Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Gépjármű vásárlással kapcsolat...

Gépjármű vásárlással kapcsolatos teendő (átírás)?

Figyelt kérdés
Vásároltam egy személygépkocsit december elején viszont az autó nem nyerte el tetszésemet illetve vírus időszak alatt voltunk ezért nem irattam át az autót így január elején-közepén ezt az autót tovább értékesítettem adásvételi szerződéssel, viszont a mainap folyamán kaptam egy bírságot a navtól 110.000 forint értékben ami ki kellene fizetnem mint "adó", ebben az esetben mi a teendő?

2021. szept. 3. 17:43
 1/5 mindentudó99 ***** válasza:
47%
Be fizeted a birságot. Lejelentetted hogy eladtad? Egyáltalán milyen jogcímen kaptál bírságot?
2021. szept. 3. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

- Megvettél olyan autót ami nem is tetszett? Ez a Te bajod.

- Eladtad, hogy még nem is volt a neveden? Ez is a Te bajod.

- Vírushelyzet miatt nem írattad a nevedre? Ki hiszi ezt el neked?

Egy ismerősöm eladta az autóját. A vevő nem jelentette át a saját nevére, viszont a fia hónapok múlva tilosban parkolt. Természetesen a büntetés a nyilvántartásban szereplő személy (az eladó) nevére és címére jött, aki a rendőrségen bemutatta az adásvételi szerződést, így nem kellet megfizetnie a büntetést, de annál inkább köteles volt fizetni 2 okból is a vevő (nem íratta át időben a nevére+ tilos parkolás).

2021. szept. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az esetben az a teendő, hogy komolyan veszed a határidőt, akármilyen vírushelyzet van is. A NAV nem fog nyugton maradni, ha nem kapja meg a pénzt. Rossz úton járnak a gondolataid, ha arról gondolkodsz, hogy mi mást kellene tenni? A NAV majd segít eldönteni, mivel adó módjára hajtják be. Nagyon nem esnek kétségbe, akkor sem, ha esetleg nehézkes, hosszadalmas eljárás lesz, mert egyre magasabb lesz a fizetendő összeg.


Mivel nem végezted el az átíratást, nem fizetted meg annak során a vagyonszerzési illetéket. Ha a nyilvántartó hatóság (kormányablak, okmányiroda) tudomást szerez a mulasztásról, jogszabályi rendelkezés alapján, automatikusan értesíti a NAV-ot, amely szervezet az elmaradt illetékmegfizetés miatt mulasztási bírságot állapít meg.

Működik a folyamat, és viszonylag kedvező összegű bírságot kaptál. Nyilván érzékelhetően magasabb összeget állapítanak meg, mint az átírási illeték lett volna. Nem késztetné az embereket a jogszabályok betartására, ha mindegy lenne, hogy hol fizetnek, mert kb. ugyanannyi lenne az összeg.

2021. szept. 5. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Még más tartozásod is lehet.

Amikor megvásároltad az autót, az adásvételi szerződésen szereplő birtokbavétel napjától, az eladás napját megelőző napig, kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kötési- és fizetési kötelezettség terhelt.

Ha netán – természetesen, az el nem nyert tetszés és a vírushelyzet miatt – nem kötöttél és fizettél KGFB-t az adott időszakra (december elejétől január elejéig-közepéig), akkor napi fedezetlenségi díjat számol fel és tart nyilván a Kártalanítási Számla kezelője. Ezt az esedékes első díjjal együtt az a szerződő biztosító köteles beszedni, amelyikkel netán 5 éven belül szerződést kötsz.

A mértékéről itt találsz ismertetőt: [link]

Ha volt KGFB-d, akkor nem keletkezett fedezetlenségi díj összeged. Ha nem volt KGFB-d, de nem kötsz 5 éven belül új KGFB szerződést, akkor nem kell az ebben az időszakban keletkezett fedezetlenségi díjat megfizetned.


┌─ Egyébként, vásárláskor, az adásvételi szerződésben, mint vevő, arról szóló kötelezettséget is aláírtál, hogy a tulajdonosváltozást – annak a járműnyilvántartásban történő átvezetése céljából – 15 (azaz tizenöt) napon belül bejelented.

Ez a kötelezettségvállalás a 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet 4. § g) szerint a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak (adásvételi szerződés) kötelező tartalmi eleme.

Mulasztásoddal illeték, azaz adók módjára behajtandó köztartozásod keletkezett.

2018. január 1- jén hatályba lépett az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény (Ákr.), amely a végrehajtásra vonatkozó szabályozok körében úgy rendelkezett, hogy a végrehajtást az állami adó- és vámhatóság foganatosítja. 2018. 1- jétől általános közigazgatási végrehajtási szervként működik az adótartozások, az adók módjára behajtandó köztartozások és egyéb köztartozások vonatkozásában.

Ilyen minőségükben álltak elő pénzköveteléssel veled szemben.

Hogy ebben az esetben mi a teendőd, annak megfejtését rád bízom. ─┘

2021. szept. 5. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Nemtörődömség tájékozatlanság ide vezet. Már bocs. Ismerősömnek volt egy szétrohadt kocsija a motor jó volt. Vett egy ugyan olyan hibátlan kasztnit motor nélkül. Amennyi esze volt adásvételivel vette. Az eladó okos volt . Lejelentette az eladást. Az ismerősöm meg kapta a felszólítást hogy ideje lenne befizetni a súlyadót. Aztán nézett bambán. Az ügyintézőnek magyarázta telefonon hogy nem volt benne motor az nem is autó így. És hogy hagyják békén és letette. Azt hiszi ezzel el van intézve. Mégis mit hitt ha adásvételit írt?
2021. szept. 5. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!