Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » 2023 januárig érvényes jogosít...

2023 januárig érvényes jogosítványt meg lehet hosszabbítani 2022 novemberben?

Figyelt kérdés
Tehát mennyivel a lejárat előtt hosszabbítható meg, úgy, hogy ne veszítsek egy évet?
2022. nov. 1. 12:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem veszítesz évet, akár a lejárat előtt, akár a lejárat napján, akár a lejárat után végezteted az egészségügyi alkalmassági vizsgálatot.

Ha még úgy lenne, ahogy a kérdésed alapján gondolom, hogy tudod, akkor nem lehetne megválaszolni a kérdésed a születési időd – hónap, nap – ismerete nélkül; és az egy év lehet, hogy sokkal rövidebb lenne.


▬ 2017. január 1. előtt az életkor és az alkalmassági csoport alapján határozták meg az egészségügyi alkalmasság érvényességét.

Például egy 43 éves 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kérő 10 évre, egy 27 éves 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot kérő 5 évre kapta.

Mindegy volt, hogy mikor járt le a vezetői engedélye, mindegy volt, hogy mikor volt a születésnapja; a vizsgálat napjától kezdődő pontosan 10, illetve 5 évre kapta.

Ha például 2016. október 20-án végeztették a vizsgálatot, akkor 2026. október 20-ig, illetve 2021. október 20-ig kapták.


▬ 2017. január 1-től az érvényességi időn belül az utolsó születésnaphoz igazították a lejáratot.

Ha valaki március 15-én született, és az egészségügyi alkalmassága 2018. február 26-án járt le, akkor, ha 2018. március 15. előtt végeztette a vizsgálatot, például, február 20-án (a lejárat előtt), akkor

• az előző példa alapján 10 éves jogosultság alapján 2028. február 26-ig kellett volna kapnia, de a születésnaphoz igazítás miatt nem kaphatta 2028. március 15-ig, mert az már nem a 10 éven belül volt, így csak 2027. március 15-ig kapta.

• az előző példa alapján 5 éves jogosultság alapján 2023. február 26-ig kellett volna kapnia, de a születésnaphoz igazítás miatt nem kaphatta 2023. március 15-ig, mert az már nem a 10 éven belül volt, így csak 2022. március 15-ig kapta.

Persze, születésnap és lejárat viszonyától függött, közel sem mindenki vesztett közel egy évet, lehet, hogy csak néhány hónapot, hetet, napot.

És innen kezdve, ha valaki lejárat előtt csináltatta, akkor mivel egyben a születésnapja előtt is csináltatta, mindjárt el is lőtte az első születésnapot, azaz innen már mindenki néhány nap híján egy évet vesztett. A veszteséget úgy lehetett elkerülni, ha a születésnapja, azaz a lejárat után csináltatta az orvosi vizsgálatot; ha megengedhette magának, hogy néhány napig nem volt érvényes vezetői engedélye.


▬ A jogszabályalkotó belátta, hogy ez nem jó; különösen a „hivatásos” vezetők esetén, akik a 2. alkalmassági csoport miatt amúgy is sokkal rövidebb időre kapnak érvényességet, és mivel nem nélkülözhetik néhány napig sem az érvényes vezetői engedélyt, belekényszerültek az ismétlődő évvesztésbe.

Ezért, 2021. július 1-vel kezdődő hatállyal beiktattak egy új bekezdést a jogszabályba; maradt a születésnaphoz igazított lejárat, de a vonatkozó érvényességi idő a lejártát követő első születésnapig túlléphető.

Azaz, már nem belül kell lennie a születésnapnak.

Ha a születésnaphoz igazítás eleve a ma érvényes módon történt volna, akkor a fenti példákban 2028. március 15-ig, illetve 2023. március 15-ig kapták volna az érvényességet; azaz, nem rövidült, hanem épp hosszabbodott volna az érvényesség. (A szándékosan szélsőséges példában csak kicsivel, de más születésnap«»lejárat viszonylatban többel, akár jóval többel is.)

2022. nov. 2. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Huhh! Ez igen! Olyan válaszokra számítottam, hogy gugli a barátod stb. Köszönöm szépen, hogy ilyen részletesen és érthetően leírtad.
2022. nov. 2. 16:40
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát, én a 2021 novemberében lejárót 2021 júliusában hosszabbítottam meg, szeptemberben van a születésnapom és 2030-ig érvényes az új. Tehát igenis elvesztettem egy évet.
2022. nov. 3. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

↑ 3/ válasz írójának.

Nem tudom, hogy az orvos az EESZT rendszert használva állította ki az alkalmassági véleményt, vagy nyomtatványtömböt használt, esetleg valamilyen számítógépes kitöltő programot.

Ha az EESZT rendszert haszálta, akkor nem rövidületett volna; ott az érvényes jogszabály szerint történik a lejárat megállapítás. Egyébként, az ismerete elmaradhat.

Más eset, de számomra kiderült, hogy nem mindegy. Nekem már születésnaphoz igazított lejárat volt, és mivel kb. egy héttel előtte mentem, az orvos tanácsolta, hogy ha nem gond, inkább a születésnapom után menjek, hogy ne veszítsek az érvényességből egy évet. Megköszöntem a figyelmességét és mondtam, hogy abba az életkora léptem, hogy már csak két évre kaphatom, és két évnél nem hosszabb esetben nincs születésnaphoz igazítás. Rám bízta, ha ragaszkodom hozzá, mert így tudom, elvégzi, és kiderül. Kiderült: a vizsgálat napjához képest két évre szólt az érvényesség. Nem a szokásos alkalmassági papít kaptam, formájában és tartalmában is más volt. Ott az alján, hogy "EESZT által automatikusan generált kionat az elektronikusan továbbított dokumentumról." Mososolyova mondta, jó hogy áttértek erre, mert így tudtukon kívül jó papírt adnak.

2022. nov. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!