Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit dolgozik az építőmérnök?...

Mit dolgozik az építőmérnök? Mik a feladatai?

Figyelt kérdés
Valamennyire tisztában vagyok vele,de hátha itt valaki többet tud mondani.
2011. máj. 22. 13:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Attól függ milyen szakirányon végez. :)

Léteznek vízépítőmérnökök, akik egyik szakirány szerint vízellátással, csatornázással, szennyvíztisztítással foglalkoznak, másik szakirány szerint területi vízgazdálkodással, folyószabályozással, gátak, töltések, zsilipek építésével, ár- és belvíz védelemmel foglalatoskodnak.


Vannak szerkezetépítők, akik nagyobb szerkezetek, csarnok épületek, stb építésével, illetve statikával foglalkoznak.


Vannak út és vasútépítők, infrastruktúra kiépítők, akik értelemszerűen azzal foglalkoznak, hogy az infrastruktúrát "mindenhova elvigyék" avagy felújítsák a hálózatokat.


Vannak hídépítők, akik természetesen hidakat építenek.


Lehet földmérőre szakosodni, akik természetesen földmérősködnek. :)


Hirtelen ennyi jutott eszembe a felsorolásból, összességében egy igen tág körű foglalkozás, amiben (szerintem) rengeteg lehetőség van. Vannak ezek közül népszerűbb szakirányok (pl. szerkezetépítő), de alapjában véve nagyon kevesen választják ezt a szakot, és még kevesebben diplomáznak is le belőle. Sokan azért nem választják, mert nem tudják pontosan mit is dolgoznak az építők, mire jó ez, sokan meg azért mert rémtörténeteket hallanak, hogy ez mennyire nehéz szak. Igen, nehéz... de akiben van kitartás, és szereti azt, amit tanul, annak a szenvedélye lesz az egész, és álma az, hogy elhelyezkedhessen ebben a szakmában egyszer. Az álmokért pedig sokmindent megteszünk ugyebár! :)

2011. máj. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Igazából,ami engem érdekelne az BME-n a magasépítési tanszék. De nem tudom,hogy pontosan mivel foglalkoznak azok,akik ezt elvégzik, így nem is tudom eldönteni,hogy mennyire érdekel... Ha valaki tud erről részletesebben infót,azt nagyon köszönöm!
2011. máj. 22. 15:20
 3/11 anonim ***** válasza:

Én mélyépítőnek tanulok, így a kérdésedre konkrétan válaszolni nem tudok, engem annyira nem vonz az az irány, de magasépítőnek többnyire azt hiszem szerkezetépítésen belül lehet szakosodni, ezért elsősorban annak néznék leginkább utána hogy egy szerkezetépítő mit is csinál pontosan. Tartószekezeteket tervez, vizsgál meg, épületeket rekonstruál, de lehet értékbecslő is... Igazából mint mondtam elég tág kör, a lényeg hogy tudni kell egy épületet megtervezni, természetesen az építést kivitelezni, és fenntartni is azt.

Csak hogy egy példát mondjak egy ismerősöm, magasépítőként, illetve statikusként saját vállalkozásban acél tartószerkezetek gyárt többnyire csarnoképületekhez. Ebben benne van az, hogy kiszámolja mit kell annak elbírnia, és le is gyártatja.

2011. máj. 22. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Azt hiszem nem árt tisztázni a szakirány kérdést. Három ágazat van és azon belül szakirányok.


A szerkezet-építőmérnöki ágazaton a magas- és mélyépítési mérnöki(a mélyépítés hidakat, alagutakat, gátakat, parkolóházakat, stb jelent) létesítményekkel, a geotechnikával és a mindennemű tartószerkezetekkel

kapcsolatos ismeretek sajátíthatók el.

Az infrastruktúra-építőmérnöki ágazaton a közlekedési létesítményekkel, településfejlesztéssel, vízépítéssel és vízgazdálkodással, közművesítéssel és környezetvédelemmel

kapcsolatos mérnöki feladatokra készítik fel a hallgatókat.

A geoinformatika-építőmérnöki ágazaton a földmérés, a mérnökgeodézia, a térinformatika, a távérzékelés és a fotogeommetria területeinek műveléséhez szükséges mérnöki ismeretek sajátíthatók el.


