Valaki tudná ezt a kísérletet elmagyarázni?
Tegyen a tálcán lévő három kémcsőbe kb. kétujjnyi tojásfehérje-oldatot, majd
tegyen az elsőbe szilárd nátrium-kloridot, a másodikba tömény etanolt, majd a
harmadikba kevés réz(II)-szulfát-oldatot! Figyelje meg a változásokat! Utána
öntsön mindhárom kémcsőbe kb. ötujjnyi desztillált vizet! Ismertesse és
értelmezze a tapasztalatait!
A fehérjék jellemző változása a koaguláció, azaz magyarul kicsapódás. Ez annak köszönhető, hogy a fehérjék hatalmas makromolekulák, amiknek akár egy kis konformációváltozása is eredményezhet drasztikus szerkezetváltozást vagy oldhatósági problémákat. Egy ilyet számos behatás előidézhet.
Kétféle koagulációt különböztetünk meg: reverzibilis (visszafordítható) és irreverzibilis. Enyhe melegítés hatására a fehérjék kicsapódhatnak de hűtés és víz hozzáadására újra feloldódhat. Ha intenzíven hevítjük (azaz főzzük), akkor visszafordíthatatlanul módosul a szerkezet. Ezért a főt tojást már hiába hűtöd vissza, nem lesz újra folyós a fehérje. A másik kicsapódást okozó tényező a szervetlen sók. Azt szoktuk mondani, hogy könnyűfémsók (pl NaCl) reverzibilisen csapják ki a fehérjéket, azaz hígításra kitisztul az oldat. Nehézfémsók, mint pl a réz, irreverzibilis változást okoznak, tehát ezen már a hígítás sem segít. Végül ott az etanol, ami egy híres denaturálószer, az is könnyen kicsapja a fehérjéket, de híg etanol esetén ez még visszafordítható, tiszta etanol esetén nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!