Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egy orvos/jogász/gyógyszerész....

Egy orvos/jogász/gyógyszerész. Stb doktorija akkor "egyenrangú" pl. egy matematikus doktorijával, ha PhD képzést végez?

Figyelt kérdés
Vannak szakok, ahol a végzett hallgatók a diplomával kapnak "Dr-t a nevük elé": orvos, fogorvos, gyógyszerész, állatorvos, jogász. Mások pl. matematikusok, mérnökök, történészek....stb csak akkor kapják meg a "Dr-t a nevük elé", ha elvégzik a PhD-t egy szakirányon belül, és így ők tudományos doktorok lesznek. Ezzel a doktorival tehát pl egy akkor kap "egyenértékű", tehát olyan doktorit, ami tudományos fokozat, ha ő is elvégzi a PhD-t pl. anatómiából vagy biokémiából és akkor az anatómia/biokémia doktora lesz?

2014. dec. 18. 11:47
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Utolsó mondatom helyesen: "Ezzel a doktorival tehát pl egy orvos akkor kap "egyenértékű", tehát olyan doktorit, ami tudományos fokozat, ha ő is elvégzi a PhD-t pl. anatómiából vagy biokémiából és akkor az anatómia/biokémia doktora lesz?"
2014. dec. 18. 11:48
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A kettő doktori nem összekeverendő.

Az orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek, jogászok foglalkozásdoktori címet kapnak.

A PhD tudományos doktori fokozat, semmi köze a foglakozásdoktorihoz. Ezt bárki megszerezheti aki elvégzett egy szakor mester- vagy osztatlan képzésben, legyen matematikus, filozófus vagy orvos (utóbbinak ilyenkor már két doktori címe is van).

Még van a nagydoktori is, ezt az MTA adja.

2014. dec. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
64%
Nem. Az orvos, jogász, gyógyszerés és állatorvos 'dr.' címe nem tudományos fokozat.
2014. dec. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Utolsó olvasd már vissza a kérdésemet.... Ugyanezt írtam, hogy az a diploma része.... De ha egy orvos pl anatómiából elvégzi a PhD-t, akkor már tudományos doktor....
2014. dec. 18. 12:17
 5/15 anonim ***** válasza:
90%

Az orvos, jogász stb dr. jelzése a mesterszintű egyetemi végzettségre utal, ahogyan más szakokon az MSc, vagy MA.


A PhD a legmagasabb iskolai végzettséget és egyúttal az egyetlen tudományos fokozatot jelenti.


Más "doktor"-nak nevezett címek is vannak, amelyet különböző intézmények adományozhatnak, ilyen például az egyetemek által adományozott Dr. h.c. (honoris causa doktori cím), vagy az MTA által adományozott MTA doktora cím, amely nem tévesztendő össze a régi nagydoktori fokozattal, amely az akkori törvények szerint tudományos fokozatnak számított (szovjet típusú rendszerben).

2014. dec. 18. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
41%

"Utolsó olvasd már vissza a kérdésemet.... Ugyanezt írtam, hogy az a diploma része.... De ha egy orvos pl anatómiából elvégzi a PhD-t, akkor már tudományos doktor...."


- Ja, tehát megávlaszoltad a kérdésed. Gratulálok.

Ettől függetlenül igaz, hogy a dr. cím az említetteknél nem tudományos fokozat, de rejtély, miért ne kapnának tudományos fokozatot azok a doktorok, jogászok stb., aki doktori iskolát végeznek.

2014. dec. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
50%
Azért az MTA doktora még tudományos CÍM.
2014. dec. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
34%
Teljesen értelmetlen a kérdésed, csak sejteni lehet mit akarsz. Az , hogy mi egyenértékű ebben a témában az szubjektív. Én pl gyógyszerész vagyok és egy történésznek vagy néprajzosnak még phDval együtt sem tartom egyenértékűnek a képzettségét az enyémmel. Azok a képzések, amihez eleve jár a dr sokkal, de sokkal erősebbek, mint a többi, azok még phD val együtt sem közelítik meg azt a szintet. Így én ezeket a phD-s doktori címeket nem sokba nézem, mert ezek megszerzése könnyebb, mintha pl azt a 3 évet valamilyen végzettségnek megfelelő munkával töltenéd. Sok olyat ismerek, aki azért phD zik, mert sehová nem vették fel dolgozni, aztán visszasírta magát az egyetemre...
2014. dec. 21. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
64%
Megnéznélek, ahogy a levéltárban elolvasol 600 latin okleveles forrást.
2014. dec. 26. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
48%

Tudjátok, mindenkitől azt hallom, hogy a gyógyszerész -ellentétben az orvossal meg a fogorvossal, mentőssel, diplomás ápolóval- egy beképzelt pöffeszkedő nagyszájú valaki az egészségügyben, aki ráadásul szinte semmit nem tud. Én következetesen elmondom, hogy nem szeretem az ilyen sztereotípiákat, és ez biztos csak egyes rossz tapasztalatok miatt van, de könyörgöm csak itt a GYK-n ez a 46%-os (őőő, mondjuk a válaszainak a "hasznossága" is sokat elmond róla) a negyedik beképzelt gyógyszerész, akibe belefutok, a negyedik!

A fenébe is, igaz ez a rohadt sztereotípia!


Személyes sztorim egy gyógyszerésszel, szóba került kettőnk közt a mikrobiológia, semmit, de szó semmit nem tudott! Nem tudta elmondani nekem, hogy mi a különbség a Gram-pozitív meg Gram-negatív baktériumok között. A szerves kémia területén lévő hiányosságait meg jobb nem is emlegetni...


Szóval én például úgy gondolom, hogy a munkadoktori címek nem érnek semmit, pont a gyógyszerész képzés az, ahol nagyon nem lenne szabad doktori címeket kiszórni boldog-boldogtalannak! Bocs amiért szétOFF-olom a kérdést, de nem bírom ezt a fajta beképzelt bunkóságot senkitől!

2014. dec. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!