Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Egy 5W-30-as motorolaj üzemmel...

Egy 5W-30-as motorolaj üzemmelegen kb milyen sűrű?

Figyelt kérdés
Tudom hogy szobahőmérsékleten milyen sűrű, viszont mikor a motor már üzemmeleg, a benne levő motorolaj ahhoz képest kb mennyire hígabb? Vagy mivel többfokozatú így nem sokkal?

2023. szept. 21. 20:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul tetted fel a kérdést.

A sűrűség az egységnyi térfogatú anyag tömegét mutatja, a híg pedig a sűrűség jellemzője. Pár százalék lehet az olajok térfogati hőtágulása szoba és üzemi hőmérséklet között. A térfogati hőmérsékleti együttható tudja megmondani, hogy közelítőleg mennyi.


Szerintem te a viszkozitásra vagy kíváncsi. Egyébként meg próbáld ki. Én meleg olajat engedek le a motorból ha cserélem az olajat, egy 60-80 fokos olajnak a tapintása közelebb van a vízhez mint a 20 fokos olajhoz. Kevésbé "krémes" állagú mint szobahőn, azaz tapintással és érzékelhető a különbség. Pontosan mire vagy kíváncsi?

2023. szept. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Olajok adatlapján rajta van jellemzően a 40 és a 100°C-on mért viszkozitás cSt-ban. Konkrétan. Jelentősen "vékonyabb" melegen, nézd meg a mértékegységet, annyival.
2023. szept. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nagyjából 12 mm2/s környékén van a meleg kinematikai viszkozitásuk. (Hidegen 70-80 körül.) Ha ez neked nem mond semmit, nem tudom hogy kellene érzékeltetni... kb. mintha egy születése óta vak személynek próbálnám elmagyarázni, hogy milyen a piros szín. Összehasonlításul a víz kinematikai viszkozitás szobahőmérsékleten 1 mm2/s körüli érték. (A cSt (centiStockes) bár ma is használatos, nem hivatalos SI mértékegység. 1 cSt = 1 mm2/s.)

A gyakorlatban legegyszerűbb szerintem ha megnézed, megtapasztalod. Melegíts fel egy kis olajat, vagy húzd ki melegen a nívópálcát, általában van rajta egy-két csepp olaj!

2023. szept. 22. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Figyelj , mutatom.
2023. szept. 22. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!