Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért van az, hogy az autóm...

Miért van az, hogy az autóm kilóméter/órája mindig többet mutat, mint a GPS-é?

Figyelt kérdés
2008. dec. 31. 14:45
 1/9 anonim válasza:
4%
mert hülye vagy hozzá hogy beállitsd
2008. dec. 31. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
az autok km/h-ját ugy szokták be állitani hogy kicsit csaljon.és általában többet mutat mint a valos sebességed.a gps meg egy nagyon preciz szerkezett igy az mutat pontos értéket.
2008. dec. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1 válaszoló!

Köszönöm szépen!

2. válaszoló!

Köszi a gyors választ!:)

2008. dec. 31. 14:54
 4/9 anonim ***** válasza:
71%
Az autók sebességmérője működési elvéből adódóan nem tud eléggé pontos lenni. Ezek ugyanis úgy működnek, hogy a hajtott kerekek fordulatszámát mérik - általában nem magán a keréken, hanem a váltó kihajtásánál. Így a kerék és a talaj közti tapadás befolyásolja a mutatott értéket. Azon kívül a szerkezet belső kialakítása sem elegendően precíz a pontos méréshez. Mivel elkerülhetetlen, hogy csaljon, ezért - ahogy azt előttem is írták - úgy szokták beállítani, hogy többet mutasson a tényleges sebességnél, hogy egy sebességtúllépést ne lehessen az autó hibájára fogni. A GPS más elven működik: a Föld körül keringő adóműholdak folyamatosan sugározzák az órajelüket, ezt veszi a földi vevőegység, összehasonlítja a sajátjával és ebből kiszámítja a távolságát a műholdakhoz képest. Az eljárás rendkívül pontos, a hiba (ha jól emlékszem) legfeljebb 1 méter körüli méretű. Így a készülék pontosan tudja számolni a megtett utat és mivel egy rendkívül pontos órát is építenek bele (hogy a vevőtől kapott, szintén nagyon pontos órajelet tudja mihez hasonlítani), ezért rövid időtartamokat is helyesen mér és képes nagy pontossággal pillanatnyi sebességet számítani.
2008. dec. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
75%

Az autód kilométerórája az épp aktuális (adott időpillanati) sebességet mutatja, míg a gps egy résztávon mért sebességet (2 vagy több mintavétel óta megtett út arányában számolja ki a sebességet)


(knor)

2008. dec. 31. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
91%
Az 1. válasz a helyes! Van olyan kilométeróra, amelyiken ki is írják, hogy mennyi az eltérés. Pl. egyes Opel típusok.
2008. dec. 31. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Az autók kilométerórája csalhat még a gumi átmérő miatt.

Amennyiben a téli gumi kisebb mint a gyári mérete, úgy a kerék még ha minimálisan is, de többet fordul mint a nagyobb átmérőjű gumival. Az én kocsim nyári és téli gumi közti eltérés úgy 8-10 Km/h.

2009. jan. 8. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, erre én is gondoltam. A gumi kopása miatt az 1 fordulatra jutó megtett távolság lassan, de folyamatosan csökken. A kör (kerék) kerülete: 2RxPI. Ha 1 mm-t kopik a profilmélység, az az átmérő szempontjából már 2 mm kopást jelent. Vegyünk egy 50 cm-es kereket. D= 50 cm, R= 25 cm K= 50x3,14= 157 cm 1 fordulat alatt. Nézzük, mi történik, ha 1 mm lekopik a profilból. D= 49,8 cm, R= 24,9 cm. K= 49,8x3,14= 156,372 cm 1 fordulat alatt.


Tegyük fel, hogy 100 km/h-t mér a sebességmérőnk. Ez 100/60= 1,67 km/perc. Ekkora sebességhez mennyi fordulatra van szükség (tökéletes tapadás esetén)? 1,67 km= 1670 méter/157 cm= 167000 cm/157 cm= 1063,6942675 fordulatszám percenként.

Most végül nézzük meg, mi van akkor, ha körben 1 mm-t kopott a gumi és ugyanekkora a fordulatszám? Vagyis a sebességmérő ugyanannyit (azaz 100 km/h-t fog jelezni), viszont a valós sebesség a gumi kopása miatt kisebb lesz. A kérdés az, hogy mennyivel, vagyis mennyit fog csalni az autó sebességmérője?


A fordulatszám változatlan marad, azaz: 1063,6942675/perc. A kopottabb gumi kerülete (1 mm kopás után): 156,372. A fordulatszám és a kerület szorzataként megkapjuk az 1 perc alatt megtett távot és ezután a sebességet is! 1063,6942675x156,372= 166332 cm azaz 1663,32 méter. 1 perc autózás mellett az adott fordulatszámon majdnem 7 méter különbség jött ki. Valós sebesség tekintetében: 1,66332 km/0,01666666667h= 99,799 km/h. Tehát 1 mm kopás a gumiból 0,2 km/h sebességeltérést eredményez adott (magas) fordulatszám mellett. Értelemszerűen kisebb gumik, nagyobb mértékű kopás és magas fordulatszám esetén még nagyobb lesz a km-óra csalása, ellenkező irányú eltérések esetén pedig kisebb értékek lesznek az eltérésekben. De létező, kimutatható az eltérés, igaz, nem drámai mértékű. Én is kíváncsi voltam az eredményre, azért csináltam végig a matek-feladványt. :-)

2009. dec. 8. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

nem stimmel a váltóméreted..

amúgy pontosnak kellene lenni az órának..

2010. ápr. 28. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!