Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Anglisztika szakkal lehetek...

Anglisztika szakkal lehetek egyetemi tanár, ha megcsinálom a PhD-t?

Figyelt kérdés
Mert ugye más szakokon sem hivatásos tanárok tanítanak, "csak" kiemelkedő szakemberek. Vagy ez a nyelvszakon másképpen van? Mert megnéztem, és az összes egyetemi oktatónak tanári végzettsége van.
2017. jan. 21. 15:18
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Na tisztázzunk pár dolgot. A PhD egy tudományos fokozat, nem pedig tanári végzettség. A legtöbb egyetemen nem tanárok tanítanak, hanem az adott szakterület kiemelkedő kutatói, feltételezem, nyelvszakon is. Nem attól lesz valaki egyetemi tanár, hogy az egyetemen tanít. Az az egyetemi oktató. Az egyetemi tanár a legmagasabb szintű oktatói beosztás/munkakör/cím, mely a docens, adjunktus és tanársegéd felett áll.

Na, most hogy a kukacoskodásnak vége, a kérdésedre válaszolva: igen, lehetsz. Bármilyen alapképzés elvégzése után mehetsz mesterképzésre, onnan pedig doktori képzésre. Ha ezt elvégzed, és a doktori fokozatot is megszerzed, akkor máris van tudományos fokozatod. Viszont amíg ide eljutsz, valószínűleg már kell tanítanod a PhD alatt, bizonyos kondíciókkal már mesterképzés alatt is taníthatsz (jellemzően gyakorlatvezetőként). Összességében ahhoz, hogy az egyetemen taníthass, nem szükséges PhD, de erősen javallott.

2017. jan. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

"Na tisztázzunk pár dolgot. A PhD egy tudományos fokozat, nem pedig tanári végzettség. "


Igen, ezzel tisztában vagyok. De a PhD feltétele az egyetemi oktatónak.


"A legtöbb egyetemen nem tanárok tanítanak, hanem az adott szakterület kiemelkedő kutatói, feltételezem, nyelvszakon is."


Én azt láttam, hogy nyelvszakon olyanok tanítanak, akik nem csak kiemelkedő kutatók, hanem tanári diplomával rendelkezőek is.


Nem attól lesz valaki egyetemi tanár, hogy az egyetemen tanít. Az az egyetemi oktató. Az egyetemi tanár a legmagasabb szintű oktatói beosztás/munkakör/cím, mely a docens, adjunktus és tanársegéd felett áll."


Igen, tudom. Nyelvbotlás, bocsi.

2017. jan. 21. 16:48
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem, a PhD nem feltétele annak, hogy egyetemi oktató legyél. A tanársegédek és (igaz sokkal ritkább esetekben) az adjunktusok sem rendelkeznek tudományos fokozattal, holott egyetemi oktatók. Az mondjuk tény és való, hogy nem lehet az ember egy életen keresztül tanársegéd, ha nem szerez doktori fokozatot, előbb-utóbb kikerül onnan, bár, ha oktatóként nélkülözhetetlen, óraadóként ott maradhat (és az egyetem szenátusa akár mesteroktató címet is adományozhat neki).


Éppen lehet, hogy ezt láttad, de ez legnagyobb valószínűséggel arra vezethető vissza, hogy nagyon sokáig nem igazán volt elterjedve az, hogy valaki csak a nyelvet tanulja, általában tanári képzésen belül volt erre lehetőség. Így, aki jelenleg a felsőoktatásban tanít, nagy valószínűséggel még nem anglisztika szakos bölcsészként, hanem angoltanárként szerezte a diplomáját.

2017. jan. 21. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!