Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi az a CTG? Lehet, hogy ez...

Mi az a CTG? Lehet, hogy ez az NST csak más a neve? De az miért futna két néven?

Figyelt kérdés
Nemrég költöztem haza külföldről és az orvosom ma "rossz néven vette" hogy még nincs időpontom CTG-re. Sem ő, sem a védőnő nem mondta, hogy kell rá kérni, azt sem tudom, mi az.
2008. júl. 15. 20:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Valóban ugyanaz a kettő. Hogy miért 2neve van azt én sem tudom.
2008. júl. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az egyik a szívhang vizsgálat talán az NST,a másik a fájásokat méri.
2008. júl. 15. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy az a különbség, hogy a CTG-n a fájások erősségét nézik illetve a baba szívverését, az NST-nél pedig ugyan ez csak ott még egy gombot nyomkodni is kell ha érzed a magzatmozgásokat.
2008. júl. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a CTG-n (cardiotocograf-on) nézik az NST-t (nonstresstest)...
2008. júl. 15. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

NST a baba szivhangjat nezi mozgas kozben (ha a nyakan van a zsinor, a szivhang mozgasra leesik, nem begyorsul, ez rossz)

CTG-n meg nezik a meh osszehuzodasait is, a fajasokat.

NST mar a 36. hettol van, CTG inkabb a vege fele, ill. szulesnel is azt teszik a pocakra.

2008. júl. 16. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

CTG: cardiotokográfia


NST: non-stressz teszt



A CTG a kardiotokográf rövidítése, mely egy olyan speciális műszer, amivel a magzat szívműködése és a méh aktivitása egyszerre figyelhető és mindezt egy papírszalagra rögzíti. A regisztrált szívműködés folyamatos görbeként látható (felső vonal), melynek változásából következtethetünk a magzat állapotára. Ehhez figyelembe kell venni még a méhtevékenység görbéjét is (alsó vonal). Ha rögzítjük a vizsgálat alatti magzatmozgásokat is, újabb információt nyerhetünk.


A CTG vizsgálat a 20. héttől bármikor elvégezhető, azonban a terhesgondozás során csak a 36. héttől kezdve NST formában (lásd később) hetente, majd a terminus után 2 naponta javasolt, valamint a vajúdás, szülés alatt végig rögzítésre kerül.



A CTG készülékről, a vizsgálat menetéről:


A CTG-nek két érzékelője van. Az egyik a szívműködést figyeli, a másik a méhtevékenységet. Mindkét detektort a hasra rögzítik egy puha pánttal. Az érintkezést ultrahang zselével segítjük elő. A mérést általában 20 percig végezzük ülő, vagy féloldalt fekvő helyzetben. A CTG vizsgálat teljesen veszélytelen. Egyes irányzatok szeretnék csökkenti a magzat Doppler ultrahang terhelését, mely kisfokú melegedést idézhet elő, ezért kifejlesztették az ultrahang nélküli CTG-t is (magyar találmány, bővebben lásd itt).



Milyen elven működik a kardiográf?


A cardiográf ultrahanggal, ún. Doppler elv alapján (Doppler-elvről bővebben lásd itt) érzékeli a szívlüktetést. Két szívösszehúzódás között eltelt időből kiszámítja a pillanatnyi, egy percre vonatkoztatott szívfrekvenciát. Ezt folyamatosan regisztrálja a CTG papíron. A magzati pulzusszám pillanatnyi értéke 120-160/perc között normális a terhesség 36. hetétől. Megfigyelhető, hogy a magzati szívfrekvencia szinte állandóan változik, így a görbe �fűrészfogszerű� apró ingadozást mutat. Ez a szívműködés ún. oszcillációja. Az oszcilláció nagysága (amplitúdója) és időbelisége (oszcillációs frekvencia), szintén fontos jelzője a magzat állapotának. Az alapfrekvencia rövid időn belüli változásai a görbe emelkedését (akceleráció) vagy süllyedését (deceleráció) okozhatja. Ezek a jelek a magzat oxigénellátottságára utalhatnak. (lásd később). A magzati szívfrekvencia ilyen gyors változékonyságának a magyarázata a magzati vérkeringés szabályozásának éretlenségére vezethető vissza. Míg egy érett szív a kisvérkör és a nagyvérkör felől érkező vérmennyiségek közötti egyenlőtlenséggel és az erek ellenállásával a szívizom erejének szabályozásával küzd meg, addig a magzat szíve a pulzusszám gyors változásával reagál.



