Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika, tudnátok segíteni?

Kombinatorika, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Hányféle módon tudunk egy könyvespolcon elrendezni 4 különböző regényt, 3 különböző matematika könyvet, és 1 biológia könyvet, ha

(a) a könyveket bármilyen sorrendbe tehetjük?

(b) a matematika könyveknek együtt kell lenni, és a regényeknek is együtt kell lenni?

(c) a regényeknek együtt kell lenni, de a többi könyv bármilyen sorrendben lehet?


Hányféleképpen válaszhatunk ki 11 országot az ENSZ-ben, ha 2-t egy 51 országot tartalmazó csoportból, másik 1-t egy 65 országot tartalmazó csoportból és 8-t pedig a maradék 73 ország közül választhatunk?


Egy bank páncélszekrényéhez tartozó titkos kód 4 betűből, majd 4 számból és végül 3 újabb betűből áll. (A betűket a 26 betűs angol abc-ből választhatjuk.)

1.Hányféle kód létezik, ha a számjegyek és betűk ismétlődése nem megengedett?

2.Hányféle kód létezik, ha ismétlődés nem lehet és a második betű 'Z' kell hogy legyen és a az első szám '3' kell hogy legyen.

3.Ha rossz kódot írunk be, akkor a páncélszekrény azonnal lezár és megszólal a sziréna. Tegyük fel, hogy a betűk és számok is ismétlődhetnek. Mi a valószínűsége, hogy egy tolvaj ki tudja nyitni a páncélszekrényt, ha semmi előzetes tudása nincs a kódról?


5 -betűs ''szavakat'' készítünk az A, B, C, D, E, F, G betűkből. Hányféleképpen tehetjük ezt meg úgy, hogy a második betűnek magánhangzónak kell lenni és a betűk ismétlődhetnek.


Egy édességbolt 5 különböző ízesítésű cukrot árul: cseresznye, eper, narancs, citrom és ananász. Hányféleképpen vásárolhatunk

(a) 32 cukrot?

b) 32 cukrot, ha mindegyikből szeretnénk vásárolni?

(c) 32 cukrot, úgy hogy legalább 4 cseresznyéset és legalább 3 citromosat szeretnénk?



2023. márc. 13. 21:11
 1/3 anonim ***** válasza:
59%

1a) 8!

b) 3!*4!*3!

c) 6!*3!


2. (51 alatt a 2)*65*(73 alatt a 8)


3a) 26*25*24*23*10*9*8*7*22*21*20

b) 25*1*24*23*1*9*8*7*22*21*20

c) 1/(26^7*10^4)


4) 7^6*2


5a) (36 alatt a 32)

b) (31 alatt a 27)

c) (29 alatt a 25)

2023. márc. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Az 1/c-t gondold át, mert a regényekről volt szó. Az 5/b-re, c-re a Emese második kérdéssorában vannak a jó megoldások.
2023. márc. 14. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az 1/c-nél igazad van, elnéztem a számot; 5!*4!.


A másik kettőre viszont a kombinációra ugyanaz jött ki nekem, mint amit ott írtak. Csak én nem az (n+k-1 alatt a k-1) képletet használtam, hanem az (n+k-1 alatt az n)-et. Illetve nem képletet használtam, hanem gondolatmenetet. Viszont a b) ott hibás, annál a kérdésnél kifejtem.

2023. márc. 14. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!