Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Teherautónak vizsgáztatott...

Gogreg kérdése:

Teherautónak vizsgáztatott személyautón, kell menetlevelet vezetni?

Figyelt kérdés

Egyszer mikor 3,5t teherautót béreltem, azt mondta az üzemeltető, hogy megszűnt ezekre az autókra a menetlevél. Kérdezősködtem máshol is, de nem kaptam nagyon kielégítő válasz a kérdésre amúgy sem...


Viszont én most vettem egy kétüléses, teherautónak vizsgáztatott személyautót, és nem akarok sem a rendőrrel, sem a NAV-al megharcolni majd... így kérdezném, Ti mit tudtok erről?

3,5t alatt kell menetlevél, vagy nem?


2011. júl. 4. 11:38
 1/3 anonim ***** válasza:
Magáncélú használathoz nem kell menetlevél.
2011. júl. 4. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A menetlevél vezetési előírásokat, a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (továbbiakban MT rendelet) tartalmazza.


Az MT rendelet 23. § (4) és (5) bek. alapján a közúti forgalomban nem közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és ezekből álló járműszerelvény, valamint autóbusz menetlevéllel vehet részt. Menetlevélként az MT rendelet 2. számú melléklet A), illetőleg C) pontja szerinti vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza: a) az üzemben tartó megnevezése, székhelye és a gépjárművezető neve, b) a jármű rendszáma, telephelye, c) a rakományra vonatkozó (a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR szerinti adatok), illetőleg a szállított személyek számára vonatkozó adatok az indulás, a megállások és az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével.


2008. július 01-től a jogszabály hatálya azokra a gazdálkodó szervezetekre [a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 685. §-ának c) pontja] terjed ki, amelyek

a) a Magyar Köztársaság területén belföldi vagy nemzetközi forgalomban - ideértve az átmenő forgalmat is - közúti közlekedési szolgáltatást végeznek, illetőleg a Magyar Köztársaság területén közúti járművet (a továbbiakban: jármű) tartanak üzemben;

b) a Magyar Köztársaság területén kívül magyar hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművel közúti áruszállítást vagy személyszállítást végeznek;

c) a külön jogszabályban meghatározott C1, C1+E, C, C+E, illetve D1, D1+E, D, D+E kategóriában érvényesített vezetői engedéllyel vezethető gépkocsival közúti áru- vagy személyszállítást végeznek, a 11. § (1) bekezdése és az 1. számú melléklet rendelkezései tekintetében.


Az MT rendelet hatálya a gazdálkodó szervezetekre, a vállalkozásokra terjed ki, de a magánszemélyekre, és a magáncélú járműhasználatra nem.


Fentiek alapján 2008. július 01-től a magánszemélyek által - magántulajdonban levő járművel - a magáncélú közúti járműhasználat során, a menetlevél vezetési kötelezettség az MT rendelet hatályának változása folytán megszűnt.

2011. júl. 6. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ez aztán kimerítő válasz volt! :)
2011. júl. 7. 00:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!