Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Áramkörhöz kapcsolatos kérdés,...

Áramkörhöz kapcsolatos kérdés, segítség!?

Figyelt kérdés

Az áramkör a következőképpen néz ki; párhuzamosan van kötve egy L1 tekercs és egy R2 ellenállás, ezután ezekkel sorosan van kötve egy R1 ellenállás. Kérdés az R2-re eső feszültség csúcsértéke. Az áram a párhuzamosan kapcsolat részekkel "találkozik" először.


Az eredő impedancia kiszámítása nem okoz nehézséget ( ZR1 + ZR2XZL1 ), viszont abban nem vagyok biztos, hogy a feszültségosztásnál a számlálóba minek kell kerülnie. Én úgy tudtam, hogy egyszerűen csak ZR2 kell, viszont a ChatGPT szerint ZR2XZL1-gyel kellene számolni, viszont nem tudok rájönni, hogy miért, magyarázatot pedig nem találtam.


A segítséget előre is köszönöm!


jan. 21. 02:29
 1/6 anonim ***** válasza:
52%
A ChatGPT még a fent/lent fogalmakat is keveri, úgyhogy a tankönyv szerint állítsd fel az egyenletet és azt számold ki!
jan. 21. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

"Én úgy tudtam, hogy egyszerűen csak ZR2 kell"

Hát, bocs, ezt rosszul tudtad. Feszültségosztónál a számlálóba az az impedancia kell, amin a feszültséget kívánod meghatározni. Az meg jelen esetben a párhuzamosan kapcsolt tekercs és ellenállás eredője.

jan. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

#2, és ez párhuzamos kapcsolásnál mindig így van? És akkor a tekercsen is ugyanakkora lesz a feszültség?


Illetve a miértjét is szeretném tudni, esetleg azt is le tudnád írni?

jan. 21. 12:24
 4/6 anonim ***** válasza:

Z1=R1

Z2=R2×jXL1=R2·jXL1/(R2+jXL1)

U2=U1·Z2/(Z1+Z2)=U1·(R2×jXL1)/[R1+(R2×jXL1)]

Párhuzamosan kapcsolt tagokon a feszültség azonos, ezért az R2 ellenálláson és az L1 tekercsen azonos feszültség lesz.

Ne a ChatGPT-t kérdezd, hanem próbálj meg gondolkodni, azzal többre mész. Feszültségosztásnál a számlálóba az az impedancia kerül, amelyen a feszültséget keresed, a nevezőbe pedig a teljes impedancia. Miért? Van két impedancia Z1 és Z2, ezek sorosan vannak kapcsolva. A kettőre U1 feszültséget kapcsolsz, kérdés mekkora feszültség esik Z2-ön. A soros kapcsolás miatt mindkettőn azonos áram folyik: I=U1/(Z1+Z2). A Z2-ön eső feszültség: U2=I·Z2. Az áramot behelyettesítve: U2=U1·Z2/(Z1+Z2). A Z1 és Z2 pedig több tagból is állhat, ahogy a példádban Z2 az R2 és L1 párhuzamos kapcsolásából áll.

jan. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"És akkor a tekercsen is ugyanakkora lesz a feszültség?"

Ilyen áramkörös feladatoknál, az összekötő vezetékek impedanciáját nullának tekintjük, azaz a vezeték mindkét vége (meg a közepe :) ) ugyanazon a potenciálon van.

jan. 22. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
61%
A megfogalmazott kapcsolás kétféleképpen értelmezhető. Tegyél be képet róla.
jan. 24. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!