent kerülik.
ápr. 8. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
85%

Fogorvosként válaszolok.

Az aktuális MAGYAR ajánlás szerint teljes mértékben kontraindikált, vagyis nincs olyan állapot, ami mellett csinálhatunk még ólom köténnyel sem (az ólomkötény amúgy szintén a magyar ajánlás szerint mindenkinél minden esetben viselendő, nem kell külön kérni). Azért hangsúlyoztam ki, hogy magyar, mert valójában azóta már tudva levő, hogy egy napos áprilisi napon délben egy 20 perces séta több sugárzással jár, mint egy panoráma röntgen és a vele kapcsolatos veszélyek a 0 %-hoz konvergálnak. De mivel a magyar ajánlások nem a nemzetközi elvek mentén alakulnak, hanem tényleg minden vicc nélkül "így szoktuk" alapon működnek, így ha bármi gond lesz később a babával, akkor minden vizsgálás és kutatás nélkül egyből a röntgenre fogják visszavezetni. És ez olyan szinten így működik, hogy jártam már úgy, hogy egy idős nőpáciensem térdprotézis műtét után pár héttel jött hozzám, akkor csak egy kontrollra, már ott beszéltük, hogy be van gyulladva a műtéti területe a térdén, majd mikor egy hét múlva az ortopéd sebészhez ment kontrollra, az a gyulladást egyből rám kente, mert hogy biztos a fogászati kezelés okozta. Úgy kellett felhívnom (mert szegény néni nyilván megszeppent és nem szólt róla, hogy nem történt semmi beavatkozás), hogy a kedves kolléga saját munkájában keresse a hibát, mert MINT AHOGY AZ EESZT-ben is olvashatná, ha így 70 pluszosan meg tudná nyitni, tudná, hogy beavatkozás nem történt, csak átnézés és egyébként láttam a műtét területét, ami már akkor erős gyulladásban volt.

Én ezeket az ajánlásokat, noha nem mindig van mögötte valódi értelem, nagyon szigorúan betartom. Ha bármi olyan beavatkozásra van szükség, ami mellett röntgen kellene, például gyökérkezelés, ami ugye vaktában történik és a radiológiai kontroll az, amivel végül tudjuk ellenőrizni a munkánkat, úgy megcsinálom röntgen nélkül, közös megegyezéssel, vagyis nincs rá garancia, hogy jó lesz, mert nem tudjuk, minden tőlem telhetőt persze megteszek, hiszen fájdalommal, gyulladásos kórképpel senkit nem fogok elküldeni, annál még a fogvesztés is jobb, de szépen megkérem a beteget, hogy a szülés után valamikor egy röntgent csináljunk azért.

ápr. 8. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!