Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Házilag gyártott oldalkocsira...

Házilag gyártott oldalkocsira milyen okmányok kellenek?

Figyelt kérdés

ha én itthon csinálok egy oldalkocsit arra a motorral együtt történõ vizsgáztatáson kívül kell valami okmány?

pl:valamiféle biztonsági engedély vagy valami?



2012. jún. 10. 00:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a jármű összeépítése: a jármű egyedi előállítása, illetőleg fődarabokból, alkatrészekből történő összeszerelése, ha e járművek száma öt darabnál nem több.

A jármű összeépítéséhez szükséges engedélyt a megyei/fővárosi Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége adja ki. Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell az elbíráláshoz szükséges, az NKH által vezetett szakértői névjegyzékbe a járműtervezés műszaki szakterületen bejegyzett szakértő által készített, vagy ellenjegyzett műszaki dokumentációt. A megyei/fővárosi Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége a kérelmező költségére külső szakértőt is igénybe vehet.


Jármű összeépítéséhez szükséges műszaki dokumentációk

1. A fődarabok (motor, váltómű, kormányberendezés, futóművek, alváz vagy önhordó kocsiszekrény, felépítmény) típusának és főbb műszaki adatainak leírása.

2. A fődarabok beépítésének műszaki leírása, a csatlakozási pontok részletrajzai, illetve típusbizonyítvány nélküli járműtípushoz tartozó fődarabok felhasználása esetén számításokkal kiegészített részletrajzai.

3. A fődarabok beépítésének összeállítási rajzai.

4. A jármű fő méreteit tartalmazó rajz.

5. A tervezett méret, tömeg és tengelyterhelés adatok üres és terhelt állapotra.

6. A jármű kormányozhatóságára vonatkozó adatok.

7. A jármű rugózására, felfüggesztésére, gumiabroncsaira vonatkozó adatok.

8. A fékberendezés elvi felépítésének sémája, az alkalmazott szerkezetek típusának leírása.

9. Az egyes fékrendszerek (üzemi, biztonsági, rögzítő) hatásosságára vonatkozó számítások.

10. Az elektromos berendezések kapcsolási vázlata, az alkalmazott szerkezetek típusának leírása.

11. A világító és fényjelző berendezések elhelyezését tartalmazó rajz.


Járművet összeépíteni csak kísérleti célra vagy olyan különleges egyedi rendeltetésre szabad, amelyre a hazai kereskedelem járművet nem forgalmaz. Összeépíthető ezen kívül pótkocsi és muzeális jellegű jármű, valamint - a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség Technikai Bizottságának szakvéleménye alapján - az igazolt sportegyesület vagy versenyző tulajdonában lévő, kizárólag versenyzési célra készülő, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) sportszabályainak megfelelő, „feljavított túrakocsi” és „feljavított terepjáró kocsi” osztályba sorolt gépkocsi.

2012. jún. 10. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az összeépített járművet forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából be kell mutatni az NKH területileg illetékes regionális igazgatóságánál. Az összeépített jármű forgalomba helyezés előtti vizsgálata során az érvényes összeépítési engedély egyedi forgalomba helyezési engedélynek minősül. Ha a megyei/fővárosi Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége az összeépítésre feltételt állapított meg, a feltétel teljesítését is igazolni kell.
2012. jún. 10. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!