Mit rontok el? (többi lent! )


Matek házi: Egy osztály 2/3 része angolul 3/4 része franciául tanul 10-en tanulják mind két nyelvet. Mennyi az osztály létszám?

egyenlet:

2/3 + 3/4 - 9/10=X /k.n.

80/120 + 90/120 - 108/120=X /x120

80+90-108=120X /ö.v.

62=120X

és ugye így nem jön ki segítenétek légyszi?? köszönöm!


2013. nov. 23. 20:05
 1/6 XenoMorph válasza:
bocsi, hogy nem tudok segíteni, de miért lesz a 10ből 9/10-ed?:D nem kötekedem, csak szeretném megérteni.
2013. nov. 23. 20:12
 2/6 anonim válasza:
nekem a végére x = 137/12-ed jött ki, de mivel ez nem egész szám, így ez nem jó. bár kissé kiestem már a gyakorlatból.
2013. nov. 23. 20:25
 3/6 anonim ***** válasza:

2x/3 + 3x/4 -10 = x


8x + 9x - 120 = 12x


5x = 120


x = 24 az osztálylétszám


Ell.:

Angol: 24 * 2/3 = 16

Francia: 24 * 3/4 = 18

Ez ugye öszesen 34, de 10-en mindkét nyelvet tanulják, ezt le kell vonni, mert a 16-ban és a 18-ban is benne van.

34-10 = huszonnégy :)

2013. nov. 23. 20:30
 4/6 A kérdező kommentje:

Sziasztok!!

Köszönöm a válaszokat! Azért lesz mert 1 egész 3/3; 4/4; és 10/10 mindegyik eggyel kevesebb mint 1 egész ezért!

2013. nov. 23. 20:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Az első kérdező kérdése jogos; honnan került oda az a -9/10?


A feladat felírásában követed el a legdurvább, legalapvetőbb hibát; az osztály 2/3-a nem azt jelenti, hogy csak úgy leírjuk a 2/3-ot. Szövegértéssel kell megoldani: az OSZTÁLY 2/3-a meg 3/4-e, és mivel az osztálylétszámot X-szel jelölted (amit jól is tettél), akkor 2x/3-at és 3x/4-et kellett volna felírni, a -9/10 helyett szimplán a -10-et. Ezt a fatális hibát leszámítva a gondolatmenet jó; a szitaformulát írtad fel (összeadtad a fentieket, majd akik két nyelvet tanultak, azokat kivontad, mivel azokat 2-szer számoltad meg). az egyenlet helyesen:


2X/3+3X/4-10=X /közös nevező: 12

8X/12+9X/12-120/12=12X/12 /*12

8X+9X-120=12X /összevonás

17X-120=12X /-17X

-120=-5X /:(-5)

24=X, vagyis az osztály létszám 24.


Az osztály 2/3-a, vagyis 24*2/3=16-an tanulnak angolul

Az osztály 3/4-e, vagyis 24*3/4=18-an tanulnak franciául

Az osztályból 10-en tanulják mindkettőt:

16+18-10=24 az osztálylétszám, minden klappol.


De ha jobban belegondolsz; 2/3+3/4+9/10 semmi szín alatt nem lesz 2-nél több, így nem is kaphatsz (reális) osztálylétszámot.

2013. nov. 23. 20:31
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! Sokat segítettetek!
2013. nov. 23. 20:36