Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Hogyan élitek túl kerékpárral...

Hogyan élitek túl kerékpárral Budapesten?

Figyelt kérdés

Leginkább a nappali közlekedésre gondoltam :)

Napi 3-4 órát kerékpározok - hajnalban. Fél1-1 körül már elcsitul a forgalom, a taxik között kellemesen végig lehet kerekezni fél Budán, nagyon szeretem... na de nappal.

A Keleti környékén élek, miután többször szorítottak le a Thököly kerékpársávról jobb kanyar közben - a mögöttem jövő, szintén kanyarodó valamiért poénosnak gondolta rám húzni a kocsit -, párszor kis híján elütöttek, a kresz mintha nem létezne, bár ezt gyalogosként is nap, mint nap tapasztalom, egyszerűen nem merek csúcsforgalomban kimozdulni.

Ma megkíséreltem elzötyögni a Teleki térre, na az valami eszméletlen, mindenhol szűk utcák, egyirányú utcák, vak sofőrök, kerékpárúton botladozó nagycsalád, feladtam.

Azt hiszem, a várostervezésnél csuklottak páran :)

Életemben először kénytelen voltam "járdázni", na törékeny nő létemre a sok megmondóember adta is rögtön az ívet, holott direkt csak ott mentem szélre lehúzódva "gurulósebességgel" (leharcolt monti, gondolhatjátok, így mennyire süvítettem), ahol három amcsi ducimobil is elfért volna egymás mellett, az utolsó ölebnek is megadva az elsőbbséget.

Jópofa, hogy én inkább kerülgetem az odatévedt birkákat a keskeny kerékpárúton, na de a 4 méter széles járdán már vérig vannak sértve, ha rá merem tenni a kerekeimet.


Most, hogy így kipanaszkodtam magam, gyakorlati tanácsokat szeretnék kérni. Meguntam a BKV-t, szeretnék teljesen átváltani kerékpárra, meglenne hozzá minden, kivéve az élhető várost. Napközben, célirányosan, ha nem csak ténfergek a kerékpárutakat, sávokat követve, sosem sikerül zökkenőmentesen elérnem oda, ahová szeretnék.


2016. jún. 18. 09:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Én ugyan hobbibringás vagyok, de az úticéljaimat gyakran a belvároson át közelítem meg. Szoktak lenni necces heyzetek, de tapasztalataim szerint nem sokkal veszélyesebb mint busszal, gyalog vagy autóval közlekedve megtenni ezeket az utakat. A legfontosabb, hogy ne bújj el. Ne szorosan az út jobb szélén haladj, mert ott sokkal nehezebben vesznek észre, láthatatlan maradsz. A kerékpársávon is lehet nyuszizni a padka mellett, meg lehet egészen a belső oldalahoz húzódni. Elsőre őrültségnek tűnik közel lenni az autókhoz, de igazából csak így lehetsz biztos abban, hogy látszol is. Ha pedig keskeny utcákban mész, állj be középre és válts haladós tempóra. Ha úgysem férnek el biztonságosan, ne is csábítsd őket előzésre.


Az úttól függetlenül vezetett kerékpárutaknál tudd, hogy a kereszteződeseken a holttér miatt egyszerűen láthatatlan vagy. (Meg kerékpársávon is,ha jobbról mész el a kocsisor mellett!)


A járdát pedig felejtsd el, a BIZTONSÁGOS kerékpározásra még setatempóban is alkalmatlan. Senki sem számít rád, se autós, se gyalogos, se tervező. Nem ott a helyed.

2016. jún. 18. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ja, a kedvencem kihagytam: szűk egyirányú utcák, ahová kerékpárral be lehet hajtani, na de az ember már sehogy nem fér el a kocsi mellett. Isten ne adja, hogy az ember szembetalálkozzon ott egy autóssal, mert megölik.

Hogy lehet ilyen szarul megtervezni a közlekedést? :(

2016. jún. 18. 10:00
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Évek óta kerekezek éjszaka, de még akkor sem szoktam járdán közlekedni, pedig olyankor aztán tényleg ritka a gyalogos. Most ez így sikerült, szerettem volna hazakerülni valahogy :D

Na de hogy az, aki előzőleg a kerékpárúton császkált, beugat nekem, ha eldöcögök méterekre mellette a járdán... Azért egy kicsit felháborító.


Általában az autók között haladok, nem szokásom elbújni, de itt sehogy nem akarnak észrevenni, vagy ha igen, még direkt kicsesznek velem.

Pár napja tévedtem be hajnali 4 körül egy keskeny utcába, ahol megelőzni nem tudtak, én félrehúzódni a parkoló kocsik miatt szintén nem tudtam.

