Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Valaki esetleg tudna felvilágo...

Valaki esetleg tudna felvilágosítást adni? Jogosítványnál az orvosit, csak a háziorvos csinálhatja? Lejáró B kategóriás jogosítványnál? Vagy más orvos is jogosult rá?

Figyelt kérdés
2017. febr. 27. 15:03
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
Más is megcsinálhatja, még a hivatásost is. Jobb autósiskolák tudnak ajánlani ilyen dokit, 3 perc alatt kiállítja a papírod és balra el.
2017. febr. 27. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%
sajnos csak a haziorvos csinalhafja meg, a tobbj orvostol elvettek a jogot
2017. febr. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A pontos válaszhoz nem elég pontos a kérdésed.


B-kategóriás vezetői engedélyedhez lehet, hogy elegendő az 1. egészségügyi alkalmassági csoport, de lehet, hogy 2. alkalmassági csoport kell. Ez utóbbi akkor szükséges, ha közúti közlekedési szolgáltatás keretében vezetsz közúti járművet, vagy közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak.


1. alkalmassági csoportba tartozó személy esetén

• a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy

•a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos;

végezheti a vizsgálatot.

►Ha kérdésedben a határozott névelő („a háziorvos”) a választott háziorvosodat jelenti, akkor az a válasz, hogy 1. alkalmassági csoport esetén, a lakó-, illetve tartózkodási helyeden, más háziorvos is elvégezheti.


2. alkalmassági csoportba tartozó személy esetében:

• a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy

• a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, vagy

• a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa.

► 2. alkalmassági csoport esetén, háziorvosok közül csak a választott háziorvos végezheti; de munkahely, vagy lakóhely szerinti foglalkozás-egészségügyi orvos is elvégezheti.


Azt sem tudom, milyen indíttatásból kérdezed. Ha amiatt, akkor az a helyzet, hogy a választott háziorvosodat nem kerülheted ki. Ugyanis, ha nem ő végzi a vizsgálatot, akkor a vizsgálatot végzőnek a vizsgálat elvégzéséről és az alkalmassági vélemény tartalmáról a vizsgálat elvégzését követő 15 napon belül értesítenie kell a vizsgált személy választott háziorvosát.


Mindezek elolvashatók ingyenes jogszabálygyűjtemények hatályos szövegű jogszabályaiban.

Például:

itt: [link] ,

vagy itt: [link]

A leírtakat a 3. § és a 8. § tartalmazza.

2017. febr. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
48%

"de munkahely, vagy lakóhely szerinti foglalkozás-egészségügyi orvos is elvégezheti."


Ez a lényeg. És könnyű találni nem túl akadékoskodó ilyen dokit. Két perc - balra el.

2017. febr. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, úgy mond úri vezetői kell. Simán, a saját kocsimhoz. A gondom, szépen fogalmazva is, a háziorvosom nem kedvel. Átmegyek másikhoz, a családom szívja meg, mert nekik, meg munkahelyi orvos.
2017. febr. 28. 18:00
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez "szépen fogalmazva is" nem szerencsés helyzet.


Nem tudom mekkora településen laksz, egyáltalán van-e másik háziorvos? 1. alkalmassági csoport (≈úrvezetői) esetén csak közülük válogathatsz (ha van több). Például, a falunkban nem hogy nincs másik háziorvos, hanem az egy háziorvos négy települést lát el.


Mivel, a szokásos gyakorlatban nincs vizsgálati különbség a két alkalmassági csoport között, és jogszabály szerint olyan alkalmassági csoportra kell elvégezni a vizsgálatot, amilyenre a vizsgálatra jelentkező kéri, kérhetsz 2. alkalmassági csoportot is. Hivatalosan semmivel nem kell indokolnod; ha netán „kotnyelességből” megkérdezik, akkor gondolkodsz teherautó vezetői engedélyen. (Ez csak akkor nem alkalmas lehetőség, ha éppen határon van a látásélességed, ugyanis valamivel lejjebb is kell tudni olvasni a táblát a 2. alkalmassági csoportnál.) És, 2. alkalmassági csoport esetén mehetsz a területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi orvos(ok)hoz.


Ámdehogy! Ha másutt végzik a vizsgálatot, akkor 15 napon belül értesítik a háziorvosod. Így, mindenképp megtudja, hogy másutt voltál. A pénztől is elesik és az önérzetét is sértheti.


Az értesítés tényleg működik. (Ráadásul, ha ügyfélkapus lehetőséggel nem korlátozza az ember, akkor a teljes „betegéletutat”- amiben minden vizsgálat, még gyógyszerkiváltás is van – látja a háziorvos.) Magasabb kategóriáim is vannak, így évtizedek óta a regionális foglakozás-egészségügyi központban intéztem a jogosítvány egészségügyi vizsgálatokat. Mivel semmilyen betegségem nincs, nem is szoktam betegeskedni, a háziorvossal nem láttuk egymást évtizedek óta. A múlt évi hosszabbítás után úgy tíz nappal üzent, hogy mielőbb menjek el a rendelésére. Kiderült, hogy ő már a harmadik azóta, hogy leadtam a TAJ-kártyaszámom, azaz választottam háziorvost. (Akkor még tán körzeti orvosnak nevezték.) Ismerkedési céllal, sebtében el is küldött teljes laborra, EKG-ra, tüdőszűrőre, általános ér- és szívrendszeri vizsgálatra. Sűrűn teleírt 12 oldalnyi lelettel mentem vissza hozzá. Minden rendben volt, de megtapasztaltam, hogy működik a visszajelzés, nem kerülhető meg a választott háziorvos. Mondjuk, nem volt ilyen célom, csak nem szoktam odajárni.

2017. márc. 4. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!