Mi a fv inverze?

Figyelt kérdés
f(x)= log5(x+1)+1

2013. nov. 24. 10:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha nem igy van ne lőjjetek agyon


x=log5(y+1)+1

x-1=log5(y+1)

5ˇ(x-1)=y+1

y=5ˇ(x-1)-1

2013. nov. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így van,a megoldás is ezt hozza,csak nem tudtam hogy jön ki.
2013. nov. 24. 11:11
 3/3 anonim ***** válasza:

Most legyen I az inverz jele, bár ez nem egy szokásos jelölés.


f: Df -> Rf, x -> f(x) függvény inverze f: Rf -> Df, f(x) -> x. Tehát ha f x-hez y-t rendel, akkor inverze y-hoz x-t rendel.


Így is meg lehet adni: I(f(x))=x (tehát függvény és inverz kompozítja az identitás)


Arra kell figyelni, hogy nem feltétlenül invertálható a függvény egész értelmezési tartományán. Hisz egy függvény egy értéhez csak egy értéket rendelhet, de egy értéket, amit valamihez hozzárendelt azt egy másikhoz is hozzárendelheti. (Pl. sin(x), de akár x^2-n. sin(x)-nek egy periódusán lehet értelmezni az inverzét, x^2-nek meg a negatív vagy pozitív abcisszán). Ahhoz hogy invertálható legyen njektívnek kell lennie adott tartományom, ezt a tulajdonságot pedig a szigorú monotonítással lehet pl. bizonyítani.


Az inverz függvény megadása egyszerű.


y=log5(x+1)+1

Adott f hozzárendelése. Ahol y-t adjuk meg x függvényében. I semmi mást nem tesz, csak azt hogy x-t adja meg y függvényében. Tehát ki kell fejezni x-t. Lényegében egy össztett függvény f és csak sorra kell alkalmazni a függvényeinek inverzeit +1 -> -1, log5->5^, +1 -> -1


Most átírom saját jelölésre a felettem lévő válaszát:

y=log5(x+1)+1

y-1=log5(x+1)

5ˇ(y-1)=x+1

x=5ˇ(y-1)-1

Tehát megkaptuk x=I(y)

Nos nyilván itt ezt megszokás cserélni, mert ez itt az f-hez tartozó x és y, ami I esetén már y és x.

Tehát tényleg illendőbb úgy írni ahogy az első, de így szerintem érthetőbb.

2013. nov. 24. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!