Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Érettségin hogy mondom másképp...

Érettségin hogy mondom másképp, hogy Nyugatos költő?

Figyelt kérdés

Nagyon sok költőnek köze volt a Nyugathoz. A tanár valamelyiknél csak annyit mondott, h Nyugatos költő volt. Másikaknál azt, hogy a Nyugat első nemzedékéhez tartozott. És volt,h azt mondta: a Nyugat szerkesztője.

Ezeket akarnám általánosítani,h ne kelljen megjegyezni,melyik mije volt a Nyugatnak, csak simán azt,h köze volt a Nyugathoz. Az hülyén hangzik,ha azt mondom szóbelin,h "Nyugatos költő volt"?


2012. jún. 17. 09:40
 1/5 anonim ***** válasza:
A Nyugat című folyóiratnál dolgozott oszt jóvan.
2012. jún. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem hangzik hülyén. A tanárnak elég lesz, ha elhangzik ennyi, mivel ebből lehet tudni, hogy köze volt a Nyugathoz és ez a lényeg.
2012. jún. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Pedig szerintem nem árt egy kicsit megkülönböztetni őket:


"Az új lapnak megnyerték Osvát Ernőt, Ignotust, Schöpflin Aladárt, Fenyő Miksát, Ambrus Zoltánt és később Hatvany Lajost, akik már korábban is ismert szerkesztők, kritikusok, műértők voltak. Az anyagiakat Hatvany biztosította. Az induló program Ady magyarsága, Osvát minőségkultusza és Ignotus alkotói szabadságfogalma körül mozgott. A szerkesztők táborához csatlakozott Kaffka Margit, Csáth Géza, Cholnoky Viktor, Gellért Oszkár már a kezdetektől, februárban Juhász Gyula, márciusban Kosztolányi Dezső, Balázs Béla, Szép Ernő, Babits Mihály novemberben, Tóth Árpád pedig decemberben. Ők alkotják az első nemzedéket, kiegészítve Móricz Zsigmonddal, az első felfedezettel.


"A folyóirat történetében négy nagyobb korszakot lehet megkülönböztetni. Az első az I. világháború kezdetéig tartott, a második a Tanácsköztársaság bukásáig, a harmadik a 20-as éveket foglalja magába, a negyediket Babits főszerkesztőségéhez lehet kötni."


"Az 1920-as években indult a második nemzedék, Szabó Lőrinc, Zelk Zoltán, Tamási Áron, Gelléri Andor Endre. Különös figyelmet fordítottak az Erdélyben rekedt költők, írók felfedezésére, a prózában pedig olyan kísérleteknek adtak teret, mint Gelléri tündéri realizmusa.

1929-ben azonban bekövetkezett a gazdasági világválság. Ugyanebben az évben Osvát öngyilkos lett. A lapot Móricz mentette meg a megszűnéstől: vállalta, hogy az 1931-ig terjedő adósságokat kifizeti, ha szerkesztői rangot kap. Babits 1929-ben a Baumgarten-díj kurátorságát kapta meg, ő is ezzel az igénnyel kívánt élni. Ketten lettek tehát szerkesztők, de nem mindenben értettek egyet. Kettejük között rengeteg huzavona támadt, a november 16-i szám emiatt nem jelent meg. Abban állapodtak meg, hogy Babits fennhatósága alá a vers és a kritika tartozik, Móricz alá a próza."


"Az 1930-as évek elején a példányszám ismét jelentősen visszaesett, 1933-ban a csőd már Móricz családját is fenyegette. Móricz elhagyta a lapot, s Babitsnak olyan irodalomszervezői szerep jutott, mint egykor Kazinczynak vagy Vörösmartynak."


'"A harmincas években

Babits lett tehát a magyar irodalom meghatározó személyisége. Szerkesztőként Gellért Oszkár neve is feltűnt, az ő szerepe azonban nem volt ilyen jelentős. Babits neve egybeforrt a Nyugattal. A széppróza ebben az évtizedben mindinkább háttérbe szorult: Babits és Kosztolányi is felhagyott a regényekkel való kísérletezéssel, 1933-ban pedig meghalt Krúdy. Rengeteg polémia, ankét és vers jelent meg. A fellépő harmadik nemzedék is javarészt költőkből áll: Weöres Sándor, Jékely Zoltán, Vas István.

1935-ben a kéthetente megjelenő lapból végleg havi folyóirat lett. 1941-ben Magyarország belépett a háborúba, Babits meghalt. Mivel a megjelenési engedély kizárólag az ő nevére szólt, a Nyugat megszűnt.


"voltak folytatói a lap szellemiségének: Illyés Gyula már 1941-ben

elindította a Magyar Csillagot, valamint az 1946-ban Lengyel Balázs szerkesztésében

megjelent Újhold is a Nyugat szellemi örökösének vallotta magát."


Tudom, nem ez volt a kérdésed, de gondoltam, talán egy-két dologban segíthet. Pl. hogy Babits volt a Nyugat szerkesztője, halálával meg is szűnt. Vagy, hogy az első főszerkesztő Ignotus volt...


[link]


Kérdésedre válaszolva én úgy emlegetném őket, mint a "Nyugat c. irodalmi lap költőit".


Üdv: Ági



Üdv: Ági

2012. jún. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Na, ezt sikerült kétszer elküldenem, pedig ha az előző hozzászólásokat elolvasom, el sem küldtem volna.
2012. jún. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2012. jún. 17. 11:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!