Római Köztársaság?

Figyelt kérdés

A hódító háborúk társadalmi és politikai következményei a köztársaság korában.


[link]


Földkérdés: A meghódított területek a római nép (populus romanus) közös birtokába kerültek (agerpublicus), de a szenátori rend kisajátította őket bérlemények formájában, ezért megnőtt a nincstelen szegények (proletárok) száma, akik veszélyt jelentettek az államra.


- Hadsereg kérdése: Az elhúzódó háborúk és a katonai terhek miatt a hadsereg zömét alkotó plebejus származású parasztok tönkrementek, ezért nem tudtak tovább katonáskodni, ezért elvesztették római polgárjogukat. Hatása: csökkent a hadsereg létszáma.


- Rabszolgakérdés: A meghódított népek rabszolgákká váltak. A hódítások hatására jelentősen megnőtt a számuk csökkent az értékük, ezért rosszabbodott a helyzetük. A házak körül, műhelyekben, földeken és bányákban dolgoztatták őket. Sorsuk és körülményeik miatt gyakran fellázadtak (Pl.: Szicíliában).


- Az államirányítás zavarai: A megnövekedett területű birodalom irányítását képtelen volt ellátni a köztársaság korai szakaszában kialakult római hivatalszervezet (magistratus), ezért akadozott az irányítás. Hatására: veszélybe került a birodalom működése.



Esetleg itt még ki kell térni valamire Pun háborúk?



2015. jan. 25. 21:25
 1/3 anonim ***** válasza:

A pun háborúk befejezése után Karthagónak hadisarcot kellett fizetnie (Rómának) (ötven évre elosztva

tízezer talentumnyit)

2015. jan. 26. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Róma belpolitikai életét a 2. század első felében a nobilitas uralma jellemezte. A nobilitas köréből kerültek ki a hadvezérek, az újonnan meghódított provinciák helytartói. A hadizsákmányból és a tartományi kormányzás révén nagy jövedelemhez jutottak, ezt elsősorban földbirtokaik gyarapítására fordították.

Fontos politikai eszköz uralmuk biztosítására a

senatus, a nobilitas támasza, hatalmi szerve. A senatus egyre zártabb testületté vált, egyre ritkábban kerültek bele új emberek, akiknek felmenői közül korábban senki sem volt szenátor - A lex Villia annalis (i.e.180) szabályozta a hivatalviselés rendjét

2015. jan. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első és második pun háború után legalább hatvan-hatvanezer hadifogoly került rabszolgaként Itáliába

Cannae után a senatus rendelkezésére nyolcezer katonai

szolgálatra aélkalmas rabszolgát tudtak megvásárolni hogy felszabadításuk után besorozzák őket a megtizedelt hadseregbe

2015. jan. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!