Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A berilliumatom alfa-sugárzás...

A berilliumatom alfa-sugárzás hatására a 6-os rendszámú elem atomjává alakul, és neutron szabadul fel. Írja fel az átalakulást?

Figyelt kérdés
Én úgy értelmeztem hogy nem a berilliumatom sugárzik mert annak nincs értelme, de akkor honnan szabadul fel a neutron? Csak írjak oda több neutront az egyenletbe? Ja és honnan lesz még elektronja hozzá? Mert azt írja hogy atommá alakul nem ionná. Kicsit el vagyok veszve.

2022. aug. 6. 14:47
 1/2 Z003 ***** válasza:
100%

Az "berilliumatom alfa-sugárzás hatására" nem azt jelenti hogy a berillium ad le alfa-részecskét. Hanem hogy külső forrású alfa-részecskék hatására történik vele valami.


Berilliumnak van 4 protonja és négy elektronja (mivel itt nehéz alsó és felső indexeket használni Be(4;5)-nek fogom jelölni). Ha ezzel ütközik egy alfa részecske He(2;2) akkor az atommag átalakul:

Be(4;5) + He(2;2) -> C(6;6) + n


A neutron az alfa részecskéből szabadul fel, mivel az nem épül be az atommagba, vagy kegyből kilökődik. (Azt hogy miért nem épül be/lökődik ki egyből, nem tudjuk pontosan . De valószínűleg azért mert a C12 atommag sokkal kedvezőbb energetikailag mint a C13).

Pontosabban C12^-2 fog keletkezni, a feladat kicsit szabadosan fogalmazott nem kell hozzá elektronokat szerezni. (A valóságban nagyon gyakori hogy egy anyagnak elektron hiánya van, csak kémikus szemmel furcsa. Ezek az ionok később befognak valahonnan pár elektront.)

2022. aug. 6. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ja rendben, akkor kicsit túlgondoltam. Egyébként mozaikos feladat, úgy tudom ott szoktak ilyen homályosabb/szabadosabb megfogalmazások lenni:D

Köszi a választ, így már érthető.

2022. aug. 6. 16:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!