Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Gépjármű biztosítás váltás?

Gépjármű biztosítás váltás?

Figyelt kérdés

Még nem aktuális, novemberben lesz a fordulóm, de szeretnék észnél lenni és felkészülni, mert tavaly elmulasztottam a váltást és maradtam a jelenlegi biztosítómnál.

Nem vagyok képben a dolgokkal, ez az első autóm, 2021. november végén volt az egy éves fordulóm, hogy elkezdtem biztosítást fizetni.

Néhány alap információval kapcsolatban, amiben nem vagyok biztos szeretnék képbe kerülni.

A biztosítási évfordulómat előtt mikor kezdhetem az esetleges váltást intézni?

Megéri bemenni alkusz céghez? (2020-ban, amikor vettem az autót és kötöttem a biztosítást, akkor a netrisken keresztül kötöttem az Alinanzzal, az volt a legolcsóbb, így is évi 130 ezer körül van…)

Az A0, B1, B2… stb fokozatok között jelenleg is 5%-os eltérés van?


2022. jan. 29. 19:18
 1/3 A kérdező kommentje:

Esetlegesen azzal lehetne mahinálni, hogy teljesen a nevemre irassam a kocsit, mert jelenleg én csak az üzembentartója vagyok. Apósomtól vettem a kocsit, ő volt az előző üzembentartó, és a bátyja a kocsi tulajdonosa. Nem akarok rosszra gondolni, de a tulaj elég öreg már, és egészségileg sincs a toppon, és ha ne adj Isten elhalálozna, akkor meglennék lőve, mert a kocsi tulajdonjoga az ő nevén van, akkor a hagyatékba bekerül és akkor az tök kellemetlen lenne ezzel foglalkozni, egy haláleset körülményei között.


Ebben az esetben mi a teendő, mind a biztosítási oldalról, mind pedig az átírással kapcsolatban? Kitöltünk egy adásvételi szerződést, és akkor a jelenlegi biztit felkell mondanom, vagy tekintve, hogy az én személyem a kocsi „életében” nem változik, csupán üzembentartó helyett tulajdonos leszek, nem kell felmondani a jelenleg élő biztosítást? Vagy felkell mondanom a jelenlegit és újat kell kötnöm?

2022. jan. 29. 19:43
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"A biztosítási évfordulómat előtt mikor kezdhetem az esetleges váltást intézni?"


30 nappal forduló előtt le kell mondani. Hogy mennyivel előtte lehet indítani a lemondást, nem tudom. Mert a lemondás pontos meneteről nincs könnyítés a neten.


Emiatt mentem én is alkuszhoz. Ugyanazt az ajánlatot kaptam, mint online alkusz kalkulátorral, és intézte a lemondást.


A tulajdonosi jogviszony félelmed valós. Be kell vállalnod az átírást, azzal a plusz költséggel, amit eddig megúsztatok az üzembentartó "trükközéssel". Vagyonátruházási illetéknek hívják, vannak rá kalkulátorok a neten.


A jelenleg elő biztosítást szerintem nem kell felmondani, de ebben is segít egy alkusz.

2022. jan. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

┌─ 𝐁𝐢𝐳𝐭𝐨𝐬í𝐭ó 𝐯á𝐥𝐭á𝐬

A jelenlegi biztosítódnál a szerződést az évfordulóra mondhatod fel. Akkor érvényes a felmondás, ha azt a biztosító legalább 30 nappal az évforduló előtt megkapja.

Ennél korábban bármikor felmondhatod, de mindig csak az évfordulóra.

Másik biztosítást legkorábban 60 nappal az évforduló előtt köthetsz. (Ez a kitétel szerepel a KGFB törvényben; összhangban van azzal, hogy a biztosító legkésőbb 60 nappal a változtatás előtt köteles közzétenni a díjtarifát. Így, több mint 60 nappal előbb nem is biztos, hogy van érvényes díjtarifája.)

[Tehát, ha pl. 2022. november 28-án van az évfordulód, akkor

• 2021. november 29. – 2022. október 29. közt bármikor beadhatod a felmondást 2022. november 28-ára. (A 2022. október 29. határidőt úgy kell érteni, hogy addig meg is kell kapnia a jelenlegi biztosítódnak a felmondást.)

Szerződéstől függ, hogy hogyan mondhatod fel: levélben, vagy elektronikusan. A legtöbb biztosító honlapján van erre a célra szolgáló online űrlap.

• Új szerződést legkorábban 2022. szeptember 29-én köthetsz, 2022. november 28-ával kezdődően.]


„Ezer” éve van KGFB-m, sose mentem alkusz céghez.

Meg szoktam várni a biztosító következő évi díjajánlatát (azt legkésőbb 50 nappal az évforduló előtt kötelesek kiküldeni), akkor végzek kalkulációt valamelyik netes lehetőségen. Ott, eredményképp, növekvő díj szerinti sorrendben, megjelenik az összes biztosító díja. Csak tájékozódásra használom; ha váltok, akkor a felmondást és az új szerződéskötést is magam intézem. Mindkettőre mindig volt online lehetőség. Személyesen, egy alkusz sem tud más ajánlatokat találni.


