Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizikai vagy kémiai változás?

Fizikai vagy kémiai változás?

Figyelt kérdés

Egyesülés, égés, szublimáció, bomlás, forrás, aprítás, oldódás, olvadás


A válaszokat előre is köszönöm!



2022. máj. 29. 11:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
28%
A feneked ne töröljük ki helyetted? Ahol más anyag keletkezik, az kémiai, egyébként fizikai.
2022. máj. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem kell, azt megoldom magamnak is de azért kösz
2022. máj. 29. 11:26
 3/11 Kraucslik Botond ***** válasza:
Szerintem nem mindig egyértelmű a válasz. Például ionrácsos anyagok (konyhasó) oldódása esetén az sót alkotó nátrium és klór külön ionokra esik szét, vagyis az ionkötés felbomlik, és tulajdonképpen "más anyag" keletkezik.
2022. máj. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
46%
Nyilván mindegyik fizikai, mert a fizika sokkal alapvetőbb tudomány, mint a kémia. :) Amúgy jelen esetben tényleg csak az egyesülésre és az égésre merném azt mondani, hogy egyértelműen kémiai, mert a radioaktív bomlás fordítottját magyarul is csak (mag)fúziónak nevezzük (legalábbis az én fülemnek a „radioaktív egyesülés” nagyon furán hangzik); a halmazállapot-változásokat pedig általában fizikai változásnak szokás tekinteni…
2022. máj. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
4: te is figyeltél kémia órán. Most komolyan, legalább a halmazállapot változást kivehetted volna a listából, mert az nagyon egyértelmű. Meg az aprítás. Van egy kenyered, berakod az ilyen bolti aprítógépbe. Akkor kenyér marad, vagy más amyag lesz?
2022. máj. 31. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
5 (23:33), akkor ezek szerint az aprítás és a halmazállapot-változás egyértelműen kémiai? Ugye a 4-es (15:00) fizikainak sorolja a többséget.
2022. szept. 16. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

5 vagyok: most komolyan....

Mondd, melyik szóval sugalltam neked azt, hogy kémiai változás?

2022. szept. 16. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kontextus… „Most komolyan”, ahogy egyesek szeretik mondani.


Ugye a 4-es (15:00) válasz így kezdődik: „mindegyik fizikai”

aztán: „csak az egyesülésre és az égésre merném azt mondani, hogy egyértelműen kémiai”

Szóval a többség inkább fizikai, az egyesülés és az égés a határozott kivétel.


> „Mondd, melyik szóval sugalltam neked azt, hogy kémiai változás?”

Például, ahogy kezded: „te is figyeltél kémia órán.”

Ez kicsit lekicsinylően azt sugallja, hogy a 4-es válasz rossz, tehát ezek NEM fizikai a változások.

> „Most komolyan, legalább a halmazállapot változást kivehetted volna”

a fizikai változások listájáról, ami szintén azt sugallja, hogy az kémiai változás.

> „Meg az aprítás.”

… Dettó.


Egy szóval nem írtad, hogy milyen változások lennének, csak azt, hogy nem olyanok, mint a 4-es válaszban, ami egyértelműen fizikainak sorolja őket. (Egy apró, nem teljesen szakmai, kicsit személyes észrevétel: eredetileg azt gondoltam, hogy csak elnézted mi van a 4-es válaszban, de ezek szerint nem biztos?)


(((Az meg egy másik kérdés, hogy az átalakulások ilyen jellegű megkülönböztetésnek van-e valamilyen gyakorlati haszna, vagy csak próbálunk mesterkélten határvonalat húzni két erősen átfedő tudomány között.)))

2022. szept. 17. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

5ös vagyok:

Ez csak egy egyszerű félreértés. Én a kérdezőnek válaszoltam, nem az előttem lévőnek

2022. szept. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Oké, teljesen hihető, hogy a kérdezőnek akartál segíteni, és nem a 4-nek (15:00) beszólni, de attól még arra a válaszra reagáltál cáfolva azt. Azóta csak az a baj, hogy folyamatosan „sugallsz”, ködösítesz, és a 20:10-es válaszod már csak mellébeszélés. Összesen annyi relevánsat tettél hozzá, hogy nem úgy van, ahogy a 4-ben szerepel, amivel pedig én nem értek egyet teljesen.


Egyesülés – ha atomok és atomok, atomok és molekulák vagy molekulák és molekulák egyesüléséről van szó, akkor kémiai.

Égés – ez általában egy adott anyag molekuláinak/atomjainak oxigénnel történő egyesülést jelenti, tehát kémiai.

Szublimáció, forrás, olvadás – ezek halmazállapot-változások, fizikainak tekintjük őket.

Bomlás – ha az egyesülés fordítottja, akkor kémiai, de például egyes atomok is tudnak bomlani, amivel a fizika foglalkozik (és új anyagot eredményez amúgy), vagy egy szikla is tud bomlani (gondoljunk a lemorzsolódásra), ilyenkor nem keletkezik új anyag, és egyszerűen fizikainak soroljuk.

Aprítás – fizikai.

2022. szept. 17. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!