Megengedheti magának ezt a "luxust", a mai helyzetben, egy magyar gimnázium?
Mondjuk van egy végzős, fiú diák, és van a tanárnője.
Összejönnek, és ez sajna kiderül.
A srác szülei nem tesznek feljelentést, sőt, nem is zavarja őket a dolog.
Ez esetben, az iskola, megteheti azt, hogy kirúgja a 2 szakvizsgás, osztályfőnök tanárt, veszélybe sodorva az érettségit, és persze a szeptemberi kezdést?
Mondjuk, hogy elméleti a kérdés.
Megengedheti, legfeljebb a tankerület keres valakit, aki vizsgáztat helyette.
Itt azért jogosan merül fel az összeférhetetlenség ténye, ami az érettségit is befolyásolhatja.
#3
Etikai vétség miatt simán kirúghatják, ne beszélj baromságokat, ez bőven megtudja sérteni a tanár-diák etikai viszonyt. Plusz, mivel a tanár, mint nevelő szerepet betöltő közfeladatot ellátó személy egy közintézményben, simán megvádolható befolyásolással vagy akár visszaéléssel. Nem annyira fekete és fehér ez, mint ahogy egyesek hiszik.
"nem hanyagolta el a munkáját. Max az érettségire kéne másik tanárt kijelölni."
. És véletlenül nem lenne a munkavállalónak kötelessége az összeférhetetlenséget jelezni a munkáltató felé?
Mert ennek elmulasztása komoly dolog.
Itt nem az etikáról, meg a kirugás veszélyéről szólt a kérdés. Eleve nincsenek tanárok, tehát bár a kirúgás jogos, de lehet, hogy az iskola jobban megszívja, mint a tanár, ha nem találnak helyette senkit.
Nem ez a szitu, de egy példa: férjem volt osztálytársa, és a pár évvel idősebb tanáruk összejöttek, igaz, ők érettségi után. A srác programozó lett, a csaj (azóta a felesége) pedig először magántanár, majd jógaoktató, és egy elég jól menő jógastúdiója van. Tehát jobban járt, hogy otthagyta a közoktatást. Részben anyagilag, másrészt kapott volna hideget-meleget, mert egy volt diákkal házasodott össze.
Nem azt akarom ezzel mondani, hogy helyes, amit a tanár tett, hanem hogy lehet, hogy nem ő lesz a kirúgás vesztese.
Az eset nem bűncselekmény, de fegyelmi vétség. A kiskorú felügyeletével, nevelésével megbízott közalkalmazott egy ilyen viszonnyal veszélyeztetheti a kiskorú személyiségfejlődését. A munkáltató az eset vizsgálata és mérlegelés után dönthet úgy, hogy erre hivatkozva megszünteti a közalkalmazott munkaviszonyát. Nyilván másképp ítéltetik, ha egy 15 éves vagy egy 18-hoz közeli kiskorúról van szó, de bármelyik lehet joggal kifogásolható. Ha pedig egy pedagógus nem képes egy felügyeletére és nevelésére bízott diákkal való egyenlőtlen, alá-fölé rendeltségi viszonyát helyén kezelni, akkor joggal megkérdőjelezhető, hogy alkalmas-e erre a hivatásra.
Azt a mítoszt, hogy én annyira jó vagyok, hogy engem nem tudnak kirakni, meg tessék elfelejteni. "Pótolhatatlan" emberek pofáraesésétől csattog az utcakő a városban.
Utolsónak szeretném jelezni: a jelenleg érvényes jogszabályok szerint fegyelmi eljárás a köznevelésben dolgozó pedagógusok esetben nincs.
A státusztörvény tervezetében viszont az áll, hogy nagyon szeretnék újra bevezetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!