Hogyan mér a tokográf?


A méhmüködést a készülék a méh összehúzódásakor megváltozott szöveti elektromos vezetőképességgel lehet mérni. A méhizom nyugalmi állapotában is aktív. A méhtestben percenként több, kisebb ingerhullám terjed végig (Alvarez hullámok). Ezek az összehúzódások a várandósság alatt egyre fokozódnak. Időnként egy-egy erősebb méhtevékenység is regisztrálható anélkül, hogy ezt a kismama érezné, vagy �fájásként� élné meg (Braxton-Hicks-kontrakciók). Ezen összehúzódások funkciója valószínűleg a méhizom �tornája�, valamint a lepényi vérkeringés felfrissítése, teljesen élettaniak, nem kell tőlük megijedni.



NST � non-stressz teszt



Az NST egy nyugalmi állapotban végzett CTG vizsgálat, mely során a magzat mozgásait is rögzítjük. Ezt a kismama egy nyomógomb segítségével jelzi a készüléknek. Az eredmény háromféle lehet:


Reaktív : a görbe jó, a magzat aktív és a magzatmozgásokra a görbe rövid ideig tartó emelkedéseket mutat (akcelerál)


Suspect : azaz gyanús. Kisebb eltérések láthatók a görbén, melyek nem egyértelműen kórosak. Néha csak az a magyarázat, hogy a magzat alszik, inaktív. Ilyenkor 30-60 perc múlva ismétlés szükséges.


Nem reaktív : a görbe kóros jeleket mutat (120/perc alatti tartós szívfrekvencia, beszűkült görbe, süllyedések -decelerációk stb.). További vizsgálat szükséges, mivel oxigénhiányos állapot fenyeget.



Terheléses CTG vizsgálatok:


A terhelés alatt a méh és a méhlepény vérkeringése kissé csökken. Amennyiben a lepényi keringésnek nincsenek tartalékai (rejtett elégtelenség), a CTG-n kóros elváltozások jelennek meg. Terhelést jelent a fizikális terhelés (torna, guggolás, szobakerékpár, lépcsőzés- FTT- fizikális terheléses teszt), méhösszehúzó oxitocin infúzió (OTT- oxytocin terheléses teszt), vagy az emlőbimbó stimulációjára kialakuló méhösszehúzódás (EST- emlő stimulációs teszt). Manapság az ultrahangos keringésvizsgálatok (flowmetria) alkalmazása kiváltották a terheléses CTG vizsgálatokat.

2008. júl. 16. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

na, akkor már tudjuk mi a különbség a ctg és az nst között.a dokidról meg annyit, hogy nem rossz néven kell vennie, hanem neki kell minden kötelező vizsgálatról tájékoztatni és beutalni.

boldog babavárást

2008. júl. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

amikor időpontot kértem rá megkérdeztem, és azt mondta a hölgy, hogy a CTG a gép neve az NST meg a vizsgálaté. Csak nem tudom, nekünk földi halandóknak ezt honnan kéne tudnunk...

Köszönöm a válaszokat, nektek is boldog babázást! :)

2008. júl. 17. 12:27
 9/9 Hangonyi Vadásztársa válasza:
Van egy új magyar készülék, amivel otthon is lehet NST vizsgálatot végezni. Távdiagnosztikával működik, az orvos is látja az eredményeket. Elvileg itt vannak a rendelők felsorolva, ahol van ez a Fetaphon: [link] de tudom, hogy ezeken kívül például Debrecenben is van: [link]
2010. júl. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!