Kémia ph számításhoz kérnék segítséget?


Mennyi az alábbi oldatok ph-ja?

a, 10cm3 0,200 mol/dm3 konc. sósavoldatot 250.0 cm3 re hígitunk

b. 0,500 tömeg% os 1,025 g/cm3 sűrűségű nátrium-hidroxid oldat

c. 100 cm3 0.100 mol/dm3 konc. ammónia-oldat és 30 cm3 0,200 mol/dm3 konc. sósavoldat elegyítésével kapunk

d, 50 cm3 1,00 mol/dm3 konc. NaH2PO4 oldathoz adunk 75,0 cm3 0,800 mol/dm3 nátrium-hidroxid oldatot



2016. okt. 23. 09:46
 1/1 Arp Du ***** válasza:

a, 10cm3 =0,01dm3

térfogat*konc.=0,002 mol

HCl 100% disszociál (H+ és Cl-), H+ ionból 0,002 mol

hígítás után H+ konc: [H+]= 0,002mol/0,25dm3=...

pH=-log[H+] (10-es alapú, számológépen log gomb)

pH=2,1


b, 1025 g/dm3, 1 dm3-ben NaOH: 1025 g*0,5/100= 5,125 g

5,125g/ 40g/mol(NaOH mol.tömege)=X mol NaOH 1dm3-ben

ugyanennyi mol OH- (100%-os NaOH->Na+ + OH- disszociáció) [OH-]=X mol/dm3

pOH=-log[OH-] pH=14-pOH


c, 0,1 dm3 *0,1mol/dm3=0,01 mol ammónia (OH- ion az oldatban)

0,03 dm3 *0,2mol/dm3= 0,006 mol sósav (H+ ion az oldatban)

0,01-0,006=0,004 mol ammónia többlet,ennyi OH- többlet

OH-:0,004 mol/0,13 dm3= 0,031 mol/dm3

2016. okt. 23. 17:21