Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy újságot hogyan kell...

Egy újságot hogyan kell bemutatni? Miről beszéljek?

Figyelt kérdés

Szóval: az iskolában emelt magyarra járok, 11-es vagyok. Mindenki más újságot kapott ( persze van, akiknek egyforma ). Én személy szerint a National Geographic 2008. augusztus számát kaptam. Az a feladatom, hogy mutassam be az újságot kiselőadás módjában. Annyi tippet adott a tanár, hogy kell beszélni többek között arról, hogy milyen jellegűek az írások, és ki kell választani az újságból egy cikket és bemutatni. Fogalmam nincs, hogyan kezdjek hozzá, nem csináltam még ilyet. Nem tudom mi kellene a bevezetésbe, a tárgyalás részében miről beszéljek, és a befejeztésbe mit mondjak.


Légyszi, aki tud segítsen!


2008. nov. 9. 14:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A bevezetesben en elmondanam, hogy milyen ujsagot kaptam, mi a temaja, milyen jelleguek a cikkek benne.


A targyalasban mondd el, hogy melyik cikket valasztottad, es ezt reszletesen mutasd be. Mirol szol, ki irta, milyen apropobol, mi a tanulsaga( ha van) stb.


A befejezesben megindokolnam, miert ezt a cikket talaltam legalkalmasabbnak a kifejtesre (pl. mert nagyon izgalmas/engem erdeklo temaval foglalkozik/fontos hogy felhivja a vilag figyelmet erre a problemara stb.).

2008. nov. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!!! Nagyon hasznos amit írtál!!! :)
2008. nov. 9. 17:02
 3/9 anonim ***** válasza:
91%

Én sem csináltam még újságbemutatást, így a 3 klasszikus rész megállapítását rád bízom.



Viszont íme néhány ötletcsíra, hogy mire érdemes kitérni:

(Persze akkor van könnyű dolgod, ha már volt a kezedben sok különböző műfajú kiadvány...)


Szerintem vedd olyan alaposra a dolgot, mintha egy "ufónak" mondanád el a bemutatását:


Időszaki kiadvány, külföldiül: periodika (nem napilap)

Nemzetközi viszonylatban jelenik meg, te a magyar kiadását nézted.


Tartalmi és technikai jellegű elemzés is kell:

Technikai:

Fényes, jó minőségű papír, hogy a színes fotók jól érvényesülhessenek (a fotóikra nagyon kényesek, művészi szintű de hiteles, eredeti képeket engednek megjelenni)


A betűtípus, betűnagyság, tördelés, kép-szöveg arány, címek figyelemfelkeltő volta, tartalomjegyzék stb.: ezekre is kitérhetsz.


A kiadó egy tévécsatornát is működtet, szintén NG címmel és logóval!


Tartalmi:

A reklámok, hirdetések szükségesek a fenntarthatóságához, de ezek is minőségi cégek, áruk reklámjai. Általában nemzetközi szinten is jelentős cégeké. Presztizs okokból nyilván nem lehet a sarki zöldséges akciós banánját reklámozni benne...


A címéből adódóan elsősorban földrajzi jellegű témákat vizsgál, ezen belül is természetföldrajziakat, de társadalom és gazdaság földrajzi, biológiai, környezetvédelmi, történelmi, fizikai, csillagászati összefüggésű cikkek is megjelennek. Nem egy országra vonatkozóan, hanem a címének megfelelően minden kontinens, ország képvisel(tethet)i magát.


Tematikus különszámai is megjelennek, amelyben egy szűkebb témára koncentrálnak a cikkekben.


A cikkek tudományos igényűek, szakemberek írják, általában szakszókincset is használva, de az igényes ismeretterjesztést is szem előtt tartva nem "durván" szakmai szókinccsel.


Következésképpen nem írhat akárki akármilyen témáról benne, mert itt cikkel, fotóval megjelenni rangot jelent. Szakmai vonatkozásban (pl. tudományos dolgozat pl. doktori értekezés, diplomamunka esetében) ha innen idézel, akkor hiteles forrásnak fogadják el, vagy a másik irány: ha ilyen helyen publikálsz (doktori dolgozathoz kell rendelkezni szakcikkes publikációval), akkor elfogadják értékes kötelező publikációként.


A cikkek egy adott témát alaposan, mélyen körbejárnak, fotókkal is alátámasztva. Terjedelmük több oldalas is lehet, a tudományos igényesség miatt.


Nézd meg, hogy vannak-e benne kis színes hírek, olvasói levelek, szerkesztői-szerkesztőségi észrevételek és üzenetek, álláspontok, sorozatok, poénos dolgok, reklámok, tehát különböző műfajú, stílusú anyagok, írások.


Ha egy politikai napilappal (Magyar Nemzet, Népszabi) és egy bulvárlappal (Blikk, Kiskegyed) összehasonlítod, nagy különbségeket látsz! Ezeket próbáld meg megfogni!


fifikus_fizikus

:-)

2008. nov. 9. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
91%

+technikai kieg.:


Nincs margó az oldaltükörnél a képeknek, így nagyobb felületet kihasználhatnak! (Szövegnek természetesen kell margó.)


A lapok ragasztottak! Nem csak egybehajtogatottak, mint egy napilapnál, mert szétesne, nem is tűzött, mint pl. egy Kiskegyednél, mert az is kitépésre biztatna. A ragasztással az értékes könyvszerűségét erősítik, hogy így egyben alkot egy egészet és nem szétdarabolva.


fifikus_fizikus

:-)

2008. nov. 9. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ohh! Nagyon szépen köszönöm!!! :) Ez igazán hasznos! Nagyon hálás vagyok! :)
2008. nov. 10. 20:04
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia Kérdező!


Bocs, de ha kérhetlek, légyszi pontozd a válaszaim :-))))

szeretném növelni a százalékaimat:-)


fifikus_fizikus

2008. nov. 11. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
okés :) megtörtént! :)
2008. nov. 11. 22:41
 8/9 anonim ***** válasza:

Csak néhány apró érdekesség/adalék:

A név mellett a sárga keret is le van védve. Vagyis ezzel a színnel és ilyen kerettel nem jelenhet meg semmilyen más folyóirat vagy kiadvány. :)


(októberben)Pont 120 éve jelent meg az első NG.


32 nyelven jelenik meg.


(azért szerintem a belső tartalomra koncentrálj elsősorban. Annak a jellemzőit, sajátosságait mond el. )

2008. nov. 12. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
hú, köszönöm szépen! Igazából keddre kellett volna, hogy kész legyen, csak beteg vagyok, így majd jövő7 kedden mutatom be! :) köszönöm a tanácsot! :)
2008. nov. 12. 12:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!