Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az, hogy függvény, és...

Mi az, hogy függvény, és hogyan tanuljam őket?

Figyelt kérdés

Le akarok érettségizni estin, (idén Szeptemberben megyek vissza az iskolába), ezért újraismétlem/átveszem a régi anyagokat.

A függvényeket viszont elfelejtettem. A neten elég sok anyag található, de jó lenne egy "térkép" hozzá.

Elsődlegesen jó lenne tisztázni azt, hogy mi ez, hogy függvény, mert azt leszámítva, hogy tudom azt, hogy a koordináta rendszerrel van kapcsolatban, nem tudok róla semmit.

A definíció közül is a legegyszerűbbre lenne szükségem.

Aztán jó lenne egy ajánlás, hogy milyen sorrendben tanuljam őket. Pl. Abszolút érték függvény, másodfokú függvény???


Meg van még valami ilyen is, ami kapcsolódik ehhez, hogy "hozzárendelések". Ez mi?


Szóval ha valaki írna nekem egy vázlatot a témáról, megköszönném.


ápr. 14. 20:46
 1/3 A kérdező kommentje:
Csak annyi kellene, hogy egy függvény definíciót kellene írni, plusz elmondani, hogy a nehezedés hogyan megy. Nem baj, ha a hivatalos tananyagtól eltér a sorrend.
ápr. 14. 20:48
 2/3 anonim ***** válasza:

A hozzárendelés az a(z egyirányú) művelet, ami két halmaz elemeit "kapcsolja össze" valamilyen utasítás alapján.


Például legyen az egyik halmazunk az A:={országok zászlói}, ami a létező összes ország zászlóját tartalmazza, a másik halmaz pedig legyen a B:={színek}, ami a színeket tartalmazza.


Az A->B hozzárendelés azt jelenti, hogy az A halmaz elemeihez hozzárendeljük a B halmaz elemeit (a megadott szabálynak megfelelően), jelen esetben az országok zászlóihoz rendeljük a színeket aszerint, hogy melyik színt tartalmazzák. Ennek megfelelően a magyar zászlóhoz a piros, a fehér és a zöld színeket rendeljük.


Az irányt meg is lehet fordítani, vagyis B->A is létezik, ekkor a színekhez rendeljük a zászlókat aszerint, hogy melyik zászló tartalmazza (de persze bármilyen másik szabály is megadható lenne). Ekkor a piros színhez rendeljük a magyar, a svájci, a kínai, a ... zászlót.


Amelyik halmazBÓL mutat a hozzárendelés, azt hívjuk őshalmaznak, amelyik halmazBA mutat, azt pedig képhalmaznak.


Mivel azt látjuk, hogy a hozzárendelés során több elemhez is több elemet rendeltünk (vagyis a magyar zászlóhoz 3 színt), ezért ezt nem egyértelmű hozzárendelésnek nevezzük.


A következőkben csináljuk azt, hogy a B halmazt lecseréljük a pozitív egész számok halmazára, vagyis B:={pozitív egész számok}, és az A->B hozzárendelésnél aszerint "párosítunk", hogy az adott ország zászlójában hány szín van. Ennek megfelelően a magyar zászlóhoz a 3-as számot rendeljük. Ebben az esetben már egyértelmű hozzárendelést fogunk kapni, mivel mindegyik zászlóhoz csak egyféle szám rendelhető. Fordított esetben viszont nem lesz ugyanez igaz, vagyis ha a B->A hozzárendelést vizsgáljuk, akkor például a 3-as számhoz a magyar zászlón kívül még a német zászlót is rendeljük, és mivel itt már legalább 2 hozzárendelést csináltunk, ezért ez már nem lesz egyértelmű hozzárendelés.


Azért érdekes nekünk, hogy egyértelmű vagy sem, mert az egyértelmű hozzárendeléseket hívjuk függvényeknek. Tehát a zászló->szám hozzárendelés egy függvény lesz.


Olyan hozzárendelést is tudunk mondani, ahol oda-vissza egyértelmű hozzárendelést kapunk; például A:={országok} és B:={világ fővárosai}, akkor mindenkinek pontosan egy hozzárendelés jut, mivel minden országnak 1 fővárosa van, és minden főváros 1 ország fővárosa. Ezt hívjuk kölcsönösen egyértelmű hozzárendelésnek, és mivel az egyértelmű hozzárendelés egyben függvény is, ezért kölcsönösen egyértelmű függvénynek.


A következő lépés, hogy különféle számhalmazok elemeit rendeljük egymáshoz, ekkor jön képbe a koordinátarendszer. Valamint az őshalmaz és képhalmaz kifejezéseket leváltja az értelmezési tartomány és az értékkészlet. Tanulmányaid során találkozhatsz olyan kifejezésekkel, hogy szürjektív, injektív, bijektív függvények, ezek annyira nem lesznek neked fontosak.


A függvényeket kell tudni ábrázolni koordináta-rendszerben. Mindegyik esetben meg van adva, hogy mikor, mi alapján lehet ábrázolni őket. A főbb függvények benne vannak a függvénytáblázatban, ahogy ott sorrendben látod őket, olyan sorrendben érdemes tanulni.


Elsőként a lineáris függvényekkel kell megismerkedned, hogy azokat hogyan lehet ábrázolni. A lineáris függvény ábrázolása sok dologban el fog térni a többi függvény ábrázolásától.


Az összes többi fügvény ábrázolhatóságához az úgynevezett függvénytranszformációkkal kell tisztában lenned. Ezen kívül a függvényeket jellemezned is kell tudni (értelmezési tartomány, értékkészlet, zérushely, szélsőérték, monotonitás, invertálhatóság, paritás, periodikusság, csak hogy a fontosabbakat említsem).


Ha ezeket tudod, akkor nagy meglepetés nem érhet az érettségin.

ápr. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

"Ha ezeket tudod, akkor nagy meglepetés nem érhet az érettségin."


Szívből köszönöm ezt a leírást, nagyon jó fej vagy!


Szerintem egyébként szeretni fogom ezt a témát, mert nagyon érdekesnek tűnik!

ápr. 14. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!