Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha középiskolában tanulok...

Ha középiskolában tanulok FSZ-t tehát felsőfokú szakképzést, akkor nem mennek az állami féléveim?

Figyelt kérdés
Az igazgató ezt mondta, de nekem olyan fura, hogy FELSŐFOKÚ szakképzés a neve, tehát úgy lenne logikus, hogyha az a felsőoktatáshoz tartozna. Meg akkor minden épeszű középiskolában csinálná azt, amit lehet egyetemen is FSZ képzés keretében, mert sok ilyen szak van. Vélemények? És vajon esti és nappali is ugyanolyan jogviszonynak számít? Igazgató szerint, tanulóit, nem hallgatóit kapunk, de nekem ez akkor se tiszta, hogy most ezek hogy vannak.:S
2010. júl. 15. 09:09
 1/8 anonim ***** válasza:
A felsőfokú szakképzés nem minősül felsőfokú tanulmánynak, annak csak a főiskolai/egyetemi diplomával záruló képzések számítanak. Ez úgymond az adott szakképzésen belül felsőfokú, nem pedig a képzések hierarciájában. Ez szintjében valahol a közép-és felősfokú végzettség között van.
2010. júl. 15. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%

"(2) Egy személy tizenkét féléven át folytathat a felsőoktatásban tanulmányokat államilag támogatott képzésben (a továbbiakban: támogatási idő), beleértve a felsőfokú szakképzést is."


[link]

2010. júl. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Hát most nem juttam előrébb.:S Azt tudom, hogyha főiskolán/egyetemen csinálom, akkor mennek az állami féléveim. De középiskolában is? Mert nyilván kapcsolatban áll felsőoktatási intézménnyel a középsuli, ha már felsőfokú szakképzést ad.
2010. júl. 15. 10:31
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Már volt ehhez hasonló kérdés korábban, oda is írtam választ. :) A lényeg: teljesen jól mondta az igazgató. Felsőfokú szakképzést végezhetsz egyetemen/főiskolán, ott mennek a félévek, nem kapnak a szülők családi pótlékot, de esetleg kaphatsz (intézményfüggő) ösztöndíjat, valamint hallgatói jogviszonyod lesz (kék diákigazolvány). Ha középiskolában végzed a felsőfokú szakképzést nem fogynak a féléveid, szülők kapnak családi pótlékot utánad (20 éves korig ha jól emlékszem), tanulói jogviszonyod lesz, tehát újból azt a csodás rózsaszínes diákigazolványt fogod kapni. :)


Ezt onnan tudom, mert én szakközépiskolában tanultam felsőfokú szakképzésen, és nem bántam meg. Most egyetemen tanulok, ha mesterképzésre akarok menni, azt is végezhetem államin. Egyetlen hátránya a szakközépiskolának annyi volt, hogy kötelező volt minden órára bejárni, és 8-kor kezdődtek az órák - több, mint másfél órát utaztam be a suliba Bp-n belül.. -, míg egy felsőoktatási intézményben pl. az előadásokra nem kötelező bejárni, magad el tudod dönteni, hogy érdemes-e.


Ja igen, még valami: azok a szakközépiskolák, amelyek felsőfokú szakképzést indítanak összeköttetésben állnak egy vagy több felsőoktatási intézménnyel, úgymond azok felelősek a felsőfokú szakképzésért.

2010. júl. 15. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó! Te honnan tudod biztosra, hogy megvannak a féléveid, azon kívül, hogy azt mondták? Ja és ilyenkor kapunk valamilyen szerződést a sulitól?
2010. júl. 15. 14:56
 6/8 A kérdező kommentje:
Ja és kedves utolsó, megkérdezhetem, hogy te milyen bizonyítványt kaptál? Mármint nekünk azt mondták, hogy a bizonyítványban nem lesz benne a főiskola pecsétje, hanem beletesznek egy betét lapot, amit bármikor ki lehet venni, ott lesznek rajta a kreditek, meg a fősuli pecsétje és csak azon a fősulin fogadják el, ott számítják be. Amúgy ha egyetemen végezném az okjt azt meg bármelyik egyetemen elfogadnák alapszakon, ahol beszámít, nem? Lehet ez is egy különbség a közép és egyetemi okj között. Hisz az egységes. Te is ilyen betétlapot kaptál?
2010. júl. 15. 15:10
 7/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Amikor elkezdtem tanulni a felsőfokú szakképzésen, akkor még nálunk egy előző OKJ-s rendszer volt, 2008-tól kicsit másképp mennek a dolgok, nem tudom, a bizonyítvánnyal hogy van ez.


Én egy hasonló bizonyítványt kaptam, mint az érettségi, csak kisebb (kék színű). Ebben benne vannak a személyes adatok, a suli neve, a szakmai elméleti és a szakmai gyakorlati vizsga osztályzata, a szakma neve és száma, valamint az, hogy melyik főiskolával történő megállapodás alapján indult el a képzés. Most nézem, hogy két pecsét is van benne, egy a szakközépiskolától, egy a főiskolától. A kreditekről én egy europass bizonyítványt kaptam, magyarul és angolul, bár nem emlékszem, hogy minden tárgy benne van-e, vagy csak a fő tantárgyak.


Onnan tudom, hogy nem fogytak a féléveim, hogy az indexem (már alapképzésen) erre vonatkozó részébe nincsenek korábbi felsőfokú tanulmányok (hallgatói jogviszonyos) bevezetve, ráadásul a felvételinél se számolták elhasznált félévként a négy féléves OKJ-t. Meg a kétfajta rendszer teljesen más, egyszerűen, mivel nem volt hallgatói jogviszonyom, így nem is fogyhattak a hallgatói jogviszonyos államis féléveim.


Az elvégzett kreditjeimet elvileg bárhol be kell számítaniuk, ha 75%-ban megegyezik a tananyag. A plusz 30 pontot is megkaptam mindenhol a képzésért (persze, azon a területen, amelybe a szakképzés tartozik). Nálunk az volt, hogy bizonyos mennyiségű kreditet (vagy 40 vagy 60, már nem emlékszem) azon a főiskolán, amellyel összeköttetésben álltunk elismertetések nélkül automatikusan beszámítottak volna, ha ott tanulunk tovább (de lehet, hogy szakonként változó az elfogadtatható kreditek száma, az egyik szakon volt biztos a 40 vagy 60 kredit).


Van még egy mód, ahogy megnézheted az elhasznált féléveid számát: elvileg az ügyfélkapun keresztül van ilyen opció, bár én nem találtam meg. :)

2010. júl. 16. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Igen, nem működik a rendszer...

Köszönöm a kimerítő válaszod, egyébként nekünk azt mondták, hogy akkor fogynak a félévek tanulói jogviszonyban is, ha közös a képzés, és a fősuli pecsétje is benne van, ezt hozzáértő is megerősítette, úgyhogy nekem ezért magas, de ezek szerint mindenki máshogy tudja.:S

Bár az is lehet, hogy 2008 óta változott. Más meg azt mondja, hogy tanulóinál nem lehet az, hogy fogy, szóval tényleg kicsit fura.

2010. júl. 16. 12:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!