Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Munkáltatónak ha a 16 heti...

Munkáltatónak ha a 16 heti vizsgálat után mondom el a babát, az késő?

Figyelt kérdés
Eddig mindig elkértem magam a vizsgálatokra, ilyen-olyan indokkal (fél nap szabi, csúszó, stb.) Utólag mondhatom, hogy a Munka Törvénykönyve alapján kötelező vizsgálaton vettem részt?
2012. jan. 23. 13:42
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha már lecsúsztattad, vagy szabit pazaroltál rá, akkor utólag azt nem tudod visszacsinálni.

Ahhoz, hogy kötelező vizsgálatokra menj a jogszabály alapján, tudnia kell róla, hogy erre jogosult vagy.

2012. jan. 23. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Atroposz ***** válasza:

A nők munkajogi védelme


A hatályos Munka Törvénykönyve számos olyan rendelkezést tartalmaz, amely a nők munkajogi védelmét hivatott biztosítani.


Nőt nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel hátrányos következményekkel járhat rá. Külön jogszabályok határozzák meg azokat a munkaköröket, amelyre nem - vagy csak előzetes orvosi vizsgálat alapján - lehet felvenni női munkavállalókat.

A terhes nőt munkáltatója köteles elengedni a terhességgel összefüggő kötelező orvosi vizsgálatokra, erre az időre mentesül a munkavégzési kötelezettség alól.

A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény bemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló nő hozzájárulása szükséges. Ilyenkor a munkabére nem lehet kevesebb előző átlagkereseténél. Ha a munkáltató nem tud az egészségi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, akkor a nőt fel kell menteni a munkavégzés alól, és erre az időre az állásidőre járó munkabért kell folyósítani neki.

Nem kötelezhető beleegyezése nélkül más helységben végzendő munkára a nő terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig.

A nőt terhessége megállapításától a gyermekének egyéves koráig éjszakai munkára nem lehet igénybe venni; ettől érvényesen eltérni nem lehet. Éjszakai munkának minősül a huszonkét órától hat óráig végzett munka.

A gyermeke egyéves koráig csak beleegyezésével lehet egyenlőtlen munkaidő beosztás szerint, vagy osztott munkaidőben foglalkoztatni nőt.

A nő terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig, túlmunkára (készenlétre) nem vehető igénybe.

A terhes, illetve egy évesnél fiatalabb gyermeket nevelő nő heti pihenőnapját csak hozzájárulásával lehet összevontan kiadni.

A terhes, illetve a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.

A nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. Ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértékben jár. A munkaidő-kedvezmény a munkaidő kezdetekor, illetve végekor is igénybe vehető, és akkor is jár, ha az anya nem szoptatja, hanem mesterségesen táplálja gyermekét. Az örökbe fogadó anyát is megilleti a kedvezmény.

A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót - aki általában az anya - vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg a gyermek 3. életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából; a gyermek 14. életéve betöltéséig, ha gyermekgondozási segélyben részesül; a 12 évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása érdekében. A munkáltató ilyenkor köteles kiadni a fizetés nélküli szabadságot, amelyet természetesen elsősorban a nők vesznek igénybe.

Táppénz nemcsak a beteg, keresőképtelen munkavállalónak jár, hanem a beteg gyermek ápolása céljából a szülőnek is (jellemzően az édesanyák veszik igénybe). Egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként 84 naptári napon keresztül; háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként 42, egyedülállónak 84 naptári napon át; hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként 14, egyedülállónak 28 naptári napon át.

A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a nő munkaviszonyát a gyermekápolási táppénz ideje alatt, valamint a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság, továbbá a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság időtartama alatt. A felmondási idő csak a felmondási védelem megszűnését követő 30 nap múlva kezdődhet el

2012. jan. 23. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Atroposz ***** válasza:
2012. jan. 23. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező:

1. mindig hatályos jogszabályt nézz, akkor nem tájékozódsz félre, a törvény megváltozott - igaz a téged érintő rész nem, de ezzel az erővel az is változhatott volna.

SZóval mindig hatályost keress, az az első lépés.


2. Igen, valóban el kell engedjen a kötelező vizsgálatokra, ha tudja, hogy arra mégy. Mivel nem tudta,m hanem csúsztattál, szabit vettél ki, stb, így nyilván nem kötelezheted arra, hogy visszamenőleg új szabit adjon, vagy visszaadja a lecsúsztatott óráidat. Hiába másoltad be a törvényt, sehol nincs benne, hogy utólag rendezeni köteles ezt a helyzetet, miután korábban te nem ezt mondtad - "ilyen-olyan indokkal".

Így ugyan miért kellen neki bármit is rendezni, ha lvázi megtévesztetted?


Érted már? Mostantól természetesen mindig elmehetsz, ehhez jogod van, de visszamenőleg? Nem is értem, hogy gondoltad.

2012. jan. 24. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!