Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Romániában miért nem alakul(t)...

Romániában miért nem alakul(t) ki a magyarországihoz hasonló kerékpárosvédelem?

Figyelt kérdés

Ugye Magyarországon számos főútvonali szakaszról ki vannak tiltva a kerékpárosok. A közútkezelők szerint ezt egyrészt biztonsági szempontok indokolják, mivel a nagy forgalom és a 90-nel haladó gépjárművek veszélyeztetnék a kerékpárosok biztonságát (hogy ez mennyire van így, ha mind a kerékpározók, mind a gépjárművezetők betartják a rájuk vonatkozó szabályokat, inkább hagyjuk). A biztonság érdekében a közút kezelője akkor is kihelyezi a tiltást, ha ezzel a kerékpárosoknak hatalmasat kell kerülnie (pl. 4-es, 6-os főutak mentén található települések között).


Romániában ezzel szemben nincs hasonlóra példa. A legveszélyesebb, legforgalmasabb főútvonalak esetén sem merül fel, hogy ki kellene tiltani a kerékpárosokat. Azért is furcsa ez, mert a román autópályáhálózat hossza arányaiban töredéke a magyarnak, vagyis alig vannak olyan főutak, amelyeket a gyorsforgalmi út tehermentesít.


Mi az oka az eltérő szemléletnek? Azonos kultúrkör, a II. vh. után hasonló történelmi fejlődés, hasonló közlekedésszervezés jellemzi a két országot.


dec. 11. 09:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

"A biztonság érdekében a közút kezelője akkor is kihelyezi a tiltást, ha ezzel a kerékpárosoknak hatalmasat kell kerülnie (pl. 4-es, 6-os főutak mentén található települések között)."


Én mondjuk ezt nem kerékpáros-védelemnek nevezném, hanem kerékpáros-szívatásnak.

Majd ha a két település között kiépül a kerékpárút, vagy van a közelben normális minőségű földút, akkor nevezhetjük a főútról való kitiltást kerékpáros-védelemnek.


Ettől függetlenül a kérdésed jogos.

Eltérő kultúra vagyunk. Nálunk ez az agyonszabályozott, "állam bácsi mindentől megvéd" szemlélet uralkodott el. Náluk úgy látszik nem.

dec. 11. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Nálunk is ki vannak tiltva a bringások a főútról, úgyhogy nem tudom miről beszélsz.
dec. 11. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
Ez tényleg egy annyira kardinális kérdés, jobb ha itt és most átbeszéljük.
dec. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#2 Nálunk=Románia?


Mutatnál példákat, ahol kint a tábla? Vagy ha jogszabály tiltja a főúti kerékpározást, akkor linkelnéd?


Eddig egy helyen találtam tiltást, mégpedig a 7G jelű főúton, de ott is csak az utolsó pár száz méteren, ami konkrétan egy AUTÓPÁLYA-FELHAJTÓ.

dec. 11. 09:39
 5/13 A kérdező kommentje:

#2


"Drumurile naționale și europene sunt deschise spre a fi folosite de bicicliști și circulația pe acestea se interzice doar în cazul în care există indicatoare respective."


Ezt egy román biciklis oldalon találtam, ha csakugyan így van, tévedsz.

dec. 11. 10:08
 6/13 anonim ***** válasza:
35%
Szerintem ezt egy romániai fóromon kellene megkérdezned, ugyanis ez magyar fórum többnyire magyar tagokkal, és nem is értem, hogy mikor idetéved egy külhoni magyarnyelvű, akkor minek kérdezget az ottani szabályozásokról? Mi ezt itt honnan tudjuk?
dec. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6 Egyrészt a kérdés legalább annyira vonatkozik Magyarországra, mint Romániára, ugyanis a két ország bizonyos szempontú összevetése zajlik. Nem az volt a kérdésem, hogy Romániában egy dolgot miért X módon csinálnak, hanem hogy mi az oka annak, hogy ugyanazt a dolgot Magyarországon Y módon, míg Romániában X módon csinálják.


Másrészt pedig mint te is írtad, ez egy MAGYAR fórum, többnyire MAGYAR tagokkal. A határon túli magyar nemzetíségű személyek minden kétséget kizáróan a magyar kategóriába esnek, függetlenül állampolgárságoktól. Ugyanannyi joguk van itt lenni és kérdezni, válaszolni, mint neked a Budapest VI. kerületében található szuterén egérlyukból. Több kategóriában láthatjuk, hogy aktívak. Természetesen a magyar nyelvet értő románoknak, szerbeknek és az országukra vonatkozó kérdéseknek is helye van, amennyiben megfelelően bírják a magyar nyelvet, de nyilván ez felettébb ritka.

dec. 11. 12:46
 8/13 anonim ***** válasza:
34%

#7 Nem is azt írtam, hogy nincs jogod itt lenni, hanem az, hogy itt mi nem tudhatjuk, hogy más országban mik a jogszabályok?! Nem egy hasonló kérdést írtok ki ilyenekkel kapcsolatban, de ezt csak az ottani fórumokban tudhatják, mert sok dologban full más a jogrendszer mint Magyarországon.


A kérdésed pedig az volt, hogy "Romániában miért nem alakul(t) ki?" Tehát ezt az ottaniak tudhatják!

dec. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#8 Én Magyarországon élő és innen származó magyar vagyok. A #2 válaszoló azonban minden bizonnyal romániai magyar, így esetleg féltelelezhető, hogy tud ezt-azt ebben a témában, főleg, hogy valamit biztosra állított.


De ha nem így lenne, akkor sem értem, miért ne tudhatná valaki más? Ha én magyar állampolgárként Magyarországon élek, fogalmam sem lehet a tádzsik jogról?

dec. 11. 13:00
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

"Ha én magyar állampolgárként Magyarországon élek, fogalmam sem lehet a tádzsik jogról?"


Akkor hajrá , ásd bele magad! Ahogy látom úgyis nagyon ráért ! 🤣🤣🤣🤣

A 2-est még szépen lefikáztad, most meg dicséred? 🤣

dec. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!