Az BME-en minden karnak saját tanszékei vannak, és az azok oktatói tanítják a hallgatókat. Viszont attól függetlenül, hogy milyen szakirányon vagy a többi tanszék is tart neked órákat. Pl. a hajóépítő is tanul hidrológiát a Vízépítési Tanszéktől. Szóval egy tanszéket nem lehet elvégezni.


A Magasépítési tanszék tartja nekünk az építész tárgyakat (épületszerkezettan, épületfizika, lakó-, ipari épülettervezés, környezetesztétika, ábrázológeometria stb.)


Egyébként a magasépítő szakirány fő tárgyait is a Hidak és Szerkezet Tanszéke tartja (1 szakirányos tárgyat nem), ők sem az építész tervek készítésével, hanem tartószerkezeti tervezéssel foglalkoznak. Például, hogy milyen vasbeton váz kell egy irodaépületbe, hogy az megfeleljen az építész elvárásainak, és egy földrengést is kibírjon.

2011. máj. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én nem BME-re járok ez tény, nálunk szakirányválasztásnál csak vizes szakirányokat lehet választani + mélyépítés, ami nem egyenértékű az infrastruktúra építőmérnöki szakiránnyal, ezért veséztem egy kicsit átfogóbban a szakirány témát.
2011. máj. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy a szakunkon vannak ágazatok és az ágazatokon belül szakirányok, ellenben más szakokkal ahol csak szakirányok vannak, és az ágazatokat a szakirányokkal összekeverve említetted.


Mit értesz az alatt, hogy mélyépítőnek tanulsz? (Én hidak és mélyépítési műtárgyak szakirányon végeztem, szóval nekem az én szakirányom a mélyépítés, de tudtommal csak a BME-n van ilyen szakirány). És az miért nem a szerkezetépítő ágazaton belül van?

2011. máj. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!:)
2011. máj. 22. 21:43
 8/11 anonim ***** válasza:
Én BME-n nem vagyok otthon, csak nagyvonalakban tudom, hogy úgy általában az építőmérnökök mivel foglalkozhatnak, valószínűleg ezért volt a kavar. Hivatalosan (víz)építőmérnöknek tanulok, ami mint említettem nem egyenértékű a BME-s infrastuktúra építőmérnöki akármivel, de hasonló. A vízellátás, csatornakiépítés, szennyvízelvezetés, stb az mélyépítés kategóriába tartozik, tehát ha azt a szakirányt is választom, nem leszek kifejezetten mélyépítő, csak azon belül kapunk egy kis szeletet. Most ez nem tudom mennyire érthető, ma este nem vagyok kifejezetten toppon fogalmazás ügyileg. :) Egyébként ha már itt vagyunk, és végre összehozott a sors egy végzett építőmérnökkel, eltudtál vele helyezkedni?
2011. máj. 22. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Azt, hogy egy szakon milyen szakirányok vannak a Magyar Akkreditációs Bizottság dönti el, nem intézményfüggő. Az más kérdés, hogy nem mindenhol indítanak minden szakirányt. Ezzel mi is szembesültünk MSC-én, hogy a rengeteg szakirány (10-15) közül csak 1-1 indult szakonként (MSC-én külön szak a három ágazat).


Egy éve végeztem, azóta folyamatosan keresek munkát, de nem találtam még. Ezért is járok MSc-re hátha javul a helyzet 1-2 év alatt, de nem úgy néz ki. A legszomorúbb az, hogy elég sok fejest ismerek tervező, műszaki ellenőr és kivitelező cégeknél, de ők is csak leépítenek :(. Korábbi években fizetős nyári gyakorlatot is találtam, most az sem megy. A diplomakonzulensem is mondta, hogy amint lesz egy hídépítés,szól és mehetek dolgozni, de sehol nem építenek semmit... Néha azon gondolkozom, hogy átképzem magam gépésznek. Végülis csak annyi a különbség, hogy ők azt szeretik, ha mozognak a dolgok, mi azt, ha állnak :).

2011. máj. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Külföldben nem gondolkodtál?
2011. máj. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!