Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » ELTE könyvtár- és információtu...

ELTE könyvtár- és információtudomány mesterképzés felvételi elbeszélgetésen mire lehet számítani?

Figyelt kérdés

Más alapszakról jövök kreditelismeréssel.

"Szóbeli szakasz:

Szakmai alkalmasságot és orientációt felmérő beszélgetés. A felkészülést segítik az irodalomjegyzékben közölt hazai könyvtár- és információtudományi szakfolyóiratok számai 4 évre visszamenőleg."

Van valakinek tapasztalata, hogy mire fókuszáltak?


Az is érdekelne, ha esetleg valaki hasonlóan más szakról jött, a hiányzó kreditek etc pótlása hogyan történik a gyakorlatban (állami költségtérítéses szakon)?



2023. máj. 18. 09:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Pár éve felvételiztem: a szóbeli elbeszélgetés inkább formaság, mivel a kevés jelentkező miatt szinte mindenkit fel kell venni a szak indításához. Aki egyenes ági szakról érkezik (informatikus könyvtáros, régi könyvtár szak), az számíthat szakmai(bb) kérdésekre, de a felvételi lényege, hogy kiszűrje az egyértelműen alkalmatlan és eltévedt jelentkezőket. Mivel más szakról jössz (miről pontosan?), javaslom, hogy nézz meg pár Könyvtári Figyelő/Tudományos és Műszaki Tájékoztatás számot (mindkettő elérhető ingyen online), tudj egy picit beszélni egy általad érdekesnek tartott témával kapcsolatban. Nálunk explicite azt kérdezték, milyen cikkeket olvastál.


A hiányzó krediteket a megadott időn belül teljesítened kell elsősorban úgy, hogy lehallgatsz alapszakos kurzusokat. A képzés 120 kredites, ennek 10%-át (12) meg nem haladó kreditértékben vehetsz fel ingyen szabadon választható tárgyakat, ebből szabadon pótolhatsz tehát. Állami/önköltséges között nincs különbség e tekintetben, 10% felett fizetned kell.


Személyes véleményem, hogy mindenképp el szeretnéd végezni ezt a képzést, azt ne Budapesten tedd, menj inkább Pécsre vagy Szegedre. Az ELTE ugyan jobban néz ki papíron, de érdemi tudást vagy tapasztalatot itt nem fogsz magadra szedni, én konkrétan semmi újat nem tanultam a (vidéken végzett) alapszakhoz képest, de cserébe az életkedvemet is elvették. Ha Csík Tibor (nagy eséllyel) bent lesz a felvételin, tapasztalni fogod, mire gondolok, keress rá markmyprofessoron...

2023. máj. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, sokat segített a válasz.


Művelődésszervező alapszakom van. Levelező államilag finanszírozottan kerestem a képzést, idén (és ha jól emlékszem tavaly is) csak az ELTE-n és Egerben hirdették meg. Szívem szerint Egerbe jelentkeztem volna, de mivel budapesti vagyok és dolgozom, praktikus okokból az ELTE-t választottam elsőre. Helyben jóval kisebb költség (utazás és szállás nélkül) és jóval kevesebb szabadságot kell kivenni.


Mondjuk, amit mondtál a képzésről, megint elgondolkodtatott, de mivel Egerbe most be sem adtam, erről már lemaradtam - hacsak nem várok egy félévet, tavaly legalábbis ott indítottak keresztféléves képzést.

Azért megnézem a markmyprofessort :), hadd lombozódjak le.

Beadtam még más szakra is jelentkezést, szóval egy kicsit még gondolkodhatok... :)

2023. jún. 1. 19:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Művelődésszervező szakkal nem lesz problémád, régen (az 5 éves egyetemi, mai osztatlan képzésben) együtt volt a kettő, tehát nem Mekka-Medina a két szak távolsága. Arra mindenképp készülni érdemes, hogy lesznek olyan alapszakon elhangzott dolgok (dokumentumleírás, osztályozás), amiket alapnak vehetnek (de nem fognak, mert általában több a "külsős", mint az infókönyvtár alapszakos - döntően ezeket kellene pótolnod).


Levelezőn Egerben, Pécsen és Szegeden is meghirdetik a képzést, a levelező mindig nagyobb eséllyel indul, mint a nappali (arra figyelj, hogy a szak neve idéntől könyvtár- és információtudomány): [link]


Keresztfélévben csak Egerben szokott indulni egyedül, ha jól tudom. Ha érdekel, hogy alakultak a felvételi számok az elmúlt években: [link]


A szakkal kapcsolatban azt kell eldöntened, mit akarsz vele elérni. Jó fizetést, de nem vezetői posztot? Nem ad pluszt. Olyan (könyvtár/osztály)vezető akarsz lenni, ahol az egyetemi végzettség előírás? Tiszta sor. Szeretnél "sunyiba" egyszakos tanári diplomát szerezni? Képzés után 2 félév alatt könyvtárostanár is lehetsz ingyen.

2023. jún. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Szuper bennfentes infok :) - ezt jó hallani, az művszerről, meg hogy sok a külsős.


Igen, van levelező a többi helyen is, de csak Egerben és Bp-n indul államilag finanszírozottan.


Rátapintottál: ), jelenleg úgy tervezem, hogy még elvégzem utána a 2 féléves könyvtárostanárit - az még belefér az államilag finanszírozott keretembe.


Egyébként nem vágyom vezetői posztra és a pozíciók, amik érdekeltek általában megelégednének az alapszakkal - de nekem diplomával így már jobban megéri elvégezni a kétéves mesterszakot, mint a hároméves alapszakot - és az MA-t elfogadják oda, ahol BA kell, de fordítva nem.

Ezenkívül jó ideig éltem külföldön, és bár a közeljövőben családi okok miatt itthon leszek, de 5-6 év távlatában újra szóba kerülhet - itthon ugyan nincs akkora jelentősége a mesterképzés meglétének, de külföldön eléggé van, anyagilag is, meg áltálában elvárják nem vezetői munkakörökben is.

2023. jún. 2. 20:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!