Mi az alábbi sorok összege?


Az alábbi konvergens sorok összegét kellene kiszámítani.

Mi ennek a feladatnak a menete?

1) ∑ n=0, ∞

5/ (2^3n+3)

(Tehát öt törtvonal, alatta pedig kettő a 3 n + harmadikon)

2) ∑ n=0, ∞

2+(-2)^2 / 3^n (kettő + minusz kettő a másodikon, törtjel három az n-ediken)

Hogyan számoljuk sorok összegét?

Már sok helyen olvastam utána, de nem világos még így sem...



#összeg #sor #konvergens #sorok összege
2016. nov. 7. 18:23
 1/7 A kérdező kommentje:

Az elsőnél addig eljutottam, hogy 5/8 ∑ (1/8)

már, ha van benne ilyen és jól indultam el :o már csak egy tört kellene a végére :o de lehet butaságot írok..

2016. nov. 7. 18:39
 2/7 anonim ***** válasza:

1, Végtelen sor, tehát

q = a(n+1) / a(n) = 1/8

q<1:

S = a0 / (1-q)

S = a0 / (1-q) = (5/8) / (1-1/8)



0,625/(1-0,125)

2016. nov. 7. 18:54
 3/7 A kérdező kommentje:
A másodiknál pedig talán 9/4? de lehet ott is elrontottam az utolsó lépéseket..
2016. nov. 7. 18:54
 4/7 anonim ***** válasza:

Persze a fenti a n=végtelen esetre igaz, ha n-re kell felírni, akkor ez nem jó.


2, nem biztos, hogy értem, mert ha így van, akkor az ez (a -2-t négyzetre emeltem):

2 + 4/(3^n)

Biztos jó így?

2016. nov. 7. 19:04
 5/7 A kérdező kommentje:

Juj, de jó, hogy írod, bocsánat elírtam a másodikat... fáradt az agyam. Figyelmetlen vagyok.

2+(-2^n) / 3^n

Tehát a számlálóban 2 plusz minusz kettő az n-ediken

nevezőben pedig három az n-ediken.

Bocsánat.

2016. nov. 7. 19:09
 6/7 A kérdező kommentje:
Az elsőre kijött, hogy 5/7 :) Köszönöm!
2016. nov. 7. 19:18
 7/7 anonim ***** válasza:

( 2 + (-2)^n ) / (3^n)

Ez így nem mértani sorozat, de ha felbontod két sorozatra, akkor két mértani sorozatot kapsz:

A: ( 2 ) / (3^n)

B: ( (-2)^n ) / (3^n)

A sorozat: q=1/3, S(A)=a0/(1-q) = 2/(1-1/3) = 2/(2/3) = 3

B sorozat: q=-2/3, S(B)=a0/(1-q) = 1 / (1-(-2/3)) = 1 / (5/3) = 3/5 = 0,6

Innentől csak össze kell adni:

S(A) + S(B) = S(A+B) = 3 + 3/5 = 3,6

2016. nov. 7. 19:45