Hogyan kell megoldani ezt a matematika feladatot?


Az x^2-(4k-8)x+k^2-2k+2=0 egyenletben határozzuk meg k értékét úgy, hogy az egyenlet gyökei csak előjelben térnek el.

Köszönöm a válaszokat előre is:)



2016. nov. 9. 19:20
 1/5 anonim ***** válasza:
y tengelynek kell lennie a parabola szimmetria tengelyének.
2016. nov. 9. 19:30
 2/5 A kérdező kommentje:
Nekem nem grafikusan kell megoldanom, mert a témakör neve: A gyöktényezős alak. Gyökök és együtthatók közötti összefüggés.
2016. nov. 9. 19:33
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Viète-formula:

x1+x2=-b/a=8-4k=0

ebből k=2

2016. nov. 9. 19:38
 4/5 anonim ***** válasza:
58%

Legyen az egyenlet két megoldása a, -a. Ekkor az egyenlet felírható így:

(x-a)(x+a)=x²-(4k-8)x+(k²-2k+2)

x²-a²=x²-(4k-8)x+(k²-2k+2)

0x-a²=-(4k-8)x+(k²-2k+2)

Ebből látszik, hogy:

0=-(4k-8)

-a²=k²-2k+2

Tehát:

4k-8=0

4k=8

k=2

Az -a²=k²-2k+2 részből pedig a két gyököt tudod meghatározni.


Egy másik megoldás:

A másodfokú egyenlet gyökei:

(-b±√(b²-4ac))/(2a)=(-b)/(2a)±√(b²-4ac)/(2a).

Ez felírható ilyen alakban is: e±f. A két gyök ekkor e+f valamint e-f.

e+f=-(e-f) felhírható ebből, aminek a megoldása e=0. Tehát (-b)/(2a)=0, ami akkor lehet, ha b=0.

Tehát: -(4k-8)=0

Amiből k=2 szintén kijön.

2016. nov. 9. 19:41
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. nov. 9. 19:43