Legyen p valós paraméter. A p értékeitől függően hány megoldása van az alábbi egyenletnek?

|x^2-6x+5|=px^2-6px+9p+4



jan. 25. 20:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Másodfokú egyenlet: Nulla, egy vagy kettő megoldása van.
jan. 26. 03:30
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

#1, egyrészt ez az állítás erre a feladatra nézve nem igaz, másrészt a feladat azt kéri, hogy p értékeitől függően adjuk meg, hogy hány megoldása lesz az egyenletnek.


Kérdező; az általános megoldási módnál jobb megoldást hirtelen nem látok.


Az abszolútérték miatt meg kell néznünk, hogy az azon belüli kifejezésnek mikor milyen az előjele, tehát meg kell oldanunk az


x^2-6x+5 <= 0


és


x^2-6x+5 >= 0


egyenlőtlenségeket külön-külön. Az elsőnek megoldása 1<=x<=5, a másodiknak x<=1 vagy x>=5.


Az első esetben a kifejezés értéke negatív (vagy 0), tehát az || miatt a kifejezés ellentettjét kell vennünk, így kapjuk ezt az egyenletet:


-(x^2-6x+5) = px^2-6px+9p+4, ahol az egyenlet alaphalmaza: 1<=x<=5. Ez egy másodfokú paraméteres egyenlet, amit a tanultak szerint meg lehet oldani. Egy esetet viszont külön kell vizsgálnunk; ha p=-1, akkor az egyenlet elsőfokúra fog redukálódni, tehát annak csak egy megoldása lehet, viszont meg kell néznünk, hogy az beleesik-e az alaphalmazba. Minden más esetben másodfokúként meg lehet oldani, viszont itt is igaz, hogy a (p-től függő) megoldások bele kell, hogy essenek a megoldáshalmazba, tehát még egy-egy egyenlőtlenséget meg kell rájuk oldanunk, ezzel megkapva p valós tartományait, amiket aztán majd egymással össze kell vetnünk; például ha azt kapjuk, hogy 1<=p<=3 és 2<=p<=4, akkor a 2<=p<=3 részhez két megoldás fog tartozni.


Ugyanezt meg kell csinálnunk a másik esettel is, amikor is a bal oldali másodfokú kifejezés előjele pozitív (vagy 0), ebben az esetben csak elhagyjuk az ||-et:


x^2-6x+5=px^2-6px+9p+4


Itt a p=1 esetén fog redukálódni elsőfokúvá, minden más esetben másodfokúként kell kezelnünk. A lépések pedig ugyanazok, mint az előző esetben.

jan. 26. 08:50
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!!!
jan. 26. 09:24
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát az nem valami sportszerű magatartás. (C.1795.)
jan. 28. 13:54
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt vizuálisan is meg tudod tekinteni.

[link]

Függvények metszés pontjai (ha vannak) az egyenlőség megoldásai.

p-t a csúszkával tudod állítani.

jan. 28. 23:59