Megbüntetett a közterület felügyelet 50000 forintra kötelező haladási irány megsértése miatt. Meg lehet ezt úszni vagy objektív felelősség lesz?
Persze, hogy botrány volt belőle, mert Tarlós Pipi felesége is benyalta és fanyalogni kezdett az öreg. De egyébként az lett az egészből, hogy egy kicsit visszavettek a tempóból a közteresek, viszont nem lett egyértelműen jogszerűtlenné nyilvánítva ez a gyakorlat.
Megjegyzem, nem is lenne szabad teljesen elvetni az ilyen ellenőrzések lehetőségét, inkább a vad bírságokat kellene csökkenteni, mert azért 50 ropi egy tiltott jobbkanyarért igen sok, és bizony 15000 Ft is bőven elég lenne, hogy a nagy többség meggondolja kétszer is a dolgot.
Azt gondolod, hogyha nem lehetne, akkor a „botrány” után küldene a közterület-felügyelet bírságot, kamerafelvétel alapján?
Olyan fázisban van a dolog, amilyenben mindig is lennie kellett volna. Ha a felvételt készítő technikai eszköz megfelel a jogszabályban előírtaknak, akkor lehet azzal készült felvétel alapján bírságolni.*¹
Amikor Tarlós úr nyilvánosan felháborodott, és a bírságmegfizetésekkel kapcsolatban polgári engedetlenségre szólított fel, ezt arra lapozva tette, hogy jogszerűtlen a közterület-felügyelet eljárása.
A belügyminiszter is azt nyilatkozta, hogy a közterület-felügyeltnek nincs a rendeletben megkövetelt kamerája, így jogszerűtlen, hogy azok felvétele alapján bírságol.
Polgármesterek, közterület-felügyeletvezetők, már akkor ellentmondtak. A fenti elmarasztaló megállapítások alapja az volt, hogy kameráik és eljárásaik nem felelnek meg a GKM rendeletnek. Pedig, de; és tudomásuk szerint senki sem vizsgálódott ezügyben, és így állapították meg az alkalmatlanságot. Volt is olyan budapesti polgármester is, aki azt nyilatkozta, hogy folytatják a bírságolást, mert minden jogszabályi előírásnak eleget tesznek.
Az más kérdés, hogy szinte mindenféle szabálysértésnél a kiszabható legnagyobb összegű bírságot, 50-ezer Ft-ot*² szoktak alkalmazni.
Élnek azzal, hogy azoknál a szabályszegéseknél, amelyeknél a közterület-felügyelet önállóan is jogosult bírságolni, eljárást lefolytatni, nincs a kiszabható bírságtartományon belül kötelezően alkalmazandó összeg.
Csak néhány összevetés olyan szabályszegésekről, melyeknél van kötelezően megszabott összeg:*³
• várakozás a „Várakozni tilos” a jelzőtábla hatálya alatt 10 000 Ft.
• Az elsőbbség és az előzés szabályainak megsértése 10-15 000 Ft.
• Részvétel a forgalomban olyan járművel, aminek a műszaki érvényességi ideje több mint egy éve lejárt 30 000 Ft.
• A megengedett 50 km/h helyett 75 km/h-val hajt 30 000 Ft.
• az engedélyhez kötött jármű vezetője nem rendelkezik járművezetésre jogosító okmánnyal 45 000 Ft.
*¹ 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről 21. § (3) → 18/2008. (IV. 30.) GKM rendelet a gépjárműről és annak hatósági jelzéséről felvételt készítő eszközre vonatkozó követelményekről
*² 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 99. § (2)
*³ 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet az egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról
és
410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!