Addigra 35km-t húztam le, fáradt voltam, pisilnem kellett, nem a legnagyobb tempómon haladtam :D

Bekerült mögém egy autó. Türelmesen kivárta, míg az utca végére érek, tartotta a megfelelő távolságot, nem villogott, nem dudált, hagyott élni.

Nappal, amikor az emberek sietnek, konkrétan megöltek volna.


Iszonyatos ez a környék.


Lehet, legközelebb megpróbálok kicsit rámenősebb lenni.

2016. jún. 18. 10:07
 4/6 anonim ***** válasza:
Bevallom, gyalogosként én is beugatok a járdázóknak, bár ebben benne van az is, hogy egyszerre bringás is vagyok és szeretném, ha javulna a bringásokról kialakult kép. Igaz, bringásként meg lezavarom a gyalogosokat. Nem szoktam népszerű lenni, de hatékony igen.
2016. jún. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

...aztán ha pont előttem leszel rámenősebb, akkor én csak azt látom, hogy ez a bringás is milyen agresszív..


régebben még divat volt, hogy némelyik gyakorló elmebeteg autós megbüntette a buszost, mert elévágott..de nam azt, hanem egy másikat, aki épp arra járt..


amíg nem lesz jól láthatóan elhelyezett azonosítója (rendszáma)a kerékpárosnak, és nem lesz kötelező a kreszvizsga lájtosabb változata, addig marad a mérgelődés.


amúgy érdemes lenne néhány sokat bóklászó autóst is megkérdezni...(persze nem taxist, mert az nem mérvadó)


ha látnád azt a hosszú sort Diósd felé, amikor a kerékpárral behajtani tilos tábla ellenére komótosan tekernek a régi hetesen..aztán csoda, hogy némelyik autós elveszti a türelmét? Pláne, ha nagyobb lakókocsival megy valaki, az végképp nem mer előzni...a pótosról már nem is beszélve.

2016. jún. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Én ezt megértem, de könyörgöm, betartok minden szabályt. Még akkor se megyek át a piroson, ha teljesen üres az utca, legalább van időm pihegni és inni kicsit.

Ott megyek, ahol kell - már ha észreveszem, volt, hogy a kerékpárút mellett mentem a forgalomban, de le volt kopva, sehol egy tábla, konkrétan visszafelé vettem észre, hogy az ott létezik, vicc...

Igyekszem felvenni a forgalom ritmusát, nem előzgetek, nem gurulok be senki elé, a kanyarodási szándékomat olyan heves gesztikulálással jelzem, hogy elmehetnék légiirányítónak :D

Még az elsőbbségemet is átadom legtöbbször, mert sok esetben úgyis levegőnek néznek, mit idegeskedjek rajta.

Értem én, látom, hogy vannak irtó pofátlan bringások, ezt nem tagadom, azt is megértem, ha emiatt türelmetlenek az emberek, de miért az ártatlanon kell csattannia?

Világ életemben a taxisoktól féltem a legjobban, de állati jól el lehet lenni velük hajnalban. Odafigyelnek az emberre, nem szorítanak le, nem a hátsó sárvédőmtől 5 centire követnek, nem húzzák rám a kocsit poénból.

Még a részegek is arrébb tántorognak a bicikliútról, ha hallják hogy jövök, nem kell rájuk csengetnem, napközben meg még az ötgyerekes anyuka van felháborodva, ha rájuk szólok, mert nem tudom kikerülni a pulyákat sehogy, max. ha lepadkázok a forgalomba.

A járdázásnál ma nem az idegesített, hogy rám szóltak - nyilván jogos volt, még ha hülyeségnek is tartom, mert épp senkinek nem voltam útjában -, hanem maga a tény, hogy míg én sétatempóban, mindenkitől elhúzódva, ha kellett, megállva, óvatosan, körültekintően elgurulgattam a k.va széles járdán, a legtöbben átsüvítenek a legkeskenyebb helyen is, gyalogosként nekem is volt már, hogy el kellett ugranom egy ilyen hülyegyerek elől, na kinek szólnak be? :D

Mindegy, na. A nagyobb probléma, hogy a legtöbb helyen egyszerűen lehetetlenség bringázni. A kisebb utcákban nem fér el az ember az autósforgalom mellett, és nekem sok olyan helyre kell járnom, ahová nem létezik olyan alternatív útvonal, ami működne.

Ma is fél órát keringtem az egyirányú, túl szűk, macskaköves, gödrökkel telített, túl nagy forgalmú utak között, valami értelmes megoldást keresve, mire a végén kimentem a fenébe a járdán.

Mindegy, végül is, így végigolvasva, maradok a BKV-nál. Nyilván ha az ember az életéért teker, akkor el lehet lavírozni így napközben is, de én jobban szeretek kerekezni annál, hogy ezzel szerezzem be a napi stresszmennyiséget.

Köszönöm a válaszokat! :)

2016. jún. 18. 17:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!