Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A kémia emelt szintű kísérlete...

A kémia emelt szintű kísérleteknél a 18-asban hogy kell azonosítani a két oldatot (NH4OH, NaOH)?

Figyelt kérdés

Így hangzik a kísérlet:

Két számozott kémcsőben – ismeretlen sorrendben – ammónia-, illetve

nátrium-hidroxid-oldat van. A tálcán található vegyszerek közül válassza ki azt

az egyet, amelyikkel egyértelműen azonosítható a két folyadék! Végezze el a

kísérleteket, adja meg tapasztalatait, és írja fel a lezajlott reakciók

ionegyenletét is!


Ezek használhatók fel az azonosításban:

• sósav (2 mol/dm3)

• réz(II)-szulfát-oldat (0,5 mol/dm3)

• nátrium-karbonát-oldat (0,5 mol/dm3)

• desztillált víz


Én arra gondoltam, hogy CuSO4-oldattal lehetne vizsgálni a komplexképzést, de nem vagyok benne biztos. De ha mégis jó (meg ha nem is), akkor hogyan is lesz pontosan, mik a tapasztalatok?



2012. máj. 23. 17:08
 1/4 anonim ***** válasza:
Van egy jó könyv, ami az Apáczai Kiadónál jelent meg, Czirók Ede írta. Mind a 70 kísérlet le van benne írva, DVD-melléklet is van hozzá, és mindössze 1500 Ft.
2012. máj. 23. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, már én is nézegettem azt a könyvet, de igazából minden kísérletem ki van dolgozva, meg lehetőségem lesz őket el is végezni (azért nem mindegyiket, csak amelyik belefér az időbe, és nagyon nem tudnám). És csak ezzel az eggyel nem tudok dűlőre jutni.
2012. máj. 23. 20:14
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Teszel két üres kémcsőbe réz-szulfát oldatot, majd lassan adagolod az egyikbe a NaOH-t, a másikba a NH4OH-t. NaOH-val kék csapadék lesz(Cu(OH)2), ami NaOH-feleslegben nem oldódik. NH4OH-val eleinte kék csapadékot ad (OH- miatt itt is Cu(OH)2), de NH4OH feleslegében feloldódik a csapadék (komplex keletkezik: [Cu(NH3)6]2+)
2012. máj. 23. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. máj. 24. 09:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!