Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egyenrangú kereszteződésben,...

Egyenrangú kereszteződésben, miért a jobbra kanyarodó az első?

Figyelt kérdés

Még nincs jogsim, de tanulgatom a KRESZ-t, és ezt a dolgot nem értem.

Mindig mondják nekem, és elméletileg oktatáson is ezt írják, hogy az egyenrangú kereszteződésben, először a jobb kéz szabály a mérvadó, de láttam videót a kreszprofesszortól, aki azt állítja, hogy az első mindig a jobbra kanyarodó.

Én nem akarom Pető Attila tudását becsmérelni, biztos vagyok benne, hogy igaza van, és nem sok ember van, aki jobban tudná, de mégis ez nem rúgja fel az egész jobb kéz szabályt?

Ha hárman mennek a kereszteződésben, és a középső (akinek mindkét oldalán van valaki), jobbra akar fordulni, amíg a másik kettő nem, akkor miért nem engedi el a jobbra lévőt? Volt egy magyarázat, de nem igazán értem a logikát ez alatt, főleg hogyha elméletileg az iskolákban is azt tanítják, hogy a jobbról érkező az első.

Nem lehet ebből kavarodás az úton? Továbbá nem ad egy kiskaput a tolakodóknak, hogy kiteszi a jobbra indexet, aztán hirtelen átkapcsolja, és elmegy balra?

Valaki tud erről egy szabályt mutatni, mert én nem találtam róla semmit, csak újságcikkeket.



ápr. 8. 10:33
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
85%

A rendelet nem adhat mindenre megoldást. A szabályokat be kell tartani, d annak keretén belül is lehet kreatív a közlekedő.

Pl., mehetnél jobbra, de egy teherautón ülsz, nem férsz el, mert előtted, jobbra is van jármű.

Megoldás lehet: visszatolat. Kölcsönös udvariasság alapján valaki elmegy. Nem ő lenne az elvi sorrend szerint következő, de megoldja a helyzetet. És még több ilyen lehetőség is adódhat.

ápr. 8. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
#11 Köszönöm szépen a magyarázatot. Illetve mindenkinek, aki válaszolt. Így már értem. :)
ápr. 8. 14:13
 13/16 anonim ***** válasza:

A Pető Attila féle ökölszabály csak a kresz vizsgára jó.

A való életben, ha egy szűk kereszteződés miatt összeütközöl a jobbról érkezővel, akkor te leszel a hibás.

ápr. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
51%

"A való életben, ha egy szűk kereszteződés miatt összeütközöl a jobbról érkezővel, akkor te leszel a hibás."


A jobbkézszabály miatt is... Pont ez az ostoba felvetés a hülyeség, ami a kérdésben szerepel. Azért mert jobbra kanyarodik valaki, még nem ő lesz az első. Ha neki jobbra jön valaki és szűk az út, akkor bizony el kell engedneie, hiszen másképp nem tudja megadni neki az elsőbbségét. Erről szól a jobbkéz szabály. Számtalan ilyen hely létezik.

ápr. 9. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
40%
#14: Igen, erre gondoltam, hogy a jobbra kanyarodás nem ment fel a jobbkézszabály alól. Ha bármi (szűk kereszteződés, nagy jármű stb.) miatt összeakadsz a jobbról érkezővel, akkor te leszel a hibás a Kresz 28. § (1) a) alapján.
ápr. 9. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
37%

14-15

A jobbra kanyarodó lesz a hibás, igen, ha nekimegy egy álló járműnek, de nem a jobbkézszabály miatt. Mivel a jobbkéz csak olyan esetre vonatkozik, amikor a két jármű keresztezi egymás útját.

De ha valaki jobbra kanyarodik egy szűk utcába, de félig bekanyarodva észreveszi, hogy nem fognak elférni, viszont az onnan érkező mégis bepróbálkozik, aztán kihajtás közben meghúzza a kanyarodó autót, akkor bizony ő lesz a felelős. Mivel itt szó sincs jobbkézszabályról, hiszen nem keresztezik egymás útját, csak egyszerűen hülye volt az illető.

ápr. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!