Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Azt hallottam nemrég egy...

Azt hallottam nemrég egy konferencián, hogy a mai magyar tizenéveseknek több, mint fele nem menne át egy középfokú "magyar, mint idegen nyelv" nyelvvizsgán, azaz nem beszélik anyanyelvi szinten az anyanyelvüket. Nektek mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés
Ahogy az oldalt nézegetem, alátámasztottnak látszik ez az állítás...
2010. júl. 1. 00:28
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Mármint "beszélNEK magyarul"...
2010. júl. 1. 12:47
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Jártam egy angol nyelvvizsga-előkészítőre.

Az elején kiosztották a tételeket. Ezeknek a legtöbbjéről még magyarul sem tudtam volna beszélni, hát még angolul!


Az én meglátásom ez:

A szóbeli részt a tételek átbeszélése, kidolgozása után le tudnák tenni, az írásbelivel viszont komoly gondjaik lennének. Még a szövegértéssel is. Ez a funkcionális analfabetizmus, ami már nagy károkat okoz a gazdaságban, és a bűnözés mértékére is nagy hatással van.

2010. júl. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
67%

Ne a GYK alapján ítéld meg a fiatalok anyanyelvi képességeit :)

A lényeg, hogy van valami abban, amit mondasz, csak egy kicsit el van túlozva. Azt hiszem, azért alapvetően nincs probléma a magyar anyanyelvi használatával, még a szövegértéssel sem.

Az, hogy a mai fiatalok képtelenek központozni, írásjeleket használni, és úgy írni, mint egy értelmes magyar ember, nem a nyelvi képességeik hiányából ered, hanem abból, hogy ma divat hülyének lenni, vagy legalábbis annak tettetni magad :(

2010. júl. 1. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utolsó hozzászóló! Az a baj ezzel, hogy a ma még csak divatból hülye tinik hamarosan hülye felnőttekké válnak, hülye szülők lesznek, illetve hülye munkáltatók hülye alkalmazottai. A lemaradásuk behozhatatlan lesz.


Alkalmam nyílt immár negyedik éve egy kiadvány szövegszerkesztésére. Átlagosan 40 rövid írás érkezik különféle magyar anyanyelvű diplomás embertől, főként felnőttektől. Többségében gyakorlott fogalmazók, de mindig akadnak meglepetések. Legutóbb pl. az, hogy egyikőjük annyit ír angolul, hogy már magyarul is angol gondolkodásmód szerint fogalmaz...

Ezek után komolyan elgondolkodtam, hogy abból fogok megélni, hogy magyart fordítok magyarra. Bárkinek szívesen segítek és kijavítom a fogalmazását, de nem ingyen!

2010. júl. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

"Ne a GYK alapján ítéld meg a fiatalok anyanyelvi képességeit :)"


Az, hogy én hogyan ítélek meg bármit, másodlagos. Az említett kutatás középiskolába járó fiatalokat vizsgált kérdőíves és tesztes módszerrel. Az iskolák között volt egyetemi gyakorló gimnázium, gimnázium, szakközépiskola és szakiskola is. Ugyanabból a korcsoportból kérdeztek meg 200 diákot, ami azért elég nagy minta. Az eredmény...


Az most már teljesen világos, hogy ha így haladunk, húsz év múlva a fiatalok anyanyelvi tudása nem teszi majd lehetővé azt, hogy a saját anyanyelvükön bármiképp is boldoguljanak a mindennapi életben.

2010. júl. 2. 14:55
 16/18 anonim ***** válasza:

lol.. tisztában vagyok avval, hogy mit jelent az anyanyelvi szint, ne ítéld meg az én tudásom egy hozzászólás alapján, mert így azt raksz bele, amit akarsz. :)

Egyszerűen h_lyeségnek tartom ezt a felmérést. Biztos lenne olyan, aki nem tudná megcsinálni, elhiszem. De az biztos nem járta ki a 8 általánost. Akinek megvan az alapvető értelmi szintje, tud kommunikálni magyarul, nem? Elhiszem, hogy nehezebb ez a teszt, de akkoris átmenne.. :)


Amúgy. Az analfabéta szóba pedig ne magyarázzunk bele semmit. Tisztában van vele szerintem mindenki, hogy mit jelent. És nem éppen azt, ahogy meg lett magyarázva. :D

2010. júl. 4. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

A szavak számáról pedig annyit, hogy van jó pár olyan szó, mely egyszerűen eltűnt a magyar nyelvből.. gondolom ez is a -50%-ban volt. :)

(Előző voltam)

2010. júl. 4. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
2, ha olyan okos vagy, fordítsd magyarra ezt: "The starting date of the Chinese ’Reform and Openness’ policy (Chin. Zhongguo de gaigé kaifang) is controversial. The main antecedent of the formation of the reform process was the death of Mao Zedong (1893-1976). The reason of the 82 year-old Mao’s death was a long-term status, after a heart attack, his exitus happened in 9 September, 1976. (Chairman Mao was the Leader of the Chinese Communist Party /Chin. Zhongguo Gongchan Dang; abbr.: CCP/. In this time, the CCP exist 55 years ago, and Mr. Mao was the leader 41 years ago. He was one of the Party Founders. The number of the Party Founders was 12 by the traditional, but false fact, because the correct number is 13/.) Several people have also been made to seize power after the dictator's death, including the infamous ’Gang of Four’ (Chin. Siren bang), Mao Zedong, however, already designated in his life his successor , Hua Guofeng (1921-2008), who became the Leader of the CCP, and formally, the Vice Chairman of the Central Military Commission (Chin. Zhōngyāng Jūnshì Wěiyuánhuì), however, he has never been appointed to this post. In Hua’s ruling, listening to the advice of the saner part of the Chinese military leadership (the still alive elder veteran generals, who less suported the Great Proletarian Cultural Revolution (Chin. Wúchǎnjiējí Wénhuà Dàgémìng). The ’Gang of Four’ was committed by a carelessness, that have submitted on Hua in the party, that he is an uneducated rural cadre, who is due to his career, that he was the local secretary of the PRC in Mao Zedong’s birthplace , and he founded a Mao Museum, which became a pilgrimage, and it’s been a high position. The military leadership, especially marshal Je Jianying, the supporter of Deng Xiaoping, quickly convinced Hua, that the ‘Gang of Four’ is easy to cause a civil war situation. Therefore, they claimed a party decision of CCP from 1968, which explicitly stated that should be avoided at all costs in a civil war situation in China. Therefore, the ’fours’ were arrested in on the night 6 October, 1976. The group recognized the weakness of its position. When the trial of ’Gang of Four’ started , then Hua Guofeng was replaced the post of prime minister by that time, and Zhao Ziyang (1919-2005) became the prime minister from 1980 to 1987. The principle-based direction is now finally the true successor of Mao, the pragmatist Deng Xiaoping (1904-1997) held by a third who became president of the PRC (between 1976 and 1978, there was a vacant post)."
2013. máj. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!