Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A cos (x) / (x^p) ; illetve a...

A cos (x) / (x^p) ; illetve a sin (x) / (x^p) ; ahol 0<p<1 integráljai [1;+végtelen[-on konvergens?

Figyelt kérdés
2016. dec. 16. 23:36
 1/5 A kérdező kommentje:
Vagy nem is [1;+végtelen[-en kérdezem, hanem inkább [pÍ/2;+végtelen[-en....mert beÍrtam graph sketchbe p=1/2-re...és graphsketchen Így ránézésre olyan mintha divergens lenen az adott intervallumon....wolfram alphaba beÍrva meg mégis kiÍr valami értéket...tehát konvergensnek kellene lennie...de miért? ha p>1 akkor megértem,hogy a kérdezett intervallumon az integrál miért konvergens...de ha p<1 akkor miért az?
2016. dec. 16. 23:54
 2/5 dq ***** válasza:

[link]


Ez például a végtelenbe tartva konvergál 1-hez.

Nem abszolút konvergens, de, végül is konvergens, ha ez a kérdésed, amúgy nem teljesen értem.

Kábé ugyanazért, mint a Leibniz-féle sor.


Azt hiszem sqrt(pi/2)-höz konvergál, lehet hogy nem annyira lehetetlenül nehéz megmutatni közvetlenül is.

2016. dec. 17. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 dq ***** válasza:
* nem 1-hez, hanem sqrt(pi/2)-höz
2016. dec. 17. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

[link]


Itt látható, hogy pl.: sinx/(x^(1/2)) az bőven nincs (ill. nem mindig van) az 1/x függvény görbe alatt...és mivel az 1/x integrálja divergens, azt mondanám (naivan), hogy a sinx/(x^(1/2)) is divergens az [1;+végtelen[ intervallumon

...sőt; már az 1/(x^(1/2)) is divergens az [1;+végtelen[- intervallumon...Így nem értem, hogy akkor a sinx/(x^(1/2)) hogy lehet konvergens?...igazából az a legerősebb állÍtásom, amit nem értek, hogy ha pl megvizsgálod itt:

[link]

akkor látható a grafikonokon; hogy a sin(x)/x^((2)) [1;+végtelenen[-en konvergens ....de a sinx/(x^(1/2)) grafikonja "tökre kileng" ahhoz képest; és mégis konvergens.....az 1/x függvényhez képest is nagyon kileng...az 1/x mégis divergens ez meg konvergens...MIÉRT? xd....bocsánat ha hülyeségeket Írok, de egyszerűen tényleg nem látom át...

2016. dec. 17. 09:43
 5/5 dq ***** válasza:

Mert a sin(x) függvény váltakozó elõjelû és periodikus.


Ezért az integrálban Pi-nként váltakozó elõjellel adsz össze egyre kisebb számokat. (Ez így nem biztos, hogy elégséges.) És mert az x^(-1/2) mon csökken.


Például meg lehet mutatni, hogy ha az elsõ periódus után a maximuma mondjuk 3 volt, akkor, késõbb sem megy 3 fölé a függvény. Minimumra hasonlóan.

Az ilyen kilengések nagysága meg egyre csökken, egészen a 0-ig, tehát szépen közrefogják az integral_0^inf értékét, tartanak egymáshoz, két-csendõr-elv.


Rajzold le, vagy, ábrázoltasd.

2016. dec. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!