Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy oldom meg a következő...

Hogy oldom meg a következő egyenletet?

Figyelt kérdés

2x+3=3^x

(Vagyis két x plusz három egyenlő három az x-edikennel.)


2010. jan. 21. 16:56
 1/10 anonim ***** válasza:
Ábrázold a két oldalt egy közös koordináta-rendszerben, és megkapod az eredményt. :)
2010. jan. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Próbáld intervallumfelezéssel, az mindenesetre biztos hogy csak egy megoldás létezhet és a megoldás az [1;2]-on lesz.
2010. jan. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Olyan egyszerűnek tűnik, de...

Bal oldal nincs sok értelme 3 hatványaként felírni.

Harmadik alapú logaritmust lehet vonni, a jobb oldal akkor x lesz, de mit kezdjek a log3(2x+3)-mal, erre nincs azonosság.

Grafikus úton próbáld meg, de ez csak közelítő eredményt ad.

Még gondolkodom rajta tovább.

2010. jan. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A matek tankönyvben majdnem ugyanez a példa van, és az is grafikusan van megoldva. :) (a tk-ban: 3^x=x+4)
2010. jan. 21. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Eddig 2 matektanárral próbálkoztunk, de csak a grafikus közelítés jött szóba. Valahogy csak meglehetne találni azt a két megoldást :S :D


[link]

Eddig oké, de azért valahogy csak ki lehet számolni :D

2010. jan. 21. 19:43
 6/10 anonim ***** válasza:

A 2. válasz írója vagyok, most hogy mutattad a képet, rájöttem hogy hülyeséget mondtam mert valamiért azt hittem, hogy a 3^x egy csökkenő függvény :)

Az intervallumfelezéses megoldási módszer persze a negatív tartományon is elvégezhető.

Ha Mozaikos matekkönyved van, akkor 181. oldal.

2010. jan. 21. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Pedig grafikusan lehet megoldani, itt a matek könyvemben a példa:

[link]


(sorry, az akksik levannak merülve a digitfényképezőmben, telót tudtam csak használni)

2010. jan. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Kár, hogy számolásos módszer nem igazán van rá, de azért ez a módszer is hasznos :)

Köszi a válaszokat!

2010. jan. 21. 22:25
 9/10 anonim ***** válasza:

"Eddig oké, de azért valahogy csak ki lehet számolni :D"


Ez sajnos nem igaz. Be lehet bizonyítani, hogy egy csomó egyenlet olyan, hogy nem lehet képlettel felírni a megoldását. (Ezek az úgynevezett "transzcendens" egyenletek.) Azt hiszem, ez is ilyen, de ebben nem vagyok 100%-ig biztos.

2010. jan. 22. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2010. jan. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!