Olyan jogszabályi rendelkezés nincs, hogy az egyes bonus-malus fokozatok közt mekkora különbségnek kell lennie.

A hivatalos díjhirdető helyen megnézheted: [link]

Pl. az Allianz ma érvényes díjtarifája szerint

• ha valaki B1-ből B2-be lép, akkor 17,3% díjkedvezmény helyett 18,2% díjkedvezményt kap, ami 0,9 százalékpontos csökkenés. (Nem hogy nem 5%, hanem még 1% sincs.)

• ha valaki B2-ből B3-ba lép, akkor 18,2% díjkedvezmény helyett 19,2% díjkedvezményt kap, ami 1 százalékpontos csökkenés. (Az 1% messze elmarad az 5%-tól.)

• Ugyanakkor, ha valaki B4-ből B5-be lép, akkor a 20,2%-os díjkedvezmény helyett 33,7%-os díjkedvezményt kap, ami 13,5 százalékpontos csökkenés. (A megelőzők 13,5-szerese, az általad kérdezed 5%-nak majdnem a 3-szorosa.)

De ez kivételes ugrás, B5-ből B6-ba már csak 0,5 százalékponttal csökken a díj.

Megnézheted a többi biztosítót is; nincs egyenletes lépkedés, pláne nem adott mértékű, de a hatályos, a bonus-malus rendszert szabályozó 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet nem is tartalmaz erre előírást.

Ráadásul elég jellemző, hogy bonus-manus feljebb lépés esetén nem hogy nem csökken a fizetendő díj, hanem éppen nő. Számos más díjbefolyásoló tényező is van; ha más kedvezmények nagyobb mértékben csökkennek, és/vagy ha díjnövelő tényezők nagyobb mértékben nőnek, akkor kaphatsz pl. 40%-os mértékben emelt díjú ajánlatot, miközben eggyel feljebb lépsz a bonus-malus besorolásnál. ─┘


┌─ 𝐓𝐮𝐥𝐚𝐣𝐝𝐨𝐧𝐨𝐬 𝐯á𝐥𝐭á𝐬

Nem vetted, nem is vehetted apósodtól a kocsit, hiszen ő nem volt tulajdonos.

Az autó tulajdonjogának megszerzésekor az új tulajdonos egyben üzembentartóvá is válik. Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, amit a tulajdonos átruházhat szerződő félre; ezt be kell jelentenie a nyilvántartást kezelő közlekedési igazgatási hatóságnál (ügyfélszolgálati helyei a kormányablakok, okmányirodák). Így válhat más személy üzembentartóvá.

A vagyoni jog átadása, mint más esetben is, lehet ingyenes ajándékozás, és történhet ellenértékért, pl. készpénzért.

Tehát, ha fizettél érte, akkor az üzembentartói jog átadásáért fizettél, nem vetted meg az autót.

Ha az apósodtól vetted meg az üzembentartói jogot, mivel a bátyja a tulajdonos, akkor előbb a bátynak kellett átadnia a jogot az apósod számára.


Megvenni az autót a tulajdonostól tudod; adásvételi szerződést kell írni, és az új tulajdonosnak 15 napon belül el kell végeztetnie az átírást.

A bejegyzéssel nem csak tulajdonossá válsz, hanem üzembentartóvá is.

Nyilván a régi tulajdonos üzembentartói joga is megszűnik, és azé is, akinek átadta, illetve azé is, akinek ő továbbadta a megszűnő jogát.

Ugyanakkor te kapod a tulajdonosi és üzembentartói jogot is, vagyis érvényben marad a KGFB-d. KGFB-t a hatályos, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény rendelkezése szerint az üzembentartó kötelessége kötni és azt díjfizetéssel fenntartani. Így, aki egyben tulajdonos és üzembentartó is, üzembentartóként köt biztosítást. (Ahogy üzembentartóként a gépjárműadó alanya is.)


Mivel vagyonszerzési illetéket akkor nem kell megfizetni, ha az eladó és a vevő egyenesági rokonok (egyik a másiktól származik: pl. szülő-gyerek, nagyszülő-unoka, dédszülő-dédunoka stb.), vagy házastársak, vagy testvérek; így neked fizetned kell.

Ezt az átírás alkalmával kell megtenni; legegyszerűbb bankkártyával fizetni az ügyintézőnél, nem kell csekkel postára menni és vissza.

A vagyonszerzési illetéket jogszabály tartalmazza; mértéke a jármű hajtómotorjának teljesítményétől és a jármű gyártási évtől számított korától függ. A hatályos jogszabályban meg tudod nézni, a 24. § tartalmazza a táblázatot; így ki is tudod számolni: [link]

Ezen túl, szintén az ügyintézés során meg kell fizetned az új forgalmi engedély és az új törzskönyv okmánykiállítási illetékeit is, mindkettő 6000 Ft. (A forgalmit helyben nyomtatják, rögtön megkapod, a törzskönyvet később postázzák.)

És szükség lesz 60 napnál nem régebbi eredetiségvizsgálati tanúsítványra is; mivel az alól is csak más rokoni kapcsolatok esetén van mentesség. (Üzembentartói jog átadásakor erre nem volt szükség; ugyanaz maradt a tulajdonos.) ─┘

2022. jan. 31. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!