Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS!! Kémiások, hogy oldjam...

SOS!! Kémiások, hogy oldjam meg ezt a számolásos feladatot?

Figyelt kérdés

Kérlek vezessétek le ennek a feladatnak a megoldását!

Ötösöm lesz kémiából: 271/C

Egy nyílt szénláncú szénhidrogén monohalogén-származéka 53,66 tömeg% halogént tartalmaz. A vegyület nátrium-hidroxiddal történő hevítése során olyan szervetlen vegyület keletkezik, amelynek vizes oldatában a klórgáz sárgásbarna színreakciót okoz. Ehhez az oldathoz szén-tetrakloridot adva és összerázva, az alsó folyadékfázis intenzív vörösesbarna színeződést mutat.

a, Mi a monohalogén-származék összegképlete?

b, Mi a monohalogénszármazék pontos konstitúciója és szabályos neve, ha tudjuk, hogy a molekulának 4 különböző, egymásba konformációs mozgásokkal nem forgatható térizomerje létezik?



+(Nem a feladathoz tartozik) de honnan tudom megállapítani, hogy egy adott szénhidrogén milyen halmazállapotú?

Előre is köszönöm!



ápr. 8. 21:07
 1/1 Zcom09 ***** válasza:

Első lépésnek én kidolgoznám hogy mit is takar a teszt reakció. Ha azt nem tudod nincs értelme fojtatni a feladatot. És ez sajnos olyan hogy vagy tudod, vagy szerencséd lesz és a kontextusból kitalálod. De nagyrészt ez olyan dolog amit simán tudnod kell.


De ha kísérletnek csak a részeit ismered megpróbálhatott azokból kidolgozni. Például tudod hogy egy halogén származék erős lúggal való reakciója során egy alkohol és a halogén sója képződik. Ebből a sóból a klór felszabadítja a halogént. Tehát ez lehet jód vagy bróm, a jód CCl4-ban oldva nem vöröses barna, a bróm pedig igen. Szóval egy brómozott szénhidrogénről van szó.


Következő az összegképlet, itt sokféle megközelítést lehet használni, én csak simán szeretem megtippeli és kiszámolgatni egyesével a lehetséges anyagokat. De ez persze elég időigényes, de eléggé lelehet szűkíteni a kört. Tudjuk hogy az anyag közel fele bróm, a Br moltömege 80g szóval a többi anyag tömegének is akörül kell lennie. 80/12 megkapjuk hogy 6 szénatommal elég közel kerülnénk, de a maradék ,6666. azt is sugallja hogy azért mégsem leszünk elég közel. Egy gyors számításból megkapjuk hogy C6H13Br ~48,4% brómot tartalmaz, megpróbálhatunk levenni hidrogéneket, de az is csak ~51,2 százalékig visz. Szóval vegyünk el belőle egy szénatomot, C5H11Br 52,9%, ez már elég közel van elkezdhetünk kettőskötéseket hozzáadni C5H9Br ~53,62%.


A b rész meg, hát őszintén szólva szerintem kicsit túlmegy ezen a szinten. A benne használt fogalmak nem feltétlenül túl elvontak, de így egyberakni egy mondaton az elég húzós. Lényegében az a feladat hogy egy olyan molekulát találjunk aminek négy olyan térizomere van, amik nem állíthatók elő egymásból, azzal hogy egy egyszeres kötések körül forgatjuk a molekulát.

Ez az anyag a 4-Brómo-2-pentén lessz. Mivel ahhoz hogy legyen négy különböző térizomere (a rotomerek figyelmen kívül hagyásával), ahhoz az szükséges hogy egy anyag egyszerre mutasson cisz/transz és optikai izomériát is.


A halmazállapotát meg csak megtippelni tudod korább tapasztalatból és anyagismeretből. A pentán folyadék, az elkéneknek kicsit alacsonyabb a forráspontja de még a pentén is folyadék. A brómozott szénhidrogének általában folyadékok vagy szilárdak, kevesebb szénatomnál szinte mindig folyadékok (már a brometán is folyadék).

ápr. 9. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!