Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha kereszteződésben a főútvona...

Ha kereszteződésben a főútvonal kanyarodik, azon haladva kell-e jelezni az irányváltást?

Figyelt kérdés
És ti jelzitek-e? Ha igen, miért, ha nem, miért nem?
2010. márc. 1. 20:18
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Hááát igen, előzés-kikerülés nem mindegy, és nagyon nem mindegy. Nem azonos a két fogalom. Rendben is van elnézést kértél a fogalmazás miatt. Az oktatók különben rosszra nem adnak javaslatot ezt te is beláthatod. Nekik van a legnagyobb gyakorlatuk, legalábbis azok közül akikkel mi is kapcsolatba kerülhetünk. Egyébiránt, ha belegondolunk az esetek többségében olyan helyen lehet ez probléma ahol a főútvonal balra kanyarodik. Tehát adott egy sima (illetve annak látszó!) kereszteződés, ahol a főútvonal balra kanyarodik. Én ugye követem a főútvonal vonalát és ha valaki teljesen szemből jön (azaz rá akar hajtani a főútvonalra), elsőbbségadási kötelezettséggel találja magát szemben. Nahh ilyenkor (szerintem) néha nem árt jelezni hogy bizony én előtte fogok kanyarodni a főútvonalat követve. Lehet hogy nincs helyismerete, lehet hogy nem látható jól az útburkolati jel, esetleg tábla hiányzik (bár ez engem IS elővigyázatosságra kell intsen !!!) mindenesetre én jelzem felé a szándékom, és ha ezzel is fokozottabb figyelemre késztetem, baj nem lehet ebből. Ahogy különben előttem írták a gyalogosok miatt ez különösen fontos lehet, és valljuk meg balra indexeléssel ritkán jelzünk megállási, parkolási szándékot (kétirányú utcában ugye ez nem is szabályos). Egyébként, igen kikerülöm a szabálytalanul megállókat, várakozókat, és nyilván nem várok az elhaladásukig.


És ugyan nem vagy mumus, de az előbb írt helyzetekben belátható, hogy igenis LÉTEZHET, és sajnos létezik is olyan szituáció, amikor nem hogy zavaró, de erősen kívánatos is lehet egy ilyen jelzés, balesetveszély elhárítása szempontjából! Tudod inkább picit zavarjon össze bárkit egy ilyesfajta "fölösleges" jelzés (és késztesse visszafogottabb közlekedésre), mintsem a hiányából adódóan egy baleset bekövetkezzen. De még egyszer mondom, nyilván van tapasztalatod, és nem fogsz így balesetet se okozni se kiváltani, egyszerűen rosszul fogalmaztál. Előzést írtál kikerülés helyett, de a közlekedés már csak ilyen (mint a matematika, vagy a fizika) kínosan precízen kell fogalmazni, mert könnyen beléd kötnek :)


maci

2010. márc. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Sajnos lassan mennem kell, meg ez nem is az a fórum, ahol mi ezt egymással érdemben megvitathatjuk, de talán összeakadunk majd valami autozz.blog-hoz hasonló helyen is :) Azt látom, hogy te tipikusan az az autós vagy, aki a másik fejével (is) próbál gondolkodni, hogy vajon a szembejövő most mit fog csinálni, ennek megfelelően triplán körültekintő vagy. Jó dolog ez, csak marha fárasztó, és nagyon elzabálja az energiát. Én tényleg csak azt tudom követni, ami az én reszortom és felelősségem, nem szeretnék még másokkal is foglalkozni. Az én reszortom pedig az, hogy betartsam a kresz-t, legyek kultúrált, és mondjuk (olykor) előzékeny. Tudom, ez a mai közlekedési kultúra és morál mellett egy kicsit bátor dolog, de azért csak érthető. Persze azt is látom, hogy valami hülye miatt kettőnk közül nem te, hanem én fogom előbb megszívni. Hát kérem, ilyen ez a pop szakma ;)

A kérdéskörnél maradva (és az utolsó szó jogán) akkor is csak azt tudom mondani, hogy - bár rábeszélni nem akarok senkit - ebben a helyzetben (is) járjon el úgy, ahogy a kresz és a logika diktálja. Felesleges jelzésekkel az egységsugarú autós sok esetben pont negatív célt ér el. Inkább tartalékolja az indexet arra a helyre, ahol viszont kötelező, és gyakran következetesen nincs betartva, pld. körforgalom elhagyásakor.

2010. márc. 2. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

egy kis off:


Hát kérem szépen:


Fellengzősen lehet írni, hogy kéretik a kreszt betartani, akkor én most fellengzősen beírom:


kereszteződésben, ha tiéd a védett útvonal (ez pl főút esetén így van) igenis szabályos az előzés...


kéretik lepontozásom előtt fellapozni a kreszkönyvet, vagy rákeresni googlen.


nem tudod betartani, ha nem is ismered.

2010. márc. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
höh. Na és ezt kinek céloztad? :D
2010. márc. 2. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!