Határozzuk meg az xˇ2−yˇ2−5x+3y+6=0 implicit alakban megadott függvény deriváltját az y0 (x0) =0 helyen?


Határozzuk meg az


sin⁡( x )⋅cos⁡( y )+ln⁡( xy )=1


implicit alakban megadott függvény deriváltját!


2012. dec. 10. 22:44
 1/4 A kérdező kommentje:
Két feladatot tettem fel, félig tudom csak levezetni, utána fogalmam sincs, hogy mit hogyan... hátha valaki egyszerűbben levezetné és könnyebben emészthetővé válna számomra. Előre is köszönöm.
2012. dec. 10. 22:46
 2/4 bongolo ***** válasza:

F(x,y) = x²-y²-5x+3y+6

F' = −(∂F/∂x)/(∂F/∂y)


∂F/∂x = 2x-5

∂F/∂y = -2y+3


F' = (2x-5)/(2y-3)

Ha y₀(x₀) = 0, akkor F'(x₀,y₀) = (2x₀-5)/(2·0-3)

F'(x₀,y₀) = x₀ - 5/2


---

F(x,y) = sin(x)·cos(y) + ln(xy) - 1

∂F/∂x = cos(y)·cos(x) + y/(yx)

∂F/∂y = −sin(x)·sin(y) + x/(xy)

F'(x,y) = (cos(x)·cos(y) + 1/x)/(sin(x)·sin(y) − 1/y)

2012. dec. 11. 00:15
 3/4 bongolo ***** válasza:

Kis magyarázat még:

Parciális deriváláskor, mondjuk ∂F/∂x esetén az y-nal úgy kell számolni, mintha konstans lenne. Szóval mondjuk 3y deriváltja 0, sin(x)·cos(y) meg ugyanaz, mint c·sin(x) (vagyis a deriváltja c·cos(x), tehát cos(y)·cos(x))


∂F/∂y esetén meg pont fordítva persze, olyankor az x lesz a konstans.

2012. dec. 11. 00:19
 4/4 A kérdező kommentje:
Szia, köszi szépen a segítséget, azért ez így nekem sokkal érthetőbb, mint ahogy le volt nekem vezetve :)
2012. dec. 13. 17:53