KÉMIÁSOK! Oldatósági feladat. Aki ért hozzá légyszíves írjon!?


124/A. Ólom(II)-nitrátot átkristályosítással tisztítunk.Legalább hány g ólom(ii)-nitrátból kell oldatot készíteni,ha 100 C-ról 20 C-ra hűtve az oldatot 100 g tiszta átkristályosított ólom(ii)-nitrátot akarunk nyerni?

100 C -on 100 g víz 138 g ólom(ii)-nitrátot old,20 C-on a telített oldat 36,1 m/m%-os.


Valaki elmagyarázná,h kell megoldani?

Addig eljutottam,h 100 C-on mennyi a telített oldat.

Előre is köszönöm! :)



2012. okt. 1. 00:17
 1/2 bongolo ***** válasza:

36,1 m/m% azt jelenti, hogy 100g oldatban van 36,1g ólomnitrát, vagyis 63,9g víz van mellette. Akkor 100g víz mellett ennyi oldott anyag lesz ugyanilyen koncentrációnál:

36,1 : 63,9 = x : 100

x = 100·36,1/63,9 g = 56,5 g


Induljunk ki 238g 100 fokos telített oldatból, abban van 100g víz és 138g ólomnitrát. Ha ezt lehűtjük 20 fokra, akkor az oldatban továbbra is 100g víz marad, de az ólomnitrátból csak 56,5 g lesz a telített oldatban, 138-56,5 = 81,5 g kiválik, mint tiszta átkristályosított ólom(II)-nitrát.


Szóval 138 grammból tudunk 81,5 grammot nyerni.

Arányosan: y grammból tudunk 100 grammot:

y = 100·138/81,5 g

2012. okt. 1. 00:43
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. okt. 1. 14:31