Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Bizonyitsuk be hogy egy n...

Bizonyitsuk be hogy egy n csucsu összefüggő grafnak legalább n-1 éle van???

Figyelt kérdés

Én ezt szovegesen tudom igazolni.

De nem tudom jó e?


Tehát n csucsu a grafunk.

Ekkor A csúcsot kössük össze az összes többi csúccsal, ekkor n-1 élünk lesz.

Ekkor A minden csúccsal össze van kötve, tehát bármely csucsbol eljutunk A csucsba, majd A csucsbol eljutunk bármely más csucsba, azaz összefüggő grafunk lesz.

És ekkor lesz a legkevesebb az èlek száma, hiszen minden csúcs csak egyetlen egy másik csúccsal van összekötve.


De ha n-1-nel kevesebb èlünk lesz, akkor egy csúccsal nem lesz összekötve A csúcs, nevezzük ezt B csúcsnak.


Tehát bármely nem B csucsbol eljutunk A csucsba, de A csucsbol nem fogunk eljutni B csucsba.


Ekkor a graf nem lesz összefüggő.


2022. jan. 1. 22:39
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
31%
Sajnos én nem tudom levezetni matematikai úton, csak megcáfolni tudom, amit írtál. Egy gráf akkor összefüggő, ha bármely két csúcs között van út. Amit te leírtál, abból nem következik, hogy B és C csúcs között van út, csak azt, hogy A és B, valamint A és C között van.
2022. jan. 1. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 krwkco ***** válasza:
52%

"hiszen minden csúcs csak egyetlen egy másik csúccsal van összekötve."

Ez A-ra nem teljesül.

Teljes indukcióval egyszerűen bizonyítható az állítás. Egyesével növelve a csúcsok számát.

2022. jan. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

#1-es


Ha A csúcsot az összes többi csúccsal osszekotjuk, akkor A csúcs össze van kötve B csúccsal, és C csúccsal is.

Tehát B csucsbol eljutunk A csúcson keresztül C csucsba, azaz létezik közöttük út.


#2-es

Ha megkérlek tudnád részletezni a levezetest?

2022. jan. 1. 23:11
 4/24 krwkco ***** válasza:
22%

Teljes indukció:

1. Egy kiindulási helyzetre bizonyítjuk, hogy az állítás igaz.

2. Levezetjük, hogy ha n-1-re igaz, akkor abból bizonyítható, hogy n-re is igaz.

1. Kiinduló helyzet egy két csúcsú gráf.

2. Ha tudjuk hogy bármely n-1 csúcsú összefüggő gráfnak, legalább n-2 éle van, akkor egy csúcsot hozzáadva a keletkező gráf csak akkor lehet összefüggő, ha ..., mert ...

2022. jan. 1. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
74%

Az állítás ebben a formában nem igaz.

Úgy lesz igaz, hogy EGYSZERŰ gráfban.

A bizonyítás pedig úgy van, ahogy 4-es írja. Egyébként ez az gráfelmélet egyik legalapabb tétele, így a bizonyítását megtalálod. Az így kapott gráfot egyébként fának hívják, amiről a következőket lejet tudni;


Az n csúcsú fának (n-1) éle van, és ha n>=3, akkor (n-1) darab olyan csúcsa, amelynek fokszáma 1.

Minimálisan összefüggő (tehát éltörlésre szétesik)

Maximálisan körmentes (bármilyen élt behúzva lesz benne (gráfelméleti) kör).

2022. jan. 2. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segitseget nektek.

Így a segítséggel, saját szavaimmal erre a bizonyításra jutottam:


1.

Egy n csúcsu összefüggő egyszerű grafban, n-1 él esetén biztosan van legalább egy elsőfokú csúcs.


Ezt gyorsan Bizonyitsuk is:

Indirekt módon:

Mindegyik csúcshoz tartozzon legalább 2 él.

Ekkor a fokszamosszeguk legalább 2n.

Tehát az elek száma legalább 2n/2.

2n/2<=n-1

n<=n-1

0<=-1

Tehát ellentmondásra jutottunk.

Azaz az 1. Állítás igaz.


2. Egy n csucsu összefüggő egyszerű graf n-1 él esetén az elsőfokú csúcsot és a hozzátartozó élt eltávolítva, n-1 csúcsú grafot kapunk, amelynek az indukciós feltevesunk szerint legalább n-2 éle van, tehát az n csucsu grafnak legalább n-1 éle van.

2022. jan. 2. 02:43
 7/24 krwkco ***** válasza:
38%

Én a teljes indukciós bizonyításként egyszerűen a következőkre gondoltam:

1. Egy kétcsúcsú gráf csak akkor lehet összefüggő, ha van legalább 1 éle.

2. Ha tudjuk hogy bármely n-1 csúcsú összefüggő gráfnak, legalább n-2 éle van, akkor egy csúcsot hozzáadva a keletkező gráf csak akkor lehet összefüggő, ha az új csúcs legalább 1 éllel csatlakozik a régi gráfhoz. Tehát az n csúcsú öszefüggő gráfnak legalább n-1 éle van.

(Csak a formalitás kedvééért: A leírt módszerrel bármely n csúcsú gráf létrehozható, mert minden n csúcsú gráf szétválasztható egy n-1 csúcsúra és egy csúcsra. És a folyamat fordítva is működik.)

2022. jan. 2. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
A 6-os hozzászólásban szereplő bizonyítás a jó, amit végül a kérdező írt le. A 7-es hozzászólásbeli bizonyítás azért nem helyes, mert egy új csúcs hozzáadásával nem csak összefüggő gráfból kiindulva lehet összefüggő gráfot kapni (pl. ha van két izolált csúcs, vegyünk hozzájuk egy harmadikat, és kössük össze őt a két eredeti csúccsal).
2022. jan. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 krwkco ***** válasza:
76%

#8

"A 7-es hozzászólásbeli bizonyítás azért nem helyes, mert egy új csúcs hozzáadásával nem csak összefüggő gráfból kiindulva lehet összefüggő gráfot kapni"

Teljesen igazad van.

2022. jan. 2. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

#9


Semmi gond, könnyű benézni az ilyeneket.

2022. jan. 